اجرای سند تحول قضایی باید مرحله به مرحله دنبال گردد

به گزارش مجله باهام، یک کارشناس مسائل حقوقی گفت: اگر سند تحول قضایی در چارچوب شعار باقی بماند و فقط همان مطالبی را که در قوانین عادی و قانون اساسی است بازگو کند؛ مطمئنا نمی تواند آثار مثبتی را ایجاد کند.

اجرای سند تحول قضایی باید مرحله به مرحله دنبال گردد

عباس تدین در گفت وگو با خبرنگاران در ارزیابی از سند تحول قضایی که در روزهای اخیر از سوی رییس قوه قضایه ابلاغ شد، گفت: سند تحول قضایی در چارچوب بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان برنامه پنج ساله قوه قضاییه در دستور تدوین و اجرا قرار گرفته است و امروزه لباس اجرا به خود پوشیده است.

وی ادامه داد: براساس اصول قانون اساسی به ویژه اصل 156 قانون اساسی، قوه قضاییه پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی افراد ملت و مسئول تحقق عدالت در جامعه است و این سند در چارچوب اجرای این هدف مذکور در قانون اساسی تدوین شده است.

تدین اعلام کرد: با نگاهی گذرا به این سند متوجه میشویم که این سند در چهار فصل به بحث کلیات، برنامه تحول، نظام مدیریتی اجرای برنامه و نظام راهبردی و پایش آن اختصاص پیدا نموده است.

این کارشناس مسائل حقوقی اضافه نمود: این سند در بدو امر برمبنای شناسایی چالش ها و به عبارتی شناسایی مسائل موجود در دل قوه قضاییه و راهکارهای خروج از آن بنا شده و این سند را می توان یک سند مسئله محور یا چالش محور قلمداد کنیم. شناسایی چالش های پیش روی دستگاه قضا و عواملی که دخیل در بروز این چالش ها هستند و در نهایت راهکارهای برون رفت از آن چالش ها به گونه ای که نحوه اجرایی و عملیاتی پیدا کند؛ قطعاً یکی از مهمترین دغدغه های قوه قضاییه بوده که در این سند نمود پیدا نموده است.

تدین توضیح داد: زمان بندی اجرای این سند را در سه مقطع کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت طراحی کردند که تا سال 1402 قرار است این سند تحولات شگرف و عظیمی را در قوه قضاییه ایجاد کند.

این وکیل دادگستری اضافه نمود: در حقیقت 7 ماموریت اساسی که ریشه آن در قانون اساسی هست در این سند مورد توجه قرار گرفته و در حقیقت این سند بر مبنای این هفت ماموریت بنا شده و قرار است که چالش های فراروی این ماموریت ها و عوامل ایجاد آنها و راه های برون رفت از آن را در این سند ببینیم و در عرصه عمل آنرا اجرا کنیم.

وی ادامه داد: این هفت ماموریت برمی گردد به بحث رسیدگی به شکایات و طرح دعاوی که افراد در دادگستری و قوه قضاییه طرح می نمایند، احیای حقوق عامه و بحث گسترش عدل و آزادی های مشروع به عنوان دومین مأموریت در این سند دیده شده، اجرای صحیح قوانین و حسن اجرای امور و نظارت بر آن و کشف جرم و تعقیب مجرمان و اجرای مجازات و پیشگیری از وقوع جرایم و دعاوی و اصلاح مجرمان و حمایت از حقوق مالکیت اشخاص بعنوان ماموریت های بعدی در این سند ذکر شده است.

این کارشناس مسائل حقوقی ادامه داد: نکته حایز اهمیت در این سند، پیش بینی نحوه اجرای سند یعنی راهبری سند و پایش اجرای سند است. آنچه که سند تحول قضایی را از سایر اسناد مشابه پیشین متمایز می نماید بحث شناسایی دقیق چالش ها و عوامل ایجاد آن و ارائه راهکارهای حل مشکل و برطرف مشکل است. همچنین بحث تاکید بر نظارت دقیق و راهبری دقیق سند به ویژه پایش مرحله به مرحله آن برای رسیدن به نقطه مطلوب و صندلی مطلوبی که در سند برای هر ماموریت پیش بینی شده از نقاط قوت و متمایز این سند نسبت به اسناد پیشین است.

وی گفت: آنچه که بیشتر به نظر می رسد در اجرای سند تحول قضایی باید بیشتر به آن توجه گردد این است که این سند باید در مرحله اجرا و عمل به دور از تشریفات و بروکراسی اداری حاکم بر عملکرد دستگاه های اجرایی کشور به مرحله اجرا در آید و اگر قرار است این سند تحولی در سیستم قضایی ایجاد کند و محقق نماینده گام دوم انقلاب باشد، هم باید همت مسئولین در اجرای آن سند وجود داشته باشد و هم اجرای درست این سند و اجرای کارآمد این سند در دستور کار قرار بگیرد و هم خروجی این سند و نتایج این سند آثار ملموس و شفاف و قابل احصایی را در عمل ایجاد کند؛ یعنی صرف پیش بینی یک سری مأموریت ها در این سند بدون پایش دقیق آن و بدون توجه به خروجی آن و بدون توجه به آثار مثبتی که ایجاد می نماید قطعاً نمی تواند آن هدف نهایی این سند را دنبال کند.

تدین اضافه نمود: این سند در صورتی می تواند تحول قضایی ایجاد کند که مخاطبان سند که عموم افراد جامعه هستند و در واقع تأثیر گذار در اجرای این سند هستند؛ چه در بعد آثاری که جنبه شخصی دارد و چه آثاری که جنبه اجتماعی دارد و مخاطب آن قرار میگیرند، این اثر را در زندگی روزمره خودشان و در مراجعات خود به قوه قضائیه و دادگستری احساس نمایند و آن را ببینند.

وی تاکید نمود: اگر این سند تحول قضایی در چارچوب شعار باقی بماند و فقط همان مطالبی را که در قوانین عادی و قانون اساسی است بازگو کند؛ مطمئنا نمی تواند آثار مثبتی را ایجاد کند؛ به عبارت دیگر باید دو نکته در این سند مورد توجه قرار گیرد؛ یک نظارت دقیق بر اجرای این سند و دیگری پایش اجرای این سند برای آنالیز آثار و نتایجی که از این سند در عالم خارج نمود پیدا می نماید.

تدین در سرانجام گفت: هم راهنمایی این سند و هم خروجی و آثار این سند باید مد نظر قرار گیرد و مرحله به مرحله و مقطع به مقطع اجرای این سند دنبال گردد و محاسن و معایب اجرای این سند و ایرادات و مسائل یا چالش های بعدی که ایجاد میگردد در اجرای این سند مورد تأمل و آنالیز قرار گیرد و آن چالش ها و ایرادات برطرف گردد و خروجی این سند در عالم خارج یک خروجی ملموس و قابل لمس باشد تا انشاالله با اجرای سند تحول قضایی شاهد برقراری یک دادرسی منصفانه، عادلانه و توام با کرامت و احترام به صندلی و شخصیت اشخاص در فرآیند قضایی باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1537

به "اجرای سند تحول قضایی باید مرحله به مرحله دنبال گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای سند تحول قضایی باید مرحله به مرحله دنبال گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید