تحلیل هاشمی از ناآرامی های اخیر ، عدم تمایل به ثبت نام در انتخابات ناشی از انزوای نخبگان است

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در طول دهه گذشته، نسبت به منتقدان بی مهری و برخوردهای سخت اجرا شده است، گفت: همین امر موجب به حاشیه رفتن و انزوا و یاس نخبگان و جریانات آرمانگرا و روشنفکر در جامعه شده که نمادی از آن در عدم تمایل به ثبت نام و مشارکت در انتخابات مجلس مشاهده می گردد.

تحلیل هاشمی از ناآرامی های اخیر ، عدم تمایل به ثبت نام در انتخابات ناشی از انزوای نخبگان است

به گزارش خبرنگاران به نقل از شهرنوشت، محسن هاشمی در ابتدای یکصد و هشتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران ضمن گرامیداشت روز دانشجو اظهار کرد: این روز یادآور آرمانگرایی و فدارکاری جنبش دانشجویی است. 66 سال از 16 آذر سال 1332 که سه دانشجوی میهن پرست در اعتراض به دخالت های دولت آمریکا و سفر نیکسون به تهران در تظاهرات به شهادت رسیدند، می گذرد. از آن موقع تاکنون جنبش دانشجویی دچار فراز و نشیب های زیادی شده و اکنون در حالت رکود به سر می برد.

هاشمی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که اگر جنبش دانشجویی نشاط و پویایی خود را از دست بدهد و به عنوان یک جریان آرمانگرا و آزادی خواه، در جامعه نقش پیشرو و جلودار جریانات اجتماعی را ایفا نکند، سایر اقشار و طبقات اجتماعی که ترقی خواهی و روشنفکری جنبش دانشجویی را ندارند، محور اعتراضات و تحول خواهی اجتماعی خواهند شد.

هاشمی یکی از دلایل ناآرامی های آبان ماه گذشته را تضعیف نقش جنبش دانشجویی و خالی شدن میدان تحول خواهی اجتماعی از جریانات مترقی بیان کرد و اضافه نمود: این امر بعضا زمینه میدان داری جریانات خشونت طلب را ایجاد کرد.

هاشمی تاکید نمود: اگر ما نسبت به نقدها و اعتراضات دانشجویان، نخبگان، روزنامه نگاران و روشنفکران جامعه خود سعه صدر نداشته باشیم، آنگاه با اعتراضات خشونت بار سایر اقشار ناراضی و معترض که صدایی را برای طرح مطالبات شان نمی شوند، روبرو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در طول دهه گذشته، صدای جریانات اجتماعی مترقی و پیشرو در جامعه ما، کم رنگ شده و نسبت به منتقدان بی مهری و برخوردهای سخت انجام شده است، اضافه نمود: همین امر موجب به حاشیه رفتن و انزوا و یاس نخبگان و جریانات آرمانگرا و روشنفکر در جامعه شده که نمادی از آن را در عدم تمایل به ثبت نام و مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی مشاهده می کنیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با یادآوری فرمایشات رهبر معظم انقلاب که بارها و بارها بر لزوم وجود پویایی، نشاط و فعالیت انتقادی جنبش دانشجویی تاکید نمودند اضافه نمود: وظیفه دستگاه های نظارتی، امنیتی و قضایی است که این رهنمود را به واقعیت تبدیل نمایند و احساس امنیت و آزادی را به جنبش دانشجویی و سایر منتقدان و روشنفکران داخل کشور که بدنبال اصلاح مسائل و ناهنجاری های جامعه هستند، بازگردانند.

هاشمی با بیان اینکه البته جنبش دانشجویی و نخبگان نیز باید آرمانگرایی را با واقع گرایی تلفیق نمایند و بپذیرند، گفت: انزوا و یاس، مسئله ای از جامعه حل نمی کند و تنها را اصلاح امور کشور، مشارکت و طرح دلسوزانه انتفادات و پیشنهادات سازنده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 بهمن 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 687

به "تحلیل هاشمی از ناآرامی های اخیر ، عدم تمایل به ثبت نام در انتخابات ناشی از انزوای نخبگان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل هاشمی از ناآرامی های اخیر ، عدم تمایل به ثبت نام در انتخابات ناشی از انزوای نخبگان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید