خبرنگاران بانوان یک چهارم جمعیت معتاد خراسان شمالی را تشکیل می دهند

به گزارش مجله باهام، بجنورد- خبرنگاران- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی گفت: بانوان یک چهارم جمعیت 80 هزار نفری معتاد خراسان شمالی را تشکیل می دهند.

خبرنگاران بانوان یک چهارم جمعیت معتاد خراسان شمالی را تشکیل می دهند

سعید آیتی روز پنجشنبه درنشست خبری که به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار گشت گفت: از شمار معتادان این استان 11 هزار و 179 زن و 36هزار و 179 مرد معتاد در شهرهای خراسان شمالی سکونت دارند.

وی با بیان این که از امروز مرحله دوم طرح جمع آوری معتادان متجاهر در شهر های بجنورد و شیروان شروع می شود گفت:در اجرای مرحله نخست این طرح که اردیبهشت ماه سال جاری و بلافاصله بعد از اجرای آن در تهران شروع شد، 100 معتاد متجاهر دستگیر شدند.

وی اضافه کرد: جمع آوری معتادان متجاهر از اقدامات کوتاه مدت مقابله ای این شوراست به طوری که در سال گذشته چهار هزار و 700 معتاد جمع آوری شدند که از این تعداد700 نفر معتاد متجاهر بودند و با شیوع کرونا 120 بیماری که در اسفند ماه در اردوگاه ماده 16 بستری بودند که از 24 اسفندماه به خانواده های خود تحویل شدند.

وی با بیان این که 159 مرکز فعال درمان اعتیاد در این استان به ارایه خدمات درمانی به معتادان می پردازند، گفت: 26 هزار بیمار در سال قبل از این مراکز خدمات گرفته اند و 20 میلیارد ریال نیز در این بخش هزینه شده است.

آیتی گفت: با توجه به آمار شیوع شناسی سال 97 در گروه سنی 15 تا 64 سال میانگین شیوع اعتیاد در استان 7.21 درصد است و سال جاری نیز با توجه به آمار سند جامع پیشگیری از اعتیاد استان این رقم در تمام گروه های سنی 11.58 درصد است.

وی همچنین شیوع اعتیاد در جمعیت دانش آموزان را 1.72 و کمتر ازمیانگین کشوری گفت و اضافه کرد: درصد شیوع اعتیاد در دانشجویان 5.5 درصد و در جامعه کارگری 33.3 درصد و بیشتر از میانگین کشوری است.

وی اضافه کرد: اعتیاد نه تنها در خراسان شمالی بلکه درتمام دنیا سیر صعودی دارد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی سن شروع اعتیاد در کشور را 24 سال و در خراسان شمالی 33 سال دانست و گفت: تمام تلاش ما بر این است که این ارقام را کاهش دهیم و حداقل به میانگین کشوری برسانیم.

وی با اشاره به شیوع کرونا و قرنطینه در ماه های گذشته گفت: کرونا و قرنطینه به خانواده ها کمک کرد تا به رفتارهای جوانان دقت کنند و در این مدت پی به اعتیاد جوانان ببرند و در این مورد موارد زیادی به ما گزارش شده است.

وی در مورد اقدامات فرهنگی این ستاد نیز گفت: تجهیز 30 خانه ورزش روستایی ازجمله اقدامات فرهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر است و راه اندازی خانه های بهداشت کارگری نیز در اجرای طرح کاج برای ارائه آموزش های لازم در این بخش از دیگر اقدامات ما است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی از برنامه ریزی برای کاهش 25 درصدی شیوع اعتیاد در استان تا سال 1400 نیزخبر داد.

وی یکی از نیازهای این بخش را راه اندازی مرکز جامع کاهش آسیب و بازتوانی مبتنی بر درمان اعتیاد ذکر کرد و گفت: این مرکز تا دو ماه آینده راه اندازی خواهد شد.

آیتی از ایجاد مرکز تجمیعی خدمات کاهش آسیب در استان هم خبر داد و اضافه کرد: این مجموعه شامل سرپناه شبانه، مرکز مشاوره و همچنین خدمات کاهش آسیب است که باراه اندازی آن خدمات پراکنده در مجموعه مختلف تجمیع می شود.

وی راه اندازی مرکز ماده 16 بانوان و همچنین تشکیل شناسنامه برای خرده فروشان را ازجمله برنامه های سال 99 این ستاد اظهار داشت و گفت: در سال جاری بالغ بر 12 پاتوق معتادان در سطح شهرها و روستاهای استان شناسایی و تخریب شده و این اقدام تا خاتمه سال ادامه دارد.

شیوع اعتیاد در خراسان شمالی 11.58 درصد است.

جمعیت این استان 863 هزار نفر است و 44 درصد از این جمعیت در روستاها سکونت دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1190

به "خبرنگاران بانوان یک چهارم جمعیت معتاد خراسان شمالی را تشکیل می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بانوان یک چهارم جمعیت معتاد خراسان شمالی را تشکیل می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید