حریرچی: نباید قطار سلامت به لوکوموتیو سیاست وصل گردد

به گزارش مجله باهام، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر اینکه نباید رقابت های سیاسی وارد حوزه سلامت گردد، اضافه کرد: نباید قطار سلامت به لوکوموتیو سیاست وصل گردد.

حریرچی: نباید قطار سلامت به لوکوموتیو سیاست وصل گردد

به گزارش مجله باهام، ایرج حریرچی در سی امین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها پس از استماع سوالات و پیشنهادات اعضای شورای عالی استان ها در پاسخ به آن ها گفت: در حال حاضر همه کشورهای جهان در حال جنگ با ویروس کرونا هستند. در این شرایط باید موضوع سیاست منحصر به سیاست باشد و رقابت های سیاسی هر چند خوب و مفید باشند ولی نباید به حوزه سلامت وارد شوند. در حقیقت نباید قطار سلامت را به لوکوموتیو سیاست وصل کنیم. در مقابل ویروس کرونا در حال جنگ هستیم و اگر در پست سلامت، جناح های سیاسی بجنگند و هراز گاهی سیخ و میخی به سلامت بزنند اصلا کار درستی نیست.

وی اضافه کرد: در حوزه مدیریت شهری به ویژه برای تحقق فاصله گذاری اجتماعی شوراها باید یاری حال سلامت کشور باشند. در حال حاضر در مترو، اتوبوسرانی و تجمعات شهری شوراها چه یاریی می توانند بکنند؟. امروز یک معضل ما چهارراه ولیعصر است که تلاقی چند خط مترو و اتوبوس تندرو است. در مواردی همچون چهارراه ولیعصر و موارد مشابه جامعه شورایی چه یاریی می توانند بکنند؟.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص شفافیت در انتشار آمار مبتلایان و فوتی های ناشی از ابتلا به کووید19 گفت: ما قبلا عفونت ریه باکتریایی در کشور داشته ایم، به شکلی که یکی از موارد مرگ و میر شایع بیمارستان های ما همین افرادند که قبلا در آمارها به عنوان فوت ناشی از همین بیماری ثبت می شدند و تعدادی که طبق پروتکل سازمان بهداشت جهانی تست کرونای آن ها مثبت است، جزو آمار ثبت خواهند شد.

وی ادامه داد: افرادی که مشکوک به کرونا هستند یعنی تست آن ها مثبت نشده و به عنوان موارد مشکوک به کرونا پس از فوت و هنگامی که به آرامستان فرستاده می شوند آن هم بیشتر در بهشت زهرا تهران مشکوک به کرونا اعلام می شوند که تطهیرکننده درون آرامستان در معرض خطر قرار نگیرد؛ تمام جهان نیز همین کار را انجام می دهند.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به انتقاد رئیس شورای عالی استان ها در خصوص تحقیر سایر کشورها در حوزه درمان بیماری کووید 19 گفت: ما هیچ کشوری را تحقیر نمی کنیم اما افتخار می کنیم که در ایام شیوع کرونا برای مثال حتی یک مریض دیالیزی وجود نداشته که سه مرحله دیالیز آن به دو مرحله تقلیل پیدا کند و فرایند درمان وی همچون گذشته ادامه پیدا نموده است. بی تردید ما حتی با یک فوت در جهان ناراحت می شویم و من هیچ گاه از واژه ای در راستای تحقیر کشورها استفاده ننموده ام.

حریرچی تأکید کرد: ما در حال حاضر به ازای هر هزار نفر جمعیت 1.7 تخت بیمارستانی داریم. بعضی کشورها شرایط مناسب تری دارند برای مثال آلمان برای هر هزار نفر 6.6 تخت بیمارستانی دارد. بی تردید ما کمبود داریم ولی در دولت فعلی اقدامات خوبی در جهت برطرف کمبود در حوزه تخت های بیمارستانی صورت گرفته و ادامه دارد. اینکه گفته می گردد ما نواقصی داریم بله نواقص را قبول داریم و باید به سمت اصلاح آن ها پیش برویم.

وی در خصوص اظهارنظر بعضی اعضای شورای عالی استان ها برای دادن اختیارات بیشتر به استان ها در مقابله با کووید 19 گفت: ما موافق هستیم اختیارات استان ها افزایش پیدا کند اما دولت و وزارت کشور ملاحظاتی در این زمینه دارند.

معاون وزارت بهداشت درباره عکس العمل کروناویروس با افزایش دما و گرمی هوا گفت: از بین رفتن این ویروس در آب و هوای گرم یک فرضیه است و این طور نیست که حتما درست باشد ولی ما تمام کشورها حتی کشورهایی که آب و هوای گرم دارند را رصد خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در خصوص کمبود در حوزه اقلام بهداشتی همچون ماسک و دستکش نیز در حال حاضر فراوری ماسک بسیار زیاد شده و مصرف داخلی را جوابگو است اما روش استفاده ماسک در کشور به گونه ای است که مصرف بالاتر از میزان احتیاج است، به این ترتیب با بعضی از مصرف ها ما مخالف هستیم ولی به دلیل جنبه روانی این فرایند در حال پیشروی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1052

به "حریرچی: نباید قطار سلامت به لوکوموتیو سیاست وصل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریرچی: نباید قطار سلامت به لوکوموتیو سیاست وصل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید