کمالی پور: شاید شرایط را برای ازدواج افراد بالای 13 سال سخت کنیم

به گزارش مجله باهام، نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آنالیز های کمیسیون متبوع خود درباره طرح کودک همسری اظهار کرد: در آنالیز های این طرح از نظر کارشناسان استفاده می کنیم، شاید برای ایجاد ساماندهی بر این موضوع شرایط را برای ازدواج افراد بالای 13 سال سخت و سخت کنیم.

کمالی پور: شاید شرایط را برای ازدواج افراد بالای 13 سال سخت کنیم

یحیی کمالی پور در گفت وگو با مجله باهام، در مورد آخرین وضعیت طرح کودک همسری در مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح پس از بازگشت به کمیسیون هنوز در دستور کار قرار نگرفته است، اما باید توجه کنیم که اکنون براساس قانون موجود افراد زیر سن 13 سال اجازه ازدواج نداشته و افراد بالای 13 سال باید با اجازه دادگاه ازدواج نمایند.

وی ادامه داد: اما این طرح معتقد است که یک ممنوعیتی را به صورت کلی برای ازدواج افراد زیر 18 سال ایجاد کنیم. اگر بخواهیم در این خصوص کلا ممنوعیتی را برای ازدواج افراد بالای 13 سال ایجاد کنیم مطلوب نبوده و مبنای شرعی ندارد.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اعضای کمیسیون با ایجاد این ممنوعیت مخالف هستند. فعلا هیچ کاری بر روی این طرح انجام نشده است. ما برای آنالیز این طرح از نظر کارشناسان حوزه های مختلف استفاده می کنیم. نهایتا باید این موضوع را ساماندهی کنیم. ممنوعیت به صورت کلی راهی به پیش نمی برد، اما شاید برای ساماندهی این موضوع برای مثال برای ازدواج افراد بالای 13 سال شرایط را سخت و دشوارتر کنیم تا افرادی که می خواهند در این سن ازدواج نمایند از شرایطی خاصی برخوردار باشند.

به گزارش مجله باهام، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تیرماه امسال در خلال آنالیز کلیات طرح اصلاح ماده 1041 قانون مدنی در مورد ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از 16 سال و پسران کمتر از 18 سال تصویب کردند که این طرح برای آنالیز بیشتر به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ارجاع گردد. این بدین معنا است که مجلس شورای اسلامی هنوز کلیات این طرح را مورد آنالیز قرار نداده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 3 دی 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 614

به "کمالی پور: شاید شرایط را برای ازدواج افراد بالای 13 سال سخت کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالی پور: شاید شرایط را برای ازدواج افراد بالای 13 سال سخت کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید