گزارش علمی، همه چیز درباره سوخت اول و دوم نیروگاه های برق تهران

به گزارش مجله باهام، این موضوع در تهران شرایط متفاوتی دارد و به گفته مسئولین توانیر مسئله اصلی مصرف برق نیست؛ بلکه خاموشی های تهران به دلیل مصرف بالای گاز مصارف خانگی، اداری و... و به طبع آن خاموش شدن نیروگاه هایی که با سوخت گاز تولید انرژی دارند، است.

گزارش علمی، همه چیز درباره سوخت اول و دوم نیروگاه های برق تهران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، این روزها مصرف انرژی در تهرانی ها در صدر اخبار قرار گرفته است؛ مصرفی که گاز و برق تحت الشعاع قرار داده و علی رغم وعده مسئولین بر عدم خاموشی، مجددا شاهد خاموشی شبکه در طول روز هستیم.

براساس تازه ترین گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران مصرف برق کشور در ساعت 18 و43 دقیقه روز پنجم بهمن ماه در حالی به عدد 40 هزار و 303 مگاوات رسید که پارسال و در همین بازه زمانی میزان مصرف 38 هزار و 359 مگاوات بود. این آمار نشان از رشد مصرف برق به میزان یک هزار و 944 مگاواتی دارد که قابل تامل خواهد بود.

این موضوع در تهران شرایط متفاوتی دارد و به گفته مسئولین توانیر مسئله اصلی مصرف برق نیست؛ بلکه خاموشی های تهران به دلیل مصرف بالای گاز مصارف خانگی، اداری و... و به طبع آن خاموش شدن نیروگاه هایی که با سوخت گاز تولید انرژی دارند، است.

همین نقطه است که موضوع استفاده از سوخت مایع مازوت را سر زبان ها می آورد، و ابهامات اخیر را شکل داده است؛ اما در استان تهران چند نیروگاه وظیفه تامین برق را برعهده دارد و شرایط آن ها در این روزها چگونه است.

ده نیروگاه نصفه و نیمه!

بر اساس آمارهای صبت شده در سایت شرکت مادر تخصصی برق حرارتی، استان تهران دارای ده نیروگاه است، ده نیروگاهی که به گفته روابط عمومی همین شرکت تنها پنج نیروگاه ری (باقرآباد)، طرشت (ستارخان)، بعثت (محله خزانه)، پرند (ابتدای شهر پرند) و شهدای پاکدشت (شهرستان پاکدشت) در داخل تهران وظیفه تامین برق را دارند و مابقی نیروگاه ها همچون طرح احداث نیروگاه تهران2-خصوصی(سیکل ترکیبی500مگاوات) طی سال های گذشته متوقف شده است.

1- نیروگاه ری(گاز932 مگاوات)

نیروگاه گازی 979.4 مگاواتی ری در زمینی به وسعت 525000 مترمربع در جاده قدیم قم تهران و در نزدیکی پالایشگاه تهران و در منطقه باقرآباد در نزدیکی شهرری واقع شده است. این نیروگاه با توجه به توربی نهای گازی متنوعی که در آن نصب شده است، یکی از متنوع ترین نیروگاههای گازی جهان محسوب میگردد.

این نیروگاه شامل 29 واحد توربین گازی در دو تیپ وستینگهاوس (12 واحد) و جنرال الکتریک (11 واحد) است که توسط شرکت های آسک بلژیک (6 واحد 32 مگاواتی)، هیتاچی ژاپن (11 واحد 23.7 مگاواتی)، فیات ایتالیا (3 واحد 32 مگاواتی) و میتسوبیشی (3 واحد 85 مگاواتی) ساخته و نصب شده است.

گفته می گردد قدرت عملی نیروگاه در زمستان 630 مگاوات و در تابستان 550 مگاوات است.

سوخت اول واحدها گاز طبیعی و دوم گازوئیل است که گازوئیل در 7 مخزن، مجموعاً به ظرفیت 100 میلیون لیتر ذخیره سازی می گردد.

بر اساس آخرین اخبار واحد گازی شماره 20 نیروگاه ری به منظور انجام تعمیرات دوره ای و بازدید قسمت های داغ از ابتدای بهمن ماه از مدار تولید خارج شده است.

2- نیروگاه شهید فیروزی - طرشت(بخار 50 مگاوات)

نیروگاه طرشت (شهید فیروزی) واقع در منطقه ستارخان نوع تولید پراکنده DG (مصرف برق در محل تولید) با ظرفیت تولید 50 مگاوات می باشد که شامل 4 واحد بخار، ساخت شرکت آلستوم، در زمینی به مساحت 17 هکتار است. پی ریزی نیروگاه به حدود 6 دهه قبل برمی گردد و هم اکنون به عنوان قدیمی ترین نیروگاه کشور و در شصتمین سال بهره برداری مستمر خود واقع شده است.

سوخت اول این نیروگاه گازی و سوخت دوم ان مازوت است که این نیروگاه را به عنوان یکی از دو نیروگاه تهران با قابلیت سوخت مازوت متمایز کرده است.

3- نیروگاه بعثت(بخار248مگاوات)

نیروگاه بعثت از مجموعه شرکت های وابسته مادر تخصصی برق حرارتی و عهده دار تولید انرژی الکتریکی در سال 1343 در زمینی به مساحت 20 هکتار در منطقه خزانه بخارایی واقع در جنوب شرقی شهر تهران توسط شرکت جنرال الکتریک (GE) با نصب سه واحد بخار هر یک به قدرت اسمی 82.5 مگاوات و در مجموع ظرفیت اسمی 5/247 در زمان طراحی تأسیس شده است.

سوخت اصلی این نیروگاه گاز طبیعی می باشد. آب خام مورد نیاز نیروگاه توسط پنج حلقه چاه عمیق تأمین می گردد. دومین سوخت این نیروگاه نیز مازوت می باشد. اما به گفته روابط عمومی شرکت برق حرارتی پلمپ مخزن مازوت آن از سال 92 باز نشده است.

4- نیروگاه پرند(سیکل ترکیبی 1292 مگاوات)

یکی از نیروگاههای ایران از نوع ترکیبی با ظرفیت تولید 1274 مگاوات فعال است و شامل 6 واحد گازی 159 مگاواتی V94.2 و دو واحد بخاری 160 مگاواتی می باشد. با توجه به ظرفیت اسمی نیروگاه، میانگین توان عملی ثبت شده در زمستان 1130 مگاوات و در تابستان نیز 972 مگاوات بوده است.

سوخت مورد نیاز نیروگاه، مشتمل بر گاز و گازوئیل است که گاز به عنوان سوخت اصلی و گازوئیل نقش سوخت جایگزین را دارد.

5- نیروگاه شهدای پاکدشت(دماوند)(سیکل ترکیبی2868مگاوات)

یکی از نیروگاههای ایران از نوع نیروگاههای سیکل ترکیبی است که دارای دوازده واحد گازی از نوع V94.2 هر یک به ظرفیت نامی 159 مگاوات و 6 واحد بخار هر یک به ظرفیت 160 مگاوا ت میباشد. ظرفیت اسمی تولید این نیروگاه 2868 مگاوات است.

نیروگاه دماوند در زمان ساخت، بزرگترین نیروگاه سیکل ترکیبی خاورمیانه بوده است. میانگین قدرت عملی نیروگاه 2366 مگاوات است که قدرت عملی در زمستان 2532 مگاوات و در تابستان 2172 مگاوات است. میانگین قدرت عملی واحدهای گازی 124.8 مگاوات و واحدهای بخار 144.7 مگاوات است.

سوخت اصلی، گاز طبیعی است و سوخت پشتیبان آن گازوئیل است.

نیروگاه های کمکی

البته در کنار نیروگاه های استان تهران دو نیروگاه شهید منتظر قائم دراستان البرز و شهرستان فردیس کرج(شامل سه واحد گازی هر یک به ظرفیت 116 مگاوات، سه واحد بخار بخش سیکل ترکیبی به ظرفیت 100 مگاوات و 4 واحد بخار قدیمی هرکدام به ظرفیت 156 مگاوات) و نیروگاه رودشور با ظرفیت 2162 مگاوات به تامین برق استان تهران نیز کمک می کنند.

محمدرضا حیاتی/ مدیر مهندسی و نظارت بر تولید گروه برق صبا

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1565

به "گزارش علمی، همه چیز درباره سوخت اول و دوم نیروگاه های برق تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش علمی، همه چیز درباره سوخت اول و دوم نیروگاه های برق تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید