جغرافیای رکود در بازار مسکن

به گزارش مجله باهام، دنیای اقتصاد نوشت: جغرافیای رکود در بازار معاملات مسکن شهر تهران از یک تفاوت عمده بین رکود معاملاتی واحد های مسکونی در مناطق شمالی و جنوبی پایتخت حکایت دارد. آنالیز های دنیای اقتصاد بر پایه آمار های رسمی مربوط به تحولات قیمت مسکن در مناطق 22 گانه پایتخت نشان می دهد در حالی که بازار معاملات مسکن در کل شهر تهران همچنان در حالت رکودی به سر می برد، اما هم اکنون رکود معاملاتی املاک مسکونی در مناطق شمالی تهران به مراتب بیشتر از مناطق واقع در مرز دو نیمه شمالی و جنوبی و همچنین مناطق جنوبی است.

جغرافیای رکود در بازار مسکن

جهت دریافت خدمات ساخت آلاچیق ساده با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

این در حالی است که سریال رشد قیمت مسکن که در سال 97 ابتدا منجر به جهش قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر تهران شد و در سال 98 نیز به شکل خفیف تر از سال 97 ادامه پیدا کرد کماکان در سال 99 نیز برقرار است و همین موضوع منجر به بروز یک واکنش اصلی بین خریداران آپارتمان ناشی از رشد قیمت مسکن در پایتخت شده است.

در شرایطی که بازار معاملات مسکن در رکود به سر می برد و تقاضای مصرفی به دلیل ناتوانی خرید مسکن و ضعف قدرت خرید عملا در بازار حضور نداشته و تنها تعداد بسیار اندکی از معاملات خرید آپارتمان از سوی متقاضیان مصرفی انجام می گردد، هم اکنون عمده متقاضیان خرید مسکن که همان سرمایه گذاران ملکی هستند بخش قابل توجهی از تقاضای خود برای خرید مسکن را به سمت مناطق واقع در مرز دو نیمه شمالی و جنوبی پایتخت و همچنین مناطق جنوبی راهنمایی نموده اند. تمرکز عمده تقاضای خرید مسکن از سوی محدود خریداران مصرفی حاضر در بازار نیز عمدتا بر جست و جو برای خرید مسکن در مناطق جنوبی قرار گرفته است.

همین واکنش منجر به افزایش تقاضا برای خرید مسکن در مناطق جنوبی در مقایسه با مناطق شمالی در اردیبهشت ماه شد. این موضوع باعث شده است که اگر چه حجم معاملات خرید مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری در مقایسه با اردیبهشت ماه سال گذشته در بازار مسکن شهر تهران به صورت کلی کاهش یافته است، اما رکود معاملاتی در مناطق شمالی به مراتب سنگین تر از مناطق جنوبی باشد. حجم معاملات خرید مسکن در مناطق 22 گانه شهر تهران در حالی اردیبهشت ماه سال جاری در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته، 8/ 8 درصد افت کرد که این میزان افت در تعداد معاملات خرید مسکن در این بازه زمانی در مناطق یک تا 5 شهر تهران برابر با 15 درصد بوده است.

در منطقه یک شهر تهران که گران ترین منطقه پایتخت به لحاظ قیمت مسکن محسوب می گردد حجم معاملات خرید آپارتمان در اردیبهشت ماه سال جاری در مقایسه با اردیبهشت ماه سال گذشته 20 درصد کاهش یافت. در همین بازه زمانی تعداد معاملات خرید آپارتمان در منطقه 5 برابر با 16 درصد و در منطقه 4 برابر با 19 درصد کاهش یافت. اما در مناطق واقع در نوار مرزی دو نیمه شمالی و جنوبی تهران و همچنین مناطق جنوبی شامل مناطق 9 تا 20 پایتخت، میانگین حجم معاملات خرید آپارتمان با افت 7 درصدی همراه شد. این موضوع نشان می دهد میزان افت حجم معاملات خرید مسکن در مناطق نیمه شمالی شهر تهران (مناطق یک تا 5) بیش از دو برابر میزان افت تعداد معاملات خرید آپارتمان در مناطق جنوبی بوده است.

به رغم کاهش 7 درصدی حجم معاملات خرید مسکن در مناطق جنوبی تهران یعنی مناطق 9 تا 20 در بعضی مناطق، حجم معاملات خرید مسکن نه تنها کاهش نیافته است بلکه افزایش نیز داشته است. در اردیبهشت ماه تعداد معاملات خرید مسکن در منطقه 9 شهر تهران در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته 5 درصد رشد کرد؛ این میزان رشد در منطقه 11 معادل 2 درصد، در مناطق 13 و 14 معادل 3 تا 5 درصد و در منطقه 17 برابر با 12 درصد بوده است. تحولات ماهانه حجم معاملات خرید مسکن در اردیبهشت ماه نیز به همین صورت است و نشان می دهد میزان رکود معاملات خرید آپارتمان در مناطق شمالی به مراتب بیش از مناطق جنوبی است. حجم معاملات خرید مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری در مقایسه با فروردین ماه حدود 800 درصد رشد کرد. هر چند این رشد ماهانه را نمی توان تعبیر به رونق کرد. چرا که عملا بازار معاملات مسکن در فروردین ماه به دلیل تعطیلات 15 روزه نوروز از یک طرف و تعطیلی بنگاه های مسکن در راستای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی برای مقابله با بیماری کرونا از سوی دیگر تعطیل بود.

هر چند بخشی از رشد ماهانه تعداد معاملات خرید مسکن در شهر تهران در اردیبهشت ماه را می توان ناشی از افزایش تقاضای سرمایه گذاری در بازار مسکن تحت تاثیر انتقال هیجان بازار سهام به بازار مسکن بیان کرد، اما همه رشد 800 درصدی ماهانه معاملات آپارتمان را نمی توان به اتفاقات درونی بازار مسکن نسبت داد و بخش قابل توجهی از آن مربوط به تعطیلی بازار مسکن در اردیبهشت ماه است. با این حال حجم معاملات خرید مسکن در اردیبهشت ماه در مقایسه با فروردین در مناطق 9 تا 20 معادل 998 درصد و در مناطق یک تا 5 برابر با 700 درصد رشد کرد. به لحاظ تحولات ماهانه حجم معاملات مسکن نیز مشاهده می گردد میزان رشد تعداد معاملات خرید مسکن در اردیبهشت ماه در مقایسه با فروردین سال جاری در مناطق جنوبی به مراتب بیش از مناطق شمالی بوده است.

در منطقه یک شهر تهران که جزو کم رشدترین مناطق تهران به لحاظ حجم ماهانه معاملات مسکن بوده است تعداد معاملات خرید مسکن در این بازه زمانی-اردیبهشت به فروردین سال جاری-490 درصد رشد نموده است. هر چند تعداد معاملات خرید مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری به مرز 10 هزار فقره رسید، اما ثبت این تعداد معامله خرید مسکن در یک ماه را اگر چه به معنای بالاتر رفتن تعداد معاملات خرید آپارتمان از کف رکودی در یک ماه است، نمی توان به رونق بازار مسکن تعبیر کرد. چرا که علاوه بر آنکه باید این میزان معاملات مسکن دست کم در یک فصل تداوم داشته باشد تا بتوان از آن به خروج بازار مسکن از رکود تعبیر کرد از سوی دیگر به دلیل نبود تقاضای مصرفی در بازار نمی توان شرایط فعلی را رونق معاملاتی مسکن دانست.

بخشی از معاملات خرید مسکن ثبت شده در اردیبهشت ماه سال جاری، احتمالا مربوط به معاملات اجرا شده در فروردین ماه بوده است که به دلیل تعطیلی بنگاه ها ثبت آن ها در سامانه رهگیری معاملات مسکن به اردیبهشت ماه موکول شده و در نتیجه آمار بخشی از معاملات مسکن فروردین در آمار اردیبهشت ماه ثبت شده است.

در حالی که جغرافیای رکود در بازار معاملات مسکن شهر تهران نشان می دهد عمق رکود در مناطق شمالی بیشتر از مناطق جنوبی تهران است دست کم دو علت عمده در این رابطه قابل شناسایی است. اولین علت به بیشتر بودن میزان رشد قیمت مسکن در مناطق شمالی در مقایسه با مناطق جنوبی پایتخت مربوط می گردد. علت دوم آنکه اختلاف بین نرخ رشد قیمت مسکن که بین مناطق شمالی و جنوبی شهر تهران وجود داشت هم اکنون کاهش یافته است. تورم ماهانه مسکن در اردیبهشت ماه در کل شهر تهران معادل 9 درصد به ثبت رسید. این میزان تورم ماهانه مسکن در مناطق یک تا 5 برابر با 5/ 8 درصد و در مناطق 9 تا 20 برابربا 7 درصد بوده است.

همچنین میزان تورم ماهانه مسکن در اردیبهشت ماه در مناطق 12 تا 20 نیز 8 درصد بوده است. علت کاهش اختلاف بین تورم ماهانه مسکن در مناطق شمالی و جنوبی شهر تهران از یک زاویه به بازتنظیم رابطه منطقه ای سطح قیمت ها در بازار مسکن و از سوی دیگر به افزایش تقاضای خرید مسکن در مناطق جنوبی نسبت به مناطق شمالی پایتخت مربوط می گردد. این دو علت باعث شده است اختلافی که همیشه بین نرخ رشد قیمت مسکن در مناطق شمالی و جنوبی شهر تهران وجود داشت از سمت مناطق جنوبی در حال کم شدن باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1080

به "جغرافیای رکود در بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جغرافیای رکود در بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید