بعد از کرونا چطور بویایی خود را به دست آورید

به گزارش مجله باهام، در بیشتر موارد، از بین رفتن حس بویایی پس از گذشت دوره بیماری نسبتا سریع بازمی شود. اما از هر پنج نفر، یک نفر گفته اند که هشت هفته پس از ابتلا به کووید هنوز با این مشکل روبرو هستند.

بعد از کرونا چطور بویایی خود را به دست آورید

توصیه این است که مواد آشنا مانند سیر، پرتقال و نعناع را دو بار در روز و به مدت چندین ماه استشمام کنید

محققان می گویند افرادی که پس از ابتلا به کووید 19، حس بویایی خود را از دست داده و در صددند تا بار دیگر این حس را بدست آورند به جای درمان با استروئید ها تحت آموزش بویایی قرار بگیرند.

این فرآیندی است که شامل استشمام بو های مختلف در طی چند ماه برای بازآموزی مغز به منظور تشخیص بو های گوناگون است.

گروهی از متخصصان بین المللی می گویند که آموزش بویایی ساده و ارزان است و برخلاف استروئید درمانی عوارض جانبی بالقوه ندارد. از دست دادن حس بویایی همراه با تب و سرفه مداوم از اصلی ترین علائم ابتلا به ویروس کروناست.

در بیشتر موارد، از بین رفتن حس بویایی پس از گذشت دوره بیماری نسبتا سریع بازمی گردد. اما از هر پنج نفر، یک نفر گفته اند که هشت هفته پس از ابتلا به کووید هنوز با این مشکل روبرو هستند. یک روش درمانی توسط پزشکان، تجویز دوره ای از دارو ها تحت عنوان کورتیکواستروئیدهاست که باعث کاهش التهاب در بدن شده و تا به امروز برای درمان بیماری هایی مانند آسم از آن ها استفاده می گردد.

اما پروفسور کارل فیلپات از دانشکده پزشکی نورویچ که در این تیم تحقیقاتی حضور داشته، گفته است موارد کمی وجود دارد که نشان می دهد کورتیکواستروئید ها به کسانی که حس بویایی خود را از دست داده اند، یاری نموده است.

به گفته پروفسور فیلپات از آن جا که این قبیل دارو ها عوارض جانبی بالقوه شناخته شده ای دارند، توصیه ما این است که نباید در این گونه موارد (از دست دادن حس بویایی بعد از ابتلا به کووید) تجویز شوند. خوشبختانه بیشتر افرادی که بویایی خود را از دست می دهند، خود به خود حس بویایی شان برمی گردد.

از جمله عوارض جانبی استروئید ها می توان به فشارخون بالا، تجمع مایعات در بدن و مسائل تغییرات رفتاری و خلقی اشاره نمود. به جای استروئید درمانی، پژوهشگران در مقاله ای که در ژورنال آلرژی و رینولوژی به چاپ رسانده اند آموزش بویایی را توصیه نموده اند.

این روش شامل استشمام چهار چیز با بوی معین، به راحتی قابل شناسایی و آشناست. به عنوان مثال پرتقال، نعناع، سیر و یا قهوه دو بار در روز و به مدت چند ماه است.

پروفسور فیلپات گفته تحقیقات نشان داده که 90 درصد این افراد پس از شش ماه بطور کامل حس بویایی خود را بدست آورده اند. به گفته او چنانچه در این مدت حس بویایی بازنگشت، آموزش بویایی به بازآموزی راستا های بویایی مغز یاری نموده تا بو های مختلف را تشخیص دهد.

پروفسور فیلپات همچنین افزوده: هدف از این روش بهبود براساس انعطاف پذیری عصبی است، یعنی توانایی مغز برای سازماندهی مجدد خود برای جبران یک تغییر یا آسیب.

منبع: فرادید
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1724

به "بعد از کرونا چطور بویایی خود را به دست آورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعد از کرونا چطور بویایی خود را به دست آورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید