بازیکنی که با یک پنالتی نامش در تاریخ جاودانه شد

به گزارش مجله باهام، ضربه پنالتی چیپ پاننکا در فینال جام ملت های اروپا 1976 نه تنها قهرمانی را برای چکسلواکی به ارمغان آورد بلکه باعث شد نامش در تاریخ فوتبال نیز جاودانه گردد.

بازیکنی که با یک پنالتی نامش در تاریخ جاودانه شد

به گزارش خبرنگاران، تیم ملی اسپانیا در یورو 1976 نتوانست در میان چهار تیم برتر این رقابت ها قرار بگیرد. این تیم با وجود این که در مرحله گروهی خوب ظاهر شد و توانست بهتر از رومانی، اسکاتلند و دانمارک نتیجه بگیرد در مرحله یک چهارم نهایی برابر آلمان، قهرمان یورو 1972 و جام دنیای 1974 حذف شد. دیدار رفت با تساوی خانگی سرانجام یافت و ژرمن ها در بازی برگشت با دو گل پیروز شدند.

به همین خاطر اسپانیا نتوانست به یوگسلاوی، میزبان مرحله نیمه نهایی و فینال برود. در این مرحله دو دیدار فوق العاده برگزار و پیروز هر دو بازی پس از وقت های اضافه معین شد. طرفداران شاهد فوتبال زیبایی بودند. آلمان که برابر یوگسلاوی 2 بر صفر شکست خورده بود توانست در 30 دقیقه بازی را به تساوی برساند تا در وقت های اضافه برنده معین گردد. ژرمن ها در این دقایق دو گل دیگر به ثمر رساندند و فینالیست شدند. در آن روز دیتر مولر با به ثمر رساندن سه گل درخشید. او جایگزین گرد مولر بازنشسته شده بود. با این حال ستاره های دیگر آلمان مانند مه یر، فوگتس، بکن باوئر و هوینس در آن موقع هنوز در تیم ملی حضور داشتند.

در طرف دیگر چکسلواکی برابر هلند پرتقال کوکی که بهترین تیم دنیا محسوب می شد توانست یک بر یک مساوی کند. بازی در وقت های اضافه با پیروزی 3 بر یک چکسلواکی به سرانجام رسید. این تیم چند بازیکن خوب داشت. ویکتور، دروازه بان به عنوان بهترین بازیکن جام انتخاب شد. اوندروس، گوگ، نئودا و پاننکا دیگر بازیکنان خوب چکسلواکی بودند. با این حال نام پاننکا در تاریخ فوتبال جاودانه شد. او در دوم دسامبر سال 1948 در پراگ به دنیا آمد و بازیکن تیم بوهمیان بود. او دید خوبی داشت و ضربات خوبی می زد. همچنین بازیکن خوبی محسوب می شد اما فوق العاده نبود.

در دیدار نهایی چکسلواکی می توانست 2 بر یک پیروز گردد اما گل هولزنبین در وقت های تلف شده بازی را مساوی کرد. در وقت های اضافه گلی رد و بدل نشد و قهرمان باید در ضربات پنالتی معین می شد. چکسلواکی چهار ضربه نخست خود را به گل تبدیل کرد. آلمان نیز سه ضربه اش از خط عبور کرد اما ضربه سوم را هوینس به بالای دروازه زد. پاننکا قرار بود ضربه پنجم چکسلواکی را بزند.

اگر توپ به گل تبدیل می شد، قهرمان می شدند. دروازه بان، مه یر بود. پاننکا به توپ نزدیک شد و به گونه ای به آن ضربه زد که تا به حال کسی ندیده بود.

او به آرامی به زیر توپ ضربه زد، به نحوی که توپ آرام آرام اوج گرفت و سپس به زمین افتاد. توپ دقیقا وسط دروازه جای گرفت. این در حالی بود که مه یر مانند همه دروازه بان ها به یک سمت جهش نموده بود.

چکسلواکی قهرمان دنیا شد و پاننکا نامش را به عنوان یکی از ضربه زنندگان عجیب پنالتی ثبت کرد. او به روشی گلزنی کرد که با گذشت زمان هنوز تعداد کمی توانستند این چنین گلزنی نمایند.

پاننکا معتقد بود برای کنار زدن آلمان شکست ناپذیر، باید یک حرکت فوق العاده انجام گردد. او توانست آن کار را انجام دهد و نامش در تاریخ ثبت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 110

به "بازیکنی که با یک پنالتی نامش در تاریخ جاودانه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیکنی که با یک پنالتی نامش در تاریخ جاودانه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید