خانه مستوفی شوشتر؛ نگین قاجاری رود کارون

به گزارش مجله باهام، خانه مستوفی شوشتر، یکی از جاهای دیدنی مطرح این شهر محسوب می گردد. شوشتر با قدمتی بسیار، با ویژگی هایی منحصربه فرد، جذابیت های بسیاری برای دیدن و تجربه دارد. خانه مستوفی یکی از این جذابیت هاست که با پیشینه ای متعلق به دروره قاجار و مظفرالدین شاه، شما را به سفری کوتاه درون معماری دوران قاجار و ویژگی های خاص خود خواهد برد. این خانه متعلق به یکی از تجار مهم شهر شوشتر به نام محمدعلی مستوفی است. مکانی که این خانه در آن واقع شده است از قسمت های تاریخی شهر است.

خانه مستوفی شوشتر؛ نگین قاجاری رود کارون
خانه مستوفی شوشتر

امروزه این بنا تغییر کاربری داده و نام رسمی آن اداره میراث فرهنگی شهرستان شوشتر است، اما این باعث نشده است که جذابیت های بنا از بین برود. به علاوه، وجود رستوران، موزه و عکاس خانه در فضای خانه مستوفی، تماشا آن را حائز لطف مضاعف نموده است. این بنا به تاریخ 14 اردیبهشت 1378 با شماره ثبت 2315 در آثار ملی ایران ثبت شده است و همه ساله میزبان بسیاری از گردشگرانی است که شوشتر-یکی از اولین سکونتگاه های بشری در ایران- را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری خود انتخاب می نمایند. با خبرنگاران همراه باشید.

خانه مستوفی شوشتر

مجموعه مستوفی

مجموعه مستوفی، یک مجموعه تاریخی است. در این مجموعه حمام، مسجد، پل و خانه تاریخی مستوفی وجود دارد. این خانه، به سبک معماری دوره قاجاریه، شامل اندرونی و بیرونی است. تزئینات معماری بنا، خوون چینی و کاربندی آجری و ریگ فرش است. خانه تاریخی مستوفی، منظرهی به رود شطیط دارد. رودی قدیمی که برای شوشتریان، بسیار مهم بوده و هست. نزدیکی های رود پل بند شادروان وجود دارد که خانه مستوفی به آن دید دارد. منظره رود و پل بند شادروان، خانه مستوفی را از روح شهر، پر می نماید.

شهرستان شوشتر؛ آینه تاریخ

بسیاری از تاریخ نگاران و باستان شناسان، شهرستان شوشتر را یکی از اولین منطقه ها سکونت بشری در ایران می شمارند. این شهرستان قدمتی 7000 ساله دارد، اما با این حال شاید بسیاری از ما، تا به امروز علتی نمی دیدم تا این شهر در فهرست مقاصد سفر خود انتخاب کنیم. شاید وقت آن رسیده که در این تصمیم تجدید نظر نموده و در اولین فرصت برای سفر به خوزستان و شوشتر برنامه ریزی کنیم.

آثار مثل قلعه سلاسل قدمت آن به دوره هخامنشیان برمی گردد و وسعت آن خیره نماینده است، بند میران، کلاه فرنگی، پل بند شادروان، بند برج عیار، مسجد جامع شوشتر و رود بزرگ داریون تعدادی از مهم ترین جاهای تماشای شوشتر هستند. شوشتر که در کتاب های تاریخی تستر یاد می گردد، شاید به علت، حاصلخیزتر بودن نسبت به شوش نامگذاری شده است. این را یکی از تاریخ نویسان معروف ایرانی به نام حمزه اصفهانی یاد می نماید. اما بعضی دیگر علت نامگذاری شهر را شش دروازه ماپاریان، دسبول، جمعه، لشکر، مقام علی و گرگر می دانند.

معماری خانه مستوفی شوشتر

بنا همانطور که پیشتر گفته شد دو بخش دارد. بخش داخلی و بخش بیرونی. این شکل از ساخت در معماری قاجازی سبقه دارد. بخشی که در حال حاضر اداره میراث فرهنگی شوشتر است، بخش بیرونی است. در این بخش، شاه نشین، هشتی، اتاق هایی پیرامون راهروهای ورودی، اتاق هایی برای پذیرایی و نمایی به پل بند شادروان، که می توانید روی تخت های کناری آن بنشینید و از منظره لذت ببرید و چیزی برای خوردن سفارش دهید. معمار خانه مستوفی، حاج محمدتقی معمار، در ساخت بنا، به شدت به رود کارون توجه داشته است.

این توجه در فضاهای سازه کاملاً مشهود است. به علاوه خوش آب و هوایی این عمارت به علت نزدیکی به رودخانه پر جنب و جوش و خاص کارون، همه چیز را در این عمارت منحصربه فرد نموده است. معماری بنا، شامل گچ بری های زیبایی است. پله ها مستطیلی و ورودی بنا در قسمت جنوب غربی واقع شده است. ایوان وسیع عمارت در ضلع شرقی بناست. برای تهویه، از بادگیر در این بنا استفاده شده است.

سه بادگیر بزرگ، که به صورت زیرزمینی، از زیر ایوان به هم ارتباط دارند. ایوان، از دوستون هشت ضلعی، دو نیم ستون و سه قوس گهواره ساخته شده است. حیاط مستطیلی است. آجرکاری این بنا، یکی از ویژگی های اصلی ساخت آن است. حوض هشت ضلعی این بنا به حیاط، طراوت خاصی بخشیده است. در ضلع شمال غربی بنا یک صفه به ارتفاع 90 سانتی متر و عرض 8 متر قسمت های شمال شرقی جنوب غربی بنا را به هم وصل می نماید.9 ستون آجری دایره ای که با طاق های آجری به هم مرتبط می شوند در اینجا قابل مشاهده است.

دسترسی به خانه مستوفی شوشتر

برای رسیدن به خانه مستوفی شوشتر ضروری است تا به بشرویه بروید و از خیابان شریعتی وارد کوچه مستوفی شوید.

اگر نگران امکانات موجود در مجموعه هستید، خیالتان را راحت کنید. چرا که امکاناتی مثل اقامتگاه و یک غذای مناسب در فضایی عالی انتظار شما را می کشد. موبایل در اینجا به راحتی آنتن می دهد و می توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید. به علاوه امکاناتی از قبیل سرویس بهداشتی و وسایل نقلیه شهری برای رسیدن به محل خانه مستوفی، مهیا هستند.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2217

به "خانه مستوفی شوشتر؛ نگین قاجاری رود کارون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه مستوفی شوشتر؛ نگین قاجاری رود کارون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید