نامه ظریف به گوترش اقدامی در راستای افشای تروریسم مالی آمریکا بود

به گزارش مجله باهام، کارشناس مسائل اروپا گفت: نامه ظریف به گوترش را می توان در جهت آشکار کردن نتایج زیان بار تروریسم مالی آمریکا دانست.

نامه ظریف به گوترش اقدامی در راستای افشای تروریسم مالی آمریکا بود

حسن بهشتی پور کارشناس مسائل اروپا و تحلیلگر مسائل بین الملل در گفت وگو با ، درباره نامه ظریف به آنتونیو گوترش دبیر سازمان ملل متحد مبنی بر توقف تروریسم مالی علیه مردم ایران اظهار کرد: سازمان ملل اختیار و توانایی کافی برای جلوگیری از اقدامات آمریکا مبنی بر لغو تحریم ها علیه ایران را ندارد، زیرا واشنگتن تمامی نهاد های بین المللی همچون سازمان ملل، یونسکو و حتی ناتو که خود موسس آن بوده را نادیده می گیرد.

او با تاکید بر اینکه اقدام ظریف، حرکتی مناسب در جهت افشای سیاست های خصمانه آمریکا بوده و در سطح دیپلماسی عمومی کاربرد دارد، ادامه داد: این اقدام یک بستر سازی خبری و جریان سازی رسانه ای را ایجاد نموده است تا به اطلاع جهان برساند که تروریسم مالی کاخ سفید چگونه علیه ملت ایران اعمال فشار می نماید و چطور در شرایطی که ویروس کرونا در تمام جهان فراگیر شده٬ با اعمال تحریم های دارویی اوضاع را برای مردم کشورمان سخت تر می نماید.

تحلیلگر مسائل بین الملل توضیح داد: سازمان ملل حتی اگر هم بخواهد نمی تواند برای از میان برداشتن تحریم های آمریکا اقدامی انجام دهد؛ چراکه که تحریم های وضع شده علیه ایران براساس قوانین آمریکا بوده و دیگر کشور ها از جمله اروپای را مجبور نموده است که از آن تبعیت نمایند و در صورت اطاعت نکردن با تحریم واشنگتن روبرو می شوند و بین دو راه ارتباط با تهران و حفظ روابط با واشنگتن بدیهی است که راه دوم را انتخاب خواهند کرد.

او در انتها اظهار کرد: با در نظر دریافت شرایط ویژه ای که به تازگی برای کشورمان پیش آمده است، نامه ظریف به دبیر سازمان ملل اقدامی به جا بود، زیرا بازتاب رسانه ای آن می تواند جنایت های آمریکا علیه ایران را مطرح نموده و در افشاگری نتایج زیان بار تروریسم مالی کشوری که خود را حامی حقوق بشر دانسته، تاثیرگذار باشد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص ضرورت لغو تحریم ها علیه ایران در شرایطی که کشورمان در حال مبارزه همه جانبه با ویروس کرونا است نامه ای ارسال کرد.

در قسمتی از این نامه آمده است:دولت ایالات متحده باید به سرعت به کارزار تروریسم مالی خود علیه مردم ایران انتها دهد و فورا تمامی تحریم هایی را که به صورت غیرقانونی علیه کشور من در تناقض آشکار با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل اعمال نموده لغو کند. به همین منظور، ضروری است که سازمان ملل و اعضای آن به این خواسته مردم ایران در توقف سیاست شرورانه و بدون ثمر دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران توجه کافی را داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 967

به "نامه ظریف به گوترش اقدامی در راستای افشای تروریسم مالی آمریکا بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه ظریف به گوترش اقدامی در راستای افشای تروریسم مالی آمریکا بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید