ضربات مهلک انفجار بر پیکره اقتصاد تیانجین چین

به گزارش مجله باهام، انفجارهای پی در پی انبارهای صنعتی و نگهدارنده مواد شیمیایی و پرخطر در شهر تیانجین چین نه تنها جان بیش از 50 نفر را گرفت و بیش از 700 نفر را راهی بیمارستانها کرد، بلکه ضربات مرگباری نیز بر پیکره مالی این بندر وارد نموده است.

ضربات مهلک انفجار بر پیکره اقتصاد تیانجین چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا، پس از انفجارهای مهیب نیمه های شب چهارشنبه (21 مرداد) که بعضا انفجارهای کوچکی را در روز پنجشنبه هم به دنبال داشت، تمامی فعالیت های این بندر را مختل و بسیاری از فعالیت های تجاری اعم از جابجایی کالا به وسیله کشتی، قطار و دیگر وسایل نقلیه را متوقف کرد.

تیانجین با 15 میلیون نفر جمعیت یکی از مهمترین بنادر صنعتی چین محسوب می گردد که با جذب بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی، به یکی از قطب های مهم مالی برای این کشور تبدیل شده است.

ظرفیت جذب و ترخیص کالا در بندر تیانجین در سال بیش از 550 میلیون تن اعلام شده که کالاهای فراوانی از سنگ آهن گرفته تا نفت و خودرو را شامل می گردد.

تیانجین به دلیل راستا دریایی آسان یکی از بهترین راستاها و بنادر برای رسیدن به مناطق شمالی و شمال غرب چین و سایر نقاط دنیاست.

اما بروز این حادثه هولناک که همچنان مردم و مسوولان این شهر را در بهت و حیرت فرو برده سبب شد شرایط این شهر دگرگون گردد و تقریبا تمامی فعالیت های مالی آن به حالت تعلیق در آید.

این حادثه سبب شد تا بسیاری از کالاهای وارد شده به این شهر که در انبارهای شهرک صنعتی بینهای و رویی های نگهداری می شد کاملا سوخته و از بین برود.

شعله های آتش در این شهر فقط نزدیک به 10 هزار خودرو از شرکت های معتبر اروپایی و چینی را به کام خود کشید و آنان را نابود کرد.

اداره امنیت کار تیانجین اعلام نموده که ضمن وارد آمدن خسارات چند میلیون دلاری به این شهر، فعالیت های نقل و انتقال کالا کاملا مختل شده و تحویل آنها در بسیاری از بخش ها متوقف شده است.

کارشناسان مسایل مالی می گویند که این حادثه به صنایع شیمیایی، بندری، باربری، زیربنایی و لجستیک این شهر ضربات سنگینی را تحمیل نموده و این آثار مخرب نمی تواند در مدت زمان کوتاهی از چهره این شهر که نقشی مهم در اقتصاد چین دارد، زدوده گردد.

در همین حال تیانجین در کنار پکن، شانگهای و چونگ چینگ از جمله چهار شهری است که زیر نظر مستقیم دولت مرکزی اداره می گردد و رهبران چین بشدت نگران تحولات مالی و اجتماعی آن با توجه به این انفجارها هستند که هنوز علت آن معلوم نشده است.

وانگ گوا چینگ استاد دانشگاه اقتصاد و تجارت پکن خاطرنشان می نماید که این اتفاق هزینه های حمل و نقل کالا را افزایش داده و لجستیک بندری را در بسیاری بخش ها متوقف نموده است.

اینها در شرایطی است که به گزارش روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین، انبارهای شهرک صنعتی بینهای و رویی های که انفجارهای اصلی در آن اتفاق افتاده یکی از محبوبترین مناطق برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی از سال گذشته میلادی بوده است.

همزمان با این اتفاقات، برای کاستن از مسائل مالی مردم و مصیبت دیدگان، انجمن های خیریه در شهرهای مختلف بخصوص در اطراف تیانجین فعال شده و در حال جمع آوری یاری های مردمی هستند.

بسیاری از مصیبت دیدگان در دو روز گذشته پس از این حادثه در مدارس پناه گرفته اند و شمار آنها دستکم به شش هزار نفر می رسد.

شدت این انفجارها که با یک زلزله سه ریشتری برابری می نماید موجب شد تا رهبران کشور یک کمیته ویژه تشکیل داده و بیش از 200 کارشناس اتمی و مواد شیمیایی را به منطقه اعزام نمایند تا علت حادثه معین گردد.

با این حال گفته شده است تا زمانی که حریق کاملا اطفا نشده و منطقه پاکسازی نگردد نمی توان به درستی علت را پیدا کرد.

منطقه بینهای همچنین محل فعالیت بسیاری از نمایندگی های 500 شرکت برتر، بزرگ و چند ملیتی دنیا محسوب می گردد.

مسوولان شهر بندری تیانجین اعلام کردند که انبارهای منفجر شده دقیقا برای نگهداری مواد شیمیایی طراحی شده ولی باز هم از بروز حادثه جلوگیری نشده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 493

به "ضربات مهلک انفجار بر پیکره اقتصاد تیانجین چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضربات مهلک انفجار بر پیکره اقتصاد تیانجین چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید