هماهنگی رشد نرخ مسکن و تورم تا نوروز

به گزارش مجله باهام، نیمه دوم سال 96 در حالی شروع شد که فعالان حوزه مسکن پیش بینی می کردند جهش قیمت مسکن با نرخ تورم تا سرانجام سال و حتی اوایل سال آینده همسان خواهد بود و به گفته بیشتر کارشناسان، قیمت مسکن بیش از نرخ تورم رشد نمی کند.

هماهنگی رشد نرخ مسکن و تورم تا نوروز

جهت دریافت خدمات ساخت آلاچیق سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

گزارش تحولات بازار مسکن پایتخت که بانک مرکزی منتشر می نماید، تأییدنماینده این موضوع است که قیمت مسکن در نیمه دوم سال (مهر و آبان ماه) به طور متوسط 9.8 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته و این در حالی است که نرخ تورم درکشور طی این مدت رقمی در حدود 8.3 درصد بوده است؛ یعنی نوسان نرخ تورم و قیمت مسکن در نموداری نزدیک به یکدیگر اجرا شده و حتی قیمت مسکن نسبت به نرخ تورم رشد بیشتری هم داشته است.

در این میان رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم با رد افزایش بیش از تصور قیمت مسکن در روزهای گذشته اعلام نمود: قیمت مسکن از شاخص تورم عبور نموده است.

به گفته مصطفی قلی خسروی، بعضی سازندگان، مردم و حتی مشاوران املاک می گویند: متوسط رشد قیمت مسکن در تهران در هر مترمربع ششصد هزار تومان به بالا بوده که این گفته ها درست نیست.

البته آنچه اتحادیه املاک رصد نموده نشان می دهد که رشد قیمت مسکن از شاخص تورم عبور نموده است.

به گفته وی، بعضی فروشندگان و سازندگان مسکن اعلام می نمایند چون نرخ دلار و قیمت انواع محصولات ساختمانی، به خصوص میلگرد و آهن افزایش یافته، قیمت مسکن بالا رفته است، درحالی که نمی توان با نوسان های نرخ دلار و حتی با این عنوان که قیمت میلگرد و آهن افزایش یافته، گفت که قیمت مسکن باید افزایش یابد.

او ادامه داد: رشد قیمت مسکن در حد نرخ تورم می تواند مناسب و مفید باشد، اما نباید چون قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافته، بلافاصله قیمت مسکن هم بالا برود.

این گزارش حاکی است درحالی که بر اساس آمارهای بانک مرکزی و گفته های رئیس اتحادیه مشاوران املاک، قیمت مسکن طی یکی دو ماه گذشته تا حدودی نسبت به نرخ تورم افزایش یافته است، نگاهی به آمار دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی هم که وضع بازار مسکن را در آبان ماه منتشر نموده نشان می دهد که قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در آبان ماه سال جاری نسبت به آبان ماه پارسال حدود 9.2 درصد افزایش یافته است، یعنی با وجود آنکه رشد نرخ تورم در آبان ماه 8.4 درصد بوده، قیمت مسکن 9.2 درصد افزایش یافته که این به معنای بالاتر رفتن قیمت مسکن نسبت به نرخ تورم است.

این آمار گویای آن است که در آبان ماه سال جاری 14هزار و 966 واحد مسکونی فروخته شده که نسبت به مهرماه سال جاری 5.4 درصد و آبان ماه سال گذشته معادل 18.1درصد افزایش داشته است.

بر اساس گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تعداد معاملات مسکن 8 درصد افزایش داشته است.

ضمن اینکه با در نظر دریافت رقم 4 میلیون و 610 هزار تومانی به عنوان میانگین قیمت مسکن در هر مترمربع ،در هشت ماهه سال جاری به نرخ رشد 6.7 درصدی قیمت نسبت به مدت مشابه پارسال خواهیم رسید که براساس آمار بانک مرکزی هم نرخ رشد قیمت مسکن حدود 6 درصد بوده است.

در این شرایط و با وجود آنکه طی هفته های اخیر شاهد نوسان قیمت دلار و طلا در بازار بوده ایم به نظر می رسد که بر اساس پیش بینی کارشناسان جهش نرخ رشد قیمت مسکن و نرخ تورم در ماه های آینده هماهنگ باشد. اقتصاد آنلاین

منبع: پیام دلتا
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 941

به "هماهنگی رشد نرخ مسکن و تورم تا نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هماهنگی رشد نرخ مسکن و تورم تا نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید