انتقال سه هزار سند نفتی به پایتخت

به گزارش مجله باهام، براساس آخرین گزارشات بدست آمده، سه هزار سند نفتی و مرتبط با صنعت نفت به جهت مرمت و نگهداری به تهران منتقل شدند. این خبر پیرامون مرمت سه هزار سند نفتی و مرتبط با صنعت نفت نگارش شده است.

انتقال سه هزار سند نفتی به پایتخت

نگهداری سه هزار سند نفتی و مرتبط با صنعت نفت در تهران

اکبر نعمت اللهی توضیح می دهد: به دنبال ایجاد مرکز اسناد در وزارت نفت، یکی از تلاش های مرکز اسناد، جمع آوری اسناد قدیمی صنعت نفت، در داخل و خارج آن سازمان است. ما پیگیری بازگشت اسناد نفتی یا مرتبط به نفت را از سازمان های مرتبطی که ممکن است در دستگاه های خود داشته باشند، انجام می دهیم. او دستگاه های دولتی مانند وزارت امورخارجه، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی و آستان قدس رضوی را از جمله دستگاه هایی می داند که احتمال وجود اسنادی در رابطه با نفت در آن ها وجود دارد و ادامه می دهد: در رایزنی با آن ها قرار شد مالکیت این اسناد را به صنعت نفت بدهند، بنابراین بررسی اولیه توسط کارشناسان سندی انجام و با آماده سازی آن ها، این اسناد روی سیستم اسنادی ما قرار گرفته و نگهداری می شوند. نعمت اللهی با بیان اینکه این اسناد به مناسبت های مختلف و براساس موضوع های خاص به نمایش در می آیند، بیان می کند: احتمالا این سه هزار سند هر کدام دارای موضوعات مختلفی هستند، بنابراین از بین آن ها اسناد مناسب انتخاب می شوند تا آماده سازی و از طریق سیستم اینترنتی به پژوهشگران عرضه شوند. مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت با تاکید بر اینکه در حال حاضر اسناد منتقل شده در مرکز اسناد صنعت نفت واقع شده است و بررسی های کارشناسانه قرار است روی آن ها انجام شود، ادامه می دهد: کارشناسان ما در آستان قدس این سه هزار سند را در این مرحله شناسایی کرده اند و باز هم تلاش می کنند تا اگر سندی موجود باشد، در اختیارمان قرار گیرد. او همچنین با اشاره به پیگیری های کارشناسان این مرکز با مجلس شورای اسلامی برای شناسایی اسناد مربوط به صنعت نفت در آن نهاد، بیان می کند: در حال رایزنی با مجلس هستیم تا لیست آن ها نیز آماده شود، همچنین یک توافق نامه بین ما امضا شده تا همه اسناد نفتی در مجلس را مکتوب کرده و منتشر کنیم. نعمت اللهی با اشاره به شناسایی و انتقال یکسری سند تاریخی با موضوع نفت از وزارت امورخارجه به مرکز اسناد نفت، اظهار می کند: تا کنون در چند بخش مختلف، چند هزار سند در وزارت امورخارجه نیز شناسایی و به مرکز اسناد صنعت نفت منتقل شده اند.

25 میلیون سند تاریخی نفتی در کشور شناسایی شده اند

او با بیان اینکه در حال حاضر حدود 25 میلیون برگ سند در مرکز صنعت نفت ایران جمع آوری شده اند، بیان می کند: در مرحله اول شناسایی، جمع آوری و آماده سازی اسناد انجام می شود که با توجه به حجم کار، بسیار وسیع خواهد بود. از سوی دیگر به مرور اطلاعات وارد سیستم سایت مرکز اسناد می شوند که برای همه پژوهشگران قابل رویت باشند. با آماده سازی اسناد، آن ها هم به نمایش گذاشته شده و هم به صورت حرفه ای و استاندارد نگهداری می شوند. رئیس مرکز اسناد و موزه صنعت نفت همچنین درباره قدمت اسناد بدست آمده، توضیح می دهد: این اسناد دوره قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم و همچنین دوره های معاصر و اوایل انقلاب اسلامی را شامل می شوند. حتی اسنادی در اختیار داریم که متعلق به زمان رواج نفت در منطقه خراسان بود. نعمت اللهی ورود نفت، شرکت های ایرانی و خارج فعال در منطقه، همکاری های نفتی با کشورهای همجوار استان، وارد کردن نفت از کشورها، توزیع فرآورده های نفتی در منطقه، مراودات داخلی بین نفت و مجموعه سازمان های آن زمان، آمارهای مورد نیاز منطقه، اسنادی درباره قراردادهای منعقد با آستان قدس رضوی و مکاتبات اداری قدیمی را از جمله موضوعات مرتبط با اسناد منتقل شده به مرکز اسناد و موزه صنعت نفت عنوان می کند.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 19 آذر 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 582

به "انتقال سه هزار سند نفتی به پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال سه هزار سند نفتی به پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید