فؤاد ایزدی: دولت آمریکا کرونا را فرصتی برای فشار به ایران قلمداد می نماید

به گزارش مجله باهام، استاد دانشکده مطالعات دنیا دانشگاه تهران و تحلیلگر مسائل بین المللی بیان کرد عده ای در آمریکا شیوع ویروس کرونا را به چشم فرصتی می نگرند که با بهره گیری از آن بتوانند اهداف خود علیه ایران را پیش ببرند.

فؤاد ایزدی: دولت آمریکا کرونا را فرصتی برای فشار به ایران قلمداد می نماید

به گزارش گروه بین الملل مجله باهام، فؤاد ایزدی عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات دنیا دانشگاه تهران و تحلیلگر مسائل بین المللی خاطرنشان کرد که در داخل آمریکا عده ای کرونا را به چشم یک فرصت می نگرند و امیدوارند که اهدافی را که با تحریم علیه ایران به دست نیاوردند، با کرونا به دست بیاورند.

فؤاد ایزدی با بیان اینکه رفتارهای آمریکا علیه ایران در این شرایط بحرانی ناشی از بیماری کرونا قابل توجیه نیست، گفت: کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای و حتی تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا از دولت این کشور درخواست تعلیق تحریم ها علیه ایران را در این شرایط داشتند اما پاسخ دولت آمریکا به این درخواست ها افزایش تحریم ها بود که در هفته گذشته صورت گرفت.

وی اضافه کرد: مشکل این است که در داخل آمریکا، عده ای نگاهشان به کرونا یک فرصت است و اهدافی را که با تحریم علیه ایران به دست نیاوردند، شاید با کرونا به دست بیاورند و درواقع از کرونا برای کشته دریافت و ایجاد مشکل برای ایران استفاده می نمایند، این کاری است که دولت آمریکا انجام می دهد و در فضای بین الملل هیچ توجیهی نیز برای این موضوع وجود ندارد.

ایزدی که با برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفت وگو می کرد، با تأکید بر اینکه دولت مردان آمریکا در فشار علیه ایران در این شرایط کرونایی، دغدغه افکار عمومی در داخل ایران را ندارند، گفت: آن ها برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی از طریق رسانه هایشان تبلیغاتی انجام می دهند اما مردم ایران هوشمند هستند و می فهمند اگر کسی ادعای حمایت کند اما همزمان جلوی خرید دارو و ابزارهای پزشکی را بگیرد، قطعاً با حقوق بشر و حمایت از مردم ایران همخوانی ندارد.

وی از صندوق بین المللی پول و دریافت وام و تسهیلات از این صندوق برای مبارزه با کرونا سخن گفت و گفت: ایران سال ها است که عضو این صندوق است و حق عضویت سالانه را نیز پرداخت نموده است. قبلاً ایران از صندوق درخواستی نداشته و مبلغی که ایران درخواست می نماید زیاد نیست. کارشکنی آمریکا علیه ایران برای دریافت وام، دلیل دیگری برای دشمنی دولت آمریکا علیه مردم ایران است و حتی اجازه نمی دهد یک وام با مقدار نه چندان بالا نیز در کشور تزریق گردد تا دغدغه های مردم ایران در این شرایط کمتر گردد.

ایزدی درباره دلایل مخالفت آمریکا با دریافت تسهیلات از صندوق بین المللی پول گفت: اگر این پول وارد ایران می شد از نظر روانی یک اثر مثبت بین مردم داشت اما وقتی پولی وارد نگردد، آن بار روانی مورد انتظار نیز حاصل نمی گردد اما از سوی دیگر این کار آن ها نشانه حماقت آمریکایی ها است زیرا اگر پول به ایران داده می شد می توانستند در افکار عمومی این سؤال را ایجاد نمایند که این پولی که دولت ایران دریافت نموده است در چه مسیری خرج شده است.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 20 خرداد 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1049

به "فؤاد ایزدی: دولت آمریکا کرونا را فرصتی برای فشار به ایران قلمداد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فؤاد ایزدی: دولت آمریکا کرونا را فرصتی برای فشار به ایران قلمداد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید