با چین، کشور افسانه ها آشنا شوید

به گزارش مجله باهام، چین چین یک کشور نیست، بلکه جهانی دیگر است در دل جهانی که ما در نقشه جغرافی می بینیم . اگر حوصله یا وقت چندانی ندارید که ماهها در این کشور سفر کنید می توانید چند هفته یا چند ماهی را دز سفر به این کشور افسانه ای سپری کنید و با حسرت محلهایی که هنوز ندیده اید و کوله باری از خاطرات شیرین این کشور را ترک کنید. پی گیری جاده ابریشم قایق سواری و کشف رود یانگ تسه از جمله سفرهای موضوعی است که می توان از آن لذت برد. از جمله سفرهای موضوعی است که می توان از آن لذت برد. از کلان شهرهای صنعتی با مراکز خرید عظیم و چهره ای کاملا مدرن گرفته تا زندگی بدوی و ساده در صحرای بکر سین کیانگ، چین سرزمین تنوع وتکثر فرهنگی و جغرافیایی است.

با چین، کشور افسانه ها آشنا شوید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

در صنعت و هنر این کشور هم می توان میراث سفالگران سلسله های (قرن قبل از میلاد) را دید وهم می توان صنعت این کشور در ساخت جدیدترین سفینه های فضایی.

زبان:

اکثر زبانهایی که مردم چین استفاده می نمایند به خانواده زبانهای چینی- تبتی((Sino- Tibetan تعلق دارند که در حدود 29 گروه قومی-نژادی مختلف را در بر می گیرد.چینی یا پینین ((Pinyin اصلی ترین زبان یا گروه زبانی در چین است که به گویشهای مختلف در سراسر چین مورد استفاده واقع می گردد .

ماندارین((Mandarin، که 70 درصد جمعیت بدان صخبت می نمایند، وو((WU زبان مردم شانگهای، یو((YUE یا کانتون، مین، گان و هاکا اصلی ترین گویشهای زبان چینی محسوب می گردند.قبل از قرن بیستم میلادی چینی کلاسیک زبان نگارش و مکاتبات اداری در سراسر این کشور عظیم بود و ده ها میلیون نفر در گوشه گوشه چین از این زبان نگارش واحد جهت مکاتبات استفاده می گردند و به عنوان عنصری کلیدی در همبستگی ملی چینی ها ایفای نقش می کرد.

از اوایل قرن بیستم خطی استاندارد و ملی در سراسر چین به کار گرفته شد، که آنرا بر اساس زبان ساندارین پایه گذاری کرده بودند. مغولی، اویغوری، تبتی، ژوانگ (تایلندی) و کره ای از زبانهایی هستند که علاوه بر چینی به صورت گسترده ای در چین به کار می روند.

مردم:

چین کشورمعابد بدیع و بی همتاست. کافی است تا چند قدمی در خیابانی در یکی از شهرهای کوچک چین قدم بزنیم تا معابدی با شکوه و عرفانی برخورد کنیم که طراحی و معماری آنها نوازشگر چشمهای هر بازدید نماینده ای است.

یکی از اصلی ترین ویژگی های مذهبی در چین تنوع و تکثر است. آمار دقیقی از تعداد پیروان مذاهب مختلف در چین موجود نیست. بحش عظیمی از جمعیت به هیچ دینی اعتقاد ندارند. بودیسم (پیروی از آیین بودا) دین اصلی در چین است. وبیشتر چینی ها از قرن اول میلادی به بودیسم ماهایانا اعتقاد دارند (Mahayana Buddhism) که گونه ای از بودیسم است.

تائوئسیم (Taoism) دومین دین اصلی درچین است.در عین حال بسیاری از چینی ها به ترکیبی از بودیسم و تائویسم اعتقاد دارند. پیروی از آیین کنفوسیوس فیلسوف بزرگ چین باستان بازتاب و تاثیری عمیق در مذهب و اخلاق چینی ها در طول تاریخ به جای گذاشته است. مسیحیت و اسلام به ترتیب از دیگر ادیان پرطرفدار در چین می باشند و مسلمانان چین (در حدود 20 میلیمن نفر) نقش عمده ای گسترش اسلام در آسیای شرقی بر عهده داشته اند.

نظام سیاسی:

جمهوری خلق چین که به سادگی آن را چین می نامیم کشوری است که از سال 1949 سرزمین پهناور چین، هنگ کنگ و ماکائو را دربر می گیرد.نظام حکومتی در چین از سال 1949 تا به امروز جمهوری تک حزبی با یک مجلس قانون گذاری است . رهبر حزب کمونیست را اعضای این حزب انتخاب می نمایند و اعضای مجلس ملی خلق با نظارت مستقیم حزب کمونیست چین به مدت 5 سال انتخاب می شوند. این مجلس در طی سال یک بار تشکیل جلسه می دهد.

عضویت در نهاد های بین الممللی :

سازمان ملل متحد (1945) ، یونسکو ، یونیسف ، فائو چین در سازمان ملل حق وتو می باشد .

اقتصاد :

مائو در دهه 1950 اصلاحات سوسیالیستی را در اقتصار این کشور پی ریزی نمود و چینی ها این اصلاحات را در سالهای 1960 وآغاز دهه 1970 پی گیری نمودند که همیشه با انتقاداتی رو به رو بود .

انقلاب اساسی در اقتصاد چین در اوایل دهه 1970 میلادی جلوه گر شد که تا به امروز هم ادامه دارد و مالی است با موضوع صادرات .در حال حاضر از نظر فراوری نا خالص ملیّ چین ، پس از ایالات متحده ، ژاپن و آلمان چهارمین ابر قدرت مالی در سطح جهان است و پیش بینی ها نشان می دهد که ظرف چند سال آینده چین به یکی از دو ابر قدرت بزرگ مالی جهان تبدیل خواهد شد .

کشاورزی :

کشاورزی اصلی ترین بخش مالی کشور چین می باشد و جمعیتی بالغ بر 300 میلیون نفر در این بخش مشغول به کار می باشند که تقریباَ نیمی از نیروی کار فعال در چین را در بر می گیرد .

چین بزرگترین فراوری نماینده محصولات کشاورزی در سطح جهان می باشد .برنج ، چای ، گندم ، سیب زمینی ، جو ، پنبه و دانه های روغنی اصلی ترین محصولات این کشور می باشند .

واحد پول:

یوان چین (Yuan Renmin bi)

مدت پرواز مستقیم از تهران به پکن :

اختلاف زمانی :نسبت به تهران 5/4 ساعت جلوتر است و نسبت به گرینویچ 8 ساعت جلوتر است ((GMT +8 ولتاژ برق :220 ولت است و با سیتم برق ایران مطابقت دارد .

منبع: لست سکند
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 624

به "با چین، کشور افسانه ها آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با چین، کشور افسانه ها آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید