زمان فراوری صنعتی واکسن ایرانی کرونا

به گزارش مجله باهام، به گزارش خبرنگاران، مصطفی قانعی دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا، در مورد واکسن ایرانی کرونا گفت: فعلا تغییرات خاصی نسبت به روزهای قبل رخ نداده است و سه شرکتی که نسبتا کارشان ادغام یافته است، برای اخذ مجوز انسانی در حال تکمیل مدارک در سازمان غذا و دارو هستند.

زمان فراوری صنعتی واکسن ایرانی کرونا

تکمیل آزمایش های حیوانی در 3 واکسن ایرانی

وی اضافه کرد: این سه واکسن تمام مراحل غیر انسانی و آزمایش روی حیوانات را پشت سر گذاشته اند و مدارک باید به حدی برسد که سازمان غذا و دارو آنها را به کمیته اخلاق بفرستد.

فراوری صنعتی واکسن ایرانی؛ اواخر خرداد 1400

قانعی با اشاره به اینکه فراوری صنعتی واکسن ایرانی کرونا در اواخر خرداد ماه 1400 میسر خواهد شد، اظهار کرد: این فراوری صنعتی در حد واکسیناسیون همگانی خواهد بود.

آمریکا مانع رسیدن واکسن آنفلوآنزا و کیت تشخیص کرونا به ایران

وی درباره تاثیر تحریم ها بر فراوری واکسن ایرانی کرونا، توضیح داد: تحریم ها در وزارت خزانه داری آمریکا مدیریت شده است و مردم را هدف گرفته است. مثلا در خصوص واکسن آنفلوآنزا این هدف گیری انسانی را دیدیم که در حالی که خرید واکسن صورت گرفت و وجه آن پرداخت شد، اما مانع رسیدن آن به مردم شدند. یا مثال دیگر پول ما در کره جنوبی است که از آنها کیت تشخیصی کرونا خواستیم و آمریکا نگذاشت به دست ما برسد.

کارشکنی نمی کردند، اورژانسی واکسن وارد می کردیم

قانعی تاکید نمود: هرجا که بفهمند می خواهیم به فناوری دست پیدا کنیم تا احتیاج داخل را با فراوری داخل مرتفع کنیم، جلوی آن را می گیرند. در فراوری واکسن هم جاهایی که متوجه شدند، کارشکنی هایی کردند و مثلا نگذاشتند دستگاهی که در این راه احتیاج داریم را وارد کنیم.

وی گفت: اگر این کارشکنی ها نبود می توانستیم به شکل اورژانسی تعدادی واکسن وارد کنیم تا مشکل گروه های پرخطر برطرف گردد.

وی درخصوص واردات واکسن خارجی کرونا، گفت: در این مورد هم وزارت بهداشت اقداماتی انجام داده است ولی کارشکنی هایی از سوی آمریکا و هم پیمانانش صورت می گیرد که ممکن است کارها را دچار اختلال کند. فعلا در لیست خرید ایران واکسن های کرونای فایرز و مدرنا اولویت ندارند، ما بر اساس زیرساخت ها، امکانات، قیمت و کشوری که قرار است از آن واکسن را خریداری کنیم تصمیم می گیریم که البته اختیارات این امر با سازمان غذا و دارو است.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا درباره قرارداد فراوری مشترک واکسن کرونا با یکی از کشورها نیز، توضیح داد: تا زمانی که قرارداد نهایی نگردد اطلاعات بیشتر در این خصوص بیان نمی گردد.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1514

به "زمان فراوری صنعتی واکسن ایرانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان فراوری صنعتی واکسن ایرانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید