حسان دیاب: لبنان به مرز انفجار رسیده، حاضرم کنار بروم

به گزارش مجله باهام، نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان با هشدار درباره اینکه اوضاع کشور به مرز انفجار رسیده است گفت حاضرم از سِمت خود کنار بروم.

حسان دیاب: لبنان به مرز انفجار رسیده، حاضرم کنار بروم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رسمی لبنان، حسان دیاب نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان در واکنش به بن بست سیاسی این کشور و نیز وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی که مردم را به خیابان ها کشانده بیان کرد، چه کسی از کشور ما به عنوان صحنه تسویه حساب های خارجی استفاده می نماید؟ گناه لبنانی ها چیست که باید بهای جاه طلبی ها و درگیری های سیاسی را بپردازند؟

حسان دیاب اعلام کرد، لبنان پس از فروپاشی اکنون به مرز انفجار رسیده است و بیم آن وجود دارد که نتوان خطرات دیگر را مهار کرد. آیا واقعا کشور باید تجزیه گردد؟

وی گفت، لبنانی ها از یک بحران جدی اجتماعی رنج می برند و اگر دولت جدیدی با قدرت و شایستگی تشکیل نگردد و با حرکت سیاسی داخلی و حمایت خارجی جهت مقابله با بحران های پیچیده کشور سازگار نباشد اوضاع وخیم تر نیز خواهد شد.

نخست وزیر دولت پیشبرد امور در لبنان گفت، بعضی از دولت پیشبرد امور می خواهند تصمیمات مهمی که در حوزه اختیارات دولت دائمی اسرا به این بهانه که در شرایط استثنایی قرار داریم بر عهده بگیرد و در مقابل بعضی دیگر هشدار می دهند که دولت پیشبرد امور نباید از حدودی که قانون اساسی برای اختیارات آن تعریف نموده خارج گردد.

حسان دیاب اضافه کرد، ما در ایفای نقش خود و انجام وظایف کوتاهی ننموده ایم و مسئولیتهای خود را در بالاترین سطح مطابق با قانون اساسی انجام می دهیم. بنابراین به جای بحث درباره مسائل تفرقه انگیز باید همه این کوشش ها در جهت تسهیل در تشکیل دولت جدید متمرکز گردد.

دیاب تاکید نمود، این معادله کاملا واضح است: هیچ راهی برای حل بحران اجتماعی بدون حل بحرانی اقتصادی، هیچ راه حلی برای بحران اقتصادی بدون از سرگیری مذاکرات با صندوق بین المللی پول، هیچ مذاکره ای با صندوق بین المللی پول بدون انجام اصلاحات و هیچ اصلاحاتی بدون تشکیل دولت جدید ممکن نخواهد شد. بنابراین هر بحث دیگری در خارج از این زمینه بی فایده است.

وی توضیح داد در این شرایط ممکن است گزینه کنار رفتن و تعطیلی اوضاع پیش روی من قرار بگیرد و شاید بتوانم به این ترتیب مشارکتی در تحت فشار قرار دادن طرف های مربوطه جهت تشکیل دولت داشته باشم.

حسان دیاب گفت، اگر کنار کشیدن از صندلی نخست وزیر دولت پیشبرد امور به تشکیل دولت یاری می نماید من آماده ام کنار بروم، هر چند که این موضوع با اعتقادات من مغایر بوده و معتقدم که کل کشور را به هم می زند و به منافع لبنانی ها آسیب می رساند.

وی در خاتمه تاکید نمود که لبنان در معرض خطر جدی قرار گرفته است و لبنانی ها مجبور هستند هزینه سنگین تاخیر در تشکیل دولت را بپردازند.

طی روزهای گذشته لبنانی ها در اعتراض به افزایش قیمت دلار با برگزاری تظاهرات هایی در مناطق مختلف لبنان خواهان رسیدگی به بحران های پیچیده کشور شدند. معترضان راستاهای اصلی را در بیروت از جمله راستا منتهی به مرکز این شهر و راستاهای منتهی به حومه آن به ویژه راستا فرودگاه را با آتش زدن لاستیک خودروها بستند.

لبنان در چند سال گذشته و به ویژه یکسال اخیر با مسائل فراوانی روبه رو بوده که فساد دستگاه اجرایی این کشور و خروج برنامه ریزی شده مقادیر زیادی از ذخیره ارزی و به دنبال آن استعفای سعد حریری در پنجم آبان ماه سال گذشته، این کشور را غرق در مسائل نموده است و در ادامه شیوع ویروس کرونا و در آخر هم انفجار مهیب بندر بیروت در تاریخ 14 مرداد ماه ، اوضاع این کشور را پیچیده تر نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1627

به "حسان دیاب: لبنان به مرز انفجار رسیده، حاضرم کنار بروم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسان دیاب: لبنان به مرز انفجار رسیده، حاضرم کنار بروم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید