تحلیل هاشمی از ناآرامی های اخیر ، عدم تمایل به ثبت نام در انتخابات ناشی از انزوای نخبگان است

به گزارش مجله باهام، رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در طول دهه گذشته، نسبت به منتقدان بی مهری و برخوردهای سخت اجرا شده است، گفت: همین امر موجب به حاشیه رفتن و انزوا و یاس نخبگان و جریانات آرمانگرا و روشنفکر در جامعه شده که نمادی از آن در عدم تمایل به ثبت نام و مشارکت در انتخابات مجلس مشاهده می گردد.

تحلیل هاشمی از ناآرامی های اخیر ، عدم تمایل به ثبت نام در انتخابات ناشی از انزوای نخبگان است

به گزارش مجله باهام به نقل از شهرنوشت، محسن هاشمی در ابتدای یکصد و هشتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران ضمن گرامیداشت روز دانشجو اظهار کرد: این روز یادآور آرمانگرایی و فدارکاری جنبش دانشجویی است. 66 سال از 16 آذر سال 1332 که سه دانشجوی میهن پرست در اعتراض به دخالت های دولت آمریکا و سفر نیکسون به تهران در تظاهرات به شهادت رسیدند، می گذرد. از آن موقع تاکنون جنبش دانشجویی دچار فراز و نشیب های زیادی شده و اکنون در حالت رکود به سر می برد.

هاشمی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که اگر جنبش دانشجویی نشاط و پویایی خود را از دست بدهد و به عنوان یک جریان آرمانگرا و آزادی خواه، در جامعه نقش پیشرو و جلودار جریانات اجتماعی را ایفا نکند، سایر اقشار و طبقات اجتماعی که ترقی خواهی و روشنفکری جنبش دانشجویی را ندارند، محور اعتراضات و تحول خواهی اجتماعی خواهند شد.

هاشمی یکی از دلایل ناآرامی های آبان ماه گذشته را تضعیف نقش جنبش دانشجویی و خالی شدن میدان تحول خواهی اجتماعی از جریانات مترقی بیان کرد و اضافه نمود: این امر بعضا زمینه میدان داری جریانات خشونت طلب را ایجاد کرد.

هاشمی تاکید نمود: اگر ما نسبت به نقدها و اعتراضات دانشجویان، نخبگان، روزنامه نگاران و روشنفکران جامعه خود سعه صدر نداشته باشیم، آنگاه با اعتراضات خشونت بار سایر اقشار ناراضی و معترض که صدایی را برای طرح مطالبات شان نمی شوند، روبرو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در طول دهه گذشته، صدای جریانات اجتماعی مترقی و پیشرو در جامعه ما، کم رنگ شده و نسبت به منتقدان بی مهری و برخوردهای سخت انجام شده است، اضافه نمود: همین امر موجب به حاشیه رفتن و انزوا و یاس نخبگان و جریانات آرمانگرا و روشنفکر در جامعه شده که نمادی از آن را در عدم تمایل به ثبت نام و مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی مشاهده می کنیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با یادآوری فرمایشات رهبر معظم انقلاب که بارها و بارها بر لزوم وجود پویایی، نشاط و فعالیت انتقادی جنبش دانشجویی تاکید نمودند اضافه نمود: وظیفه دستگاه های نظارتی، امنیتی و قضایی است که این رهنمود را به واقعیت تبدیل نمایند و احساس امنیت و آزادی را به جنبش دانشجویی و سایر منتقدان و روشنفکران داخل کشور که بدنبال اصلاح مسائل و ناهنجاری های جامعه هستند، بازگردانند.

هاشمی با بیان اینکه البته جنبش دانشجویی و نخبگان نیز باید آرمانگرایی را با واقع گرایی تلفیق نمایند و بپذیرند، گفت: انزوا و یاس، مسئله ای از جامعه حل نمی کند و تنها را اصلاح امور کشور، مشارکت و طرح دلسوزانه انتفادات و پیشنهادات سازنده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 بهمن 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 687

به "تحلیل هاشمی از ناآرامی های اخیر ، عدم تمایل به ثبت نام در انتخابات ناشی از انزوای نخبگان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل هاشمی از ناآرامی های اخیر ، عدم تمایل به ثبت نام در انتخابات ناشی از انزوای نخبگان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید