انگشت کوویدی علامت احتمالی ویروس کرونا

به گزارش مجله باهام، انگشتان کبود و ملتهب که به نظر می رسد دچار سرمازدگی شده باشند، عجیب ترین علامت آلودگی به ویروس کرونا است.

انگشت کوویدی علامت احتمالی ویروس کرونا

به گزارش خبرنگار تا کنون علاوه بر علائم اولیه ویروس کرونا سرفه، تنگی نفس و تب، 6 علائم دیگر نیز به لیست نشانه های این بیماری اضافه شده است.

این علائم شامل لرز، لرز های مکرر همراه با احساس سرما، درد عضلانی، سردرد، گلودرد و از دست حس بویایی و چشایی هستند، اما به تازگی در بیماران مبتلا به کووید 19 شاهد علامت های عجیب و غریبی هستیم.

دکتر لیندی فاکس، متخصص پوست در سانفرانسیسکو تا قبل از شیوع ویروس کرونا، سالانه 4 یا 5 بیمار دچار سرمازدگی داشت، سرمازدگی ضایعات دردناک قرمز یا بنفش است به طور معمول در زمستان روی انگشتان دست یا پا ظاهر می گردد.

طی چند هفته گذشته در پی شیوع ویروس کرونا، این متخصص پوست ده ها مورد از این بیماری را داشته است.

فاکس گفت: به طور ناگهانی در چند هفته اخیر تعداد افراد مبتلا به قرمزی پوست در انگشت پا در کلینیک ها افزایش یافت؛ این در حالی است که این افراد قبلا دچار سرمازدگی نشده بودند.

به گفته این متخصص پوست اغلب بیماران مبتلا به کووید 19 که عارضه انگشت پای کوویدی را تجربه می نمایند، افراد جوانی هستند که ظاهری سلامت دارند و فاقد سایر علائم کووید 19 بوده یا علائم خفیفی دارند.

این وقت از سال زمان سرمازدگی در انگشت پا و دست نیست،زیرا این اتفاق در اثر التهاب رگ های خونی کوچک در واکنش به شرایط سرما و یا رطوبت ایجاد می گردد.

همچنین استر فریمن، مدیر پوست جهانی بهداشت در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون، گفت: این قرمزی های پوست به عنوان یکی دیگر از علائم ویروس کرونا ظاهر می شوند، بارزترین علائم آن سرفه خشک و تنگی نفس است.

او ادامه داد: از دیگر علائم ویروس کرونا می توان به احساس گیجی یا از دست دادن حس بویایی و چشایی اشاره نمود.

مقامات بهداشت و درمان فدرال قرمزی پوست و سرمازدگی را از نشانه های ویروس کرونا نمی دانند، اما برخی از متخصصان پوست در حال کوشش برای تغییر لیست علائم کرونا هستند و گفتند انگشتان پای کوویدی باید به عنوان یکی از نشانه های ویروس کرونا مورد آزمایش قرار بگیرد.

فریمن گفت: مردم نباید از این عارضه جدید بترسند، زیرا فرایند بهبودی این بیماران سریع اتفاق می افتد، به طوریکه با در خانه ماندن این ضایعات انگشت پا از بین می رود.

چندین مقاله پزشکی از اسپانیا، بلژیک و ایتالیا افزایش موارد ضایعات دردناک در انگشتان پا، پاشنه آشیل و کف پا بیماران را گزارش دادند، اینکه آیا این افراد آلوده به ویروس کرونا بودند یا خیر هنوز معین نیست.

انگشت پای کوویدی بیشتر در بچه ها، نوجوانان و بزرگسالان گزارش شده و به گفته برخی از متخصصان ممکن است این اتفاق یک پاسخ ایمنی سالم نسبت به ویروس باشد.

دکتر فاکس گفت: خبر خوب این است که ضایعاتی مانند انگشت پای کوویدی به معنای بهبودی فرایند بیماری است، معمولاً این نشانه به معنی شناخت این ویروس توسط بدن است و نسبت به آن واکنش ایمنی خوبی نشان داده است.

انگشت پای کوویدی اغلب بر روی انگشتان یک یا هر دو پا ظاهر می گردد بیمارانی که دچار این ضایعات دردناک می شوند، اغلب در این ناحیه ها احساس سوزش و خارش می نمایند.

در ابتدا، انگشتان پا متورم شده و مایل به رنگ قرمز می گردد، برخی اوقات قسمتی از انگشتان پا متورم می گردد و ضایعات یا برآمدگی هایی در انگشتان پا و دست دیده می گردد، با گذشت زمان، این ضایعات به رنگ بنفش در می آیند.

بر اساس مقاله ای که اخیراً در ژورنال بین المللی پوست پزشکان اسپانیا منتشر شده است، شرایط 6 مورد از بیماران مبتلا به انگشت پای کوویدی را در این گزارش توضیح داده است.

بیشتر این بیماران نوجوان یا جوان بالغ بودند. یکی از بیماران 15 سال سن داشت و وقتی برای تورم انگشت پا به اورژانس مراجعه کرد، فهمید که مبتلا به کووید 19 است.

بیمار دیگر مردی 91 ساله بود که سه هفته قبل برای بیماری کرونا در بیمارستان بستری و بهبود یافته بود.

به گفته متخصصان پوست این پدیده غیر معمول نیست مانند بیماری سرخک و آبله مرغان که ضایعات انگشت پا در این موارد دیده می گردد.

کهیر هم می تواند نشانه ویروس کرونا باشد، اما انگشت پای کوویدی ممکن است چشم گیرترین علائم ظاهری ویروس کرونا باشد.

به گفته فاکس متخصص پوست، گفت: کهیر اغلب در بیماران مبتلا به ویروس کرونا دیده می گردد، اما بروز ضایعات پوستی یا همان انگشت پای کوویدی در بیماران مبتلا به کرونا غیر منتظره بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 12 تیر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1095

به "انگشت کوویدی علامت احتمالی ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگشت کوویدی علامت احتمالی ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید