اجازه ایران به آژانس برای دسترسی به 2 سایت هسته ای ، بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی

به گزارش مجله باهام، به گزارش خبرنگاران، جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) پس از سفر 2 روزه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به ایران بیانیه مشترکی صادر کردند.

اجازه ایران به آژانس برای دسترسی به 2 سایت هسته ای ، بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی

این بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه مشترک معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

تهران، 4 شهریور 1399 (26 آگوست 2020)

- آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق کردند تا همکاری های خود را بیش از پیش تقویت کرده، و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقت نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از 16 ژانویه 2016 به صورت موقت توسط ایران در حال انجام است، ارتقاء بخشند.

- بعد از مشورت های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در خصوص حل و فصلِ توام با حسن نیت موضوعات معین شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران به طور داوطلبانه به دو مکان معین شده توسط آژانس دسترسی داده، و فعالیت های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد. تاریخ های مربوط به دسترسی های آژانس و فعالیت های راستی آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است. فعالیت های راستی آزمایی آژانس مطابق با موافقت نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی آزمایی آژانس، همان گونه که برای همه کشورهای دارای موافقت نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می شود، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد.

- در چارچوب قطعنامه GOV/2015/72 که در تاریخ 15 دسامبر 2015 توسط شورای حکام به تصویب رسید، آژانس و ایران تایید می کنند که این موضوعاتِ مرتبط با اجرای پادمان، منحصرا مربوط به مواد و فعالیت های هسته ای تحت پادمان براساس موافقت نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی می باشند.

- در این چارچوب حاضر، براساس تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ در اختیار آژانس، آژانس هیچ سوال دیگری از ایران، و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقت نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده اند، ندارد.

- دو طرف تصدیق می کنند که استقلال، بی طرفی و حرفه ای گری آژانس همچنان لازمه اجرای فعالیت های راستی آزمایی هستند.

آژانس با حفاظت از تمامی اطلاعات محرمانه پادمانی مطابق با اساسنامه آژانس، مفاد مرتبط در موافقت نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، و محرمانگی رژیم، استانداردها و رویه های تثبیت شده آژانس، نگرانی های امنیتی ایران را همچنان مد نظر قرار خواهد داد.

گروسی که دوشنبه شب (سوم شهریور ماه) در راس هیاتی و در پاسخ به دعوت ایران به تهران وارد شد و مورد استقبال بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی و کاظم غریب آبادی کننده دائم ایران در آژانس قرار گرفت، پیش از ظهر سه شنبه چهارم شهریور ماه در محل سازمان انرژی اتمی با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت وگو کرد.

صالحی این گفت وگوها را سازنده خواند و گفت و گفت: قرار شد آژانس حرفه ای و مستقل کار خود را پیش ببرد و ما هم در چارچوب تعهداتمان عمل کنیم و بیانیه ای قرار است صادر شود که طرفین در حال کار بر روی آن هستند.

وی بیان نمود که این بیانیه به احتمال زیاد فردا (چهارشنبه) بعد از نهایی شدن اطلاع رسانی خواهد شد.

گروسی هم در اظهاراتی ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، تاکید کرد که هیچ تغییری در رویکرد آژانس ایجاد نشده است و همکاری ایران و آژانس سازنده بوده است و قرار است تداوم داشته باشد.

وی همچنین بعد از دیدار با صالحی در توئیتی نوشت: امروز صبح با معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر صالحی دیدار کردم. در حال کار برای رسیدن به توافقی درباره فعالیت های راستی آزمایی پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران هستیم.

گروسی بعدازظهر هم مهمان ظریف بود و وزیر خارجه ایران در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی به دنبال ادامه همکاری با آژانس در شرایط عادی و در چارچوب مقررات بین المللی است، ابراز امیدواری کرد با حل اختلافات موجود براساس اعتماد متقابل، همکاری های دو طرف در چارچوب مقررات پادمانی و بر مبنای حسن نیت ادامه یابد.

در این دیدار گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد که آژانس وظایف خود را بر اساس اصول بی طرفی و حرفه ای گری و همچنین در چارچوب صرف ملاحظات فنی انجام می دهد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم روز سه شنبه در توئیتی نوشت: دیداری با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران داشتم تا گفت وگوهایی که در تهران در حال انجام دریافت است، تداوم یابد. از تمایل وی برای افزایش همکاری ها با آژانس بین المللی انرژی اتمی قدردانی می کنم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در توئیتی بیان نمود که ایران به دنبال روابط عادی با آژانس است.

او عصر امروز نیز به دیدار حسن روحانی رئیس جمهوری رفت و با وی دیدار و گفت وگو کرد و قرار است بعد از این دیدار به وین بازشود.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1304

به "اجازه ایران به آژانس برای دسترسی به 2 سایت هسته ای ، بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجازه ایران به آژانس برای دسترسی به 2 سایت هسته ای ، بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید