مروری بر تاریخچه اکتشاف طلای سیاه در ایران؛ چگونه نفت در ایران کشف شد؟

به گزارش مجله باهام، نخستین تحرکات اکتشاف نفت در منطقه خاورمیانه از پهنه خوزستان آغاز شد و حاصل کاوش های سنتی به کشف نفت در چاه نمره یک مسجد سلیمان انجامید.

مروری بر تاریخچه اکتشاف طلای سیاه در ایران؛ چگونه نفت در ایران کشف شد؟

به گزارش خبرنگار ، روز چهارشنبه 16 ماه مه 1908 (برابر با 26 اردیبهشت ماه 1287 خورشیدی) بوی تند گاز از محل حفاری چاه شماره یک مسجدسلیمان استنشاق شد.

اکنون صنعت نفت ایران پس از گذشت بیش از یکصد سال از نخستین تولید نفت دارای ذخایر عظیم نفت و گاز شامل بیش از 138 میلیارد بشکه نفت خام قابل استحصال و بیش از 27 تریلیون مترمکعب گاز خام و همچنین 24 میلیون تن ظرفیت قابل تولید در پتروشیمی و ظرفیت پالایش بیش از 1.7 میلیون بشکه در روز نفت خام است و تولید نفت خام از 500 بشکه در روز از میدان نفتی مسجد سلیمان به بیش از 4 میلیون و 200 هزار بشکه در روز رسیده است.

در پارس جنوبی چه می گذرد؟/ نصب دستاوردی شگرف در فاز 11

قباد ناصری مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در گفت وگو با خبرنگار ، در خصوص تاریخچه اکتشاف نفت در کشورمان گفت: روز 5 خرداد 1287 برای اولین بار در ایران، در مسجد سلیمان، نفت کشف شد. این کشف در پی واگذاری امتیاز استخراج و بهره برداری از نفت به ویلیام ناکس دارسی انگلیسی انجام شد.

او ادامه داد: شرکت تحت فرمان ویلیام دارسی پس از 5 سال جستجو از چاهی در مسجد سلیمان از شهر های استان خوزستان، نفت کشف کرد. هفت سال پیش از این یعنی در روز 7 خرداد 1280 برای نخستین بار امتیاز استخراج، بهره برداری و لوله کشی نفت و قیر در سراسر ایران به غیر از 5 استان آذربایجان، گیلان، مازندران، گرگان و خراسان به مدت 60 سال به ویلیام نکس دارسی انگلیسی واگذار شد.

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان اضافه کرد: مسجدسلیمان، صاحب نخستین چاه نفت خاورمیانه شده بود. هر چند چاه شماره یک مسجدسلیمان، نخستین چاه حفر شده در ایران نبود، اما اولین چاه پیروز به شمار می رفت و تولید از آن به میزان 36 هزار لیتر در روز انجام می شد. این چاه، بعد ها به نمره یک معروف شد. این نام، بر روی محله ای در مسجدسلیمان که چاه در آن قرار گرفته است نیز نهاده شده است.

ناصری گفت: با فوران نفت از چاه شماره یک، فرصتی به وجود آمد تا مردم منطقه بتوانند صنعت نفت را به صورت مدرن و با مقیاس گسترده تجربه کنند. در عصر جدید نفت در خوزستان، این امکان فراهم شد تا افراد در تماس با دستاورد های دنیای مدرن، توسعه و پیشرفت شهرشان را رقم بزنند و به محک استعداد و توانایی خود بپردازند.

او اظهار کرد: خوشبختانه تولید از مخازن تحت راهبری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در شرایط ایده آلی به سر می برد و با اجرایی شدن طرح توسعه میادین، در آینده شاهد دستاورد های عظیمتری در این حوزه خواهیم بود.

ناصری شرح داد: در بخش استحصال نفت از چاه های توسعه ای، ترمیمی و تعمیری، به ترتیب 210، 250 و 100 درصد برنامه از پیش تعیین شده را محقق ساخته ایم که موجب شد برآیند تولید 5+ را تجربه کنیم.

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان اضافه کرد: همچنین با دستور بیژن زنگنه وزیر نفت راه اندازی موزه ها و حفظ میراث قابل عرضه صنعت نفت در مسجدسلیمان کلید خورد و در حال حاضر بازدیدکنندگان، توریست هایی از کشور های مختلف و دانشجویان برای بازدید به این منطقه می آیند.

انتهای پیام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1168

به "مروری بر تاریخچه اکتشاف طلای سیاه در ایران؛ چگونه نفت در ایران کشف شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر تاریخچه اکتشاف طلای سیاه در ایران؛ چگونه نفت در ایران کشف شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید