در خصوص پارکینگ مزاحم بیشتر بدانید!

به گزارش مجله باهام، امروزه با ازدحام جمعیت در شهرها و افزایش زندگی ماشینی تقریبا هر خانواده یک خودرو دارد. بدون شک با افزایش تعداد اتومبیل ایجاد و ساخت پارکینگ نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. از این رو یکی از فاکتورهای اساسی که بسیاری از افراد در هنگام خرید خانه به آن توجه می نمایند، پارکینگ می باشد. با این مقدمه در ادامه این مطلب از ما به معرفی پارکینگ مزاحم خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

در خصوص پارکینگ مزاحم بیشتر بدانید!

پارکینگ مزاحم

همان گونه که گفته شد، وجود پارکینگ یکی از فاکتورهای اصلی است که افراد در هنگام خرید آپارتمان در الویت قرار می دهند. پارکینگ واحدهای مسکونی آپارتمان ها استانداردهای مشخصی دارند و ابعاد و محل دقیق آن ها در سند مالکیت مشخص شده است. در بعضی موارد دیده می گردد که بعضی از واحدها از پارکینگ مزاحم برخوردار می باشند که در این موارد مالک باید به آن آگاهی داشته و با قوانین آن آشنایی داشته باشد.

حال سوال اینجاست که پارکینگ مزاحم به چه معناست؟ به طور کلی می توان گفت پارکینگ مزاحم به گونه ای است که دو خودرو پشت سر یکدیگر به گونه ای پارک شوند که برای خروج یکی از آن ها از پارکینگ به جابه جایی خودرو دیگر احتیاج باشد. از نگاهی دیگر می توان گفت که پارکینگ مزاحم به نوعی پارکینگ اضافی می باشد. اجرای پارکینگ مزاحم در مواردی که در تعداد محل پارک برای هر خودرو محدودیت وجود داشته باشد، صورت می گیرد. آن چه که در ایجاد این گونه پارکینگ ها حائز اهمیت می باشد، وجود فضای کافی به اندازه یک خودرو می باشد. در صورتی که یک واحد، پارکینگ مزاحم داشته باشد، باید در سند مالکیت قید گردد که قیمت آن ها کم تر از پارکینگ های اختصاصی می باشد.

در بسیاری از موارد افراد با ضوابط پارکینگ مزاحم آشنایی ندارند و ترجیح می دهند آن را حذف نموده و ابطال نمایند. به طور کلی ایجاد پارکینگ مزاحم در آپارتمان به دو شکل صورت می گیرد. در روش اول وجود پارکینگ مزاحم در سند مالکیت واحد مسکونی قید می گردد. در این صورت نمی توان نسبت به حذف یا ابطال آن اقدام کرد. همین امر باعث می گردد که وجود پارکینگ برای سایر ساکنین آپارتمان محدودیت قانونی داشته باشد.

در حالت دوم ایجاد پارکینگ با تصمیم اهالی ساختمان ساکنین آپارتمان انجام شده و توافق آن ها را در پی دارد. در این حالت هیچ قید و شرطی از پارکینگ ساختمان در آن ذکر نشده است. در چنین مواردی محدودیت های قانونی وجود ندارد و این امکان وجود دارد که نسبت به حذف پارکینگ مزاحم اقدام می گردد. در این مواقع می توان با مراجعه به مراجع قانونی و یا به وسیله توافق با سایر ساکنین نسبت به حذف این پارکینگ ها اقدام نموده و از ایجاد مجدد آن جلوگیری به عمل آورد.

بنابراین یکی از نکاتی که باید در هنگام خرید خانه به آن توجه گردد، وجود یا عدم وجود پارکینگ مزاحم می باشد. چرا که پارک کردن خودرو در قسمتی که بدون مزاحم بتوان از آن استفاده کرد، از نکات مهم و بسیار اساسی می باشد. در صورتی که یک واحد پارکینگ مزاحم داشته باشد، برای بیرون رفتن باید به مالک خودروی دیگر اطلاع داده تا خودرو را جا به جا کند که در مواردی این موضوع می تواند باعث ایجاد دردسرهایی گردد.

ضوابط پارکینگ مزاحم

اگرچه پارکینگ مزاحم دردسرهای خاص خود را دارد، اما داشتن پارکینگ مزاحم بسیار بهتر از پارک کردن خودرو در کوچه می باشد. بر اساس مصوبات شهرداری این گونه پارکینگ ها از ضوابطی برخوردار می باشند. بر طبق این ضوابط، صاحب پارکینگ مزاحم در هر ساعت از شبانه روز که صاحب اتومبیل دیگر، قصد خروج یا ورود دارد نمی تواند شکایتی داشته باشد و باید نسبت به جا به جایی اتومبیل خود اقدام نماید. حتی اگر این موضوع چند مرتبه در روز نیز اتفاق بیافتد صاحب پارکینگ مزاحم حق هیچ گونه اعتراضی در این زمینه را نخواهد داشت.

نکات لازم در زمینه پارکینگ مزاحم

بدون شک پارکینگ مزاحم دردسرهای خود را دارد که آگاهی و رعایت نکاتی در خصوص آن لازم و ضروری می باشد. به طور کلی می توان گفت اگر شرایط شما به گونه ای است که احتیاج به جابه جایی خودرو خود به دفعات زیاد در طول روز دارید، بهتر است از خرید چنین خانه هایی خودداری نمایید. چون در طول زمان مسائل زیادی برای شما ایجاد خواهد شد. قید شدن پارکینگ مزاحم در سند آپارتمان به این معنا نیست که می توان به صورت قانونی برای آن اقدام کرد. قوانین پارکینگ ها به گونه ای است که ساکنین قدیمی از الویت برخوردار بوده و خریداران واحدهای جدید مجبور به استفاده از پارکینگ های مزاحم هستند. بنابراین در صورتی که مجبور به خرید چنین آپارتمان هایی هستید، بهتر است در ابتدا با سایر ساکنین در آپارتمان، توافق کنید تا در آینده مسئله ای از این بابت نداشته باشید. از گزینه های دیگری که در خصوص پارکینگ های مزاحم می توانید اجرایی کنید، تبدیل این گونه پارکینگ ها به مشاع می باشد.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 4 اسفند 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 774

به "در خصوص پارکینگ مزاحم بیشتر بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در خصوص پارکینگ مزاحم بیشتر بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید