رازهای شیء مرموز باستانی که در بلژیک کشف شد

به گزارش مجله باهام، کشف تازۀ قطعه ای از یک دوازده وجهی باستانی به تازگی در بلژیک پیدا شده که دوباره به بحث دربارۀ کارکرد این شیء اسرارآمیز دامن زده است. ده ها قطعه از این شیء تا به حال در اروپا پیدا شده اند، اما هیچ کس نمی داند کاربرد آنها چیست! تازه ترین حدسیات، آن ها را به آیین ها و مناسک جادویی مربوط می داند.

رازهای شیء مرموز باستانی که در بلژیک کشف شد

خبرنگاران | اخیرا یک جستجوگر آماتور به نام پاتریک شورمانس (Patrick Schuermans) به یاری دستگاه فلزیاب چیزی را کشف نموده که رمزی دیگر به رمز و راز های دیرینۀ باستان شناسی افزوده است. مکان این اکتشاف که قطعه ای از یک دوازده وجهیِ روم باستان است، شهر کوچک کوُرتِسِم در بلژیک است.

به گزارش خبرنگاران ؛ این قطعه که در اصل بخشی از یک دوزاده وجهی به میزان 6-5 سانتی متر است علائمی دارد که نشان می دهد در گذشته تعمیر شده است. به عقیده باستان شناسان محلی، شاید این دوزاده وجهی در یک نوع آیین باستانی شکسته شده باشد.

(تصویری از قطعۀ تازه کشف شدۀ دوازده وجهی در بلژیک)

چندوجهی رومی یک معماست: در طول چند قرن گذشته، بیش از 100 مورد از چنین مصنوعاتی در سراسر اروپا پیدا شده است که هر کدام با دقت زیاد به شکل 12 وجه قالب گیری شده اند. نمای هر وجهِ برنزی یک سوراخ در وسط خود دارد، اما هیچ یک از سوراخ ها یک میزان نیستند و هر راس آن مزین به یک زیور کوچک است. جدای از این، به نظر می رسد این زیورآلات کوچک هیچ علامت گذاری مشخصی ندارند.

می توان نتیجه گرفت این مصنوعات دارای اهمیت بوده اند، دست کم برای بعضی از صاحبان شان، زیرا بسیاری از آن ها میان ذخائر سکه پیدا شده اند. هرچند این نمونه اخیر، تقریباً هیچ نشانه ای از استعمال و کهنگی ندارد؛ در حالیکه پس از نزدیک به دو هزار سال، انتظار مشاهده چنین اثری از استعمال و فرسودگی را دارید.

حقیقت محض این است که هیچ کس نمی داند این دوازده وجهی رومی واقعا چه کاربردی داشته است. در واقع، اگر صد ها مورد از آن ها کشف نشده بود، ما اصلاً نمی دانستیم چنین چیزی وجود داشته است، چون هیچ چیزی درباره آن در تاریخ و هنر ثبت نشده است. اما این واقعیات جلوی نظریه پردازی مردم را نگرفته است. شاید از این اشیاء مرموز کوچک به عنوان مسافت یاب یا زاویه سنج استفاده می کردند یا شاید رومی ها از آن ها برای پیش بینی های نجومی در امر کشاورزی استفاده می کردند.

از زمان ظهور یوتوب (YouTube)، این نظریه که از دوازده وجهی برای یاری به بافندگی استفاده میشده به طرز خاصی محبوبیت یافته است، اما از آنجا که حتی سوزن های بافندگی تا چند قرن بعد، در سوابق تاریخی ثبت نشده اند، این فرضیه احتمالاً درست نیست. در عوض، باستان شناسان آژانس میراث فرهنگی فلاندِرز شرح رمزگونه تری را مطرح نموده اند: شواهد رو به رشدی وجود دارد که نشان می دهد دوازده وجهی احتمالاً یک شئ کاربردی از قبیل ابزار سنجش نبوده است. نمونه های شناخته شده از نظر ابعاد و جزئیات بسیار متفاوت هستند. اهمیت آن ها را باید در حوزه جادو-مذهب جستجو کرد و گواه این فرضیه، شمار قابل توجهی از آنهاست که در کشفیات تدفینی پیدا شده اند.

(نمونه ای کامل از دوازده وجهی های کشف شده)

این اکتشاف فقط بخاطر رمز و رازهایش برجسته نیست، بلکه از این نظر که سومین دوازده وجهی یافت شده در بلژیک است، یک یافته بسیار نادر در نظر گرفته می گردد. نمونه های دیگر آن در مکان های دوردستی در ایرلند، بریتانیا، فرانسه، هلند و آلمان کشف شدند. در همگی این مکان ها، تمدن های سلتیک محلی وجود داشتند. با این حال، عجیب اینجاست که این بقایای کوچک به رغم اینکه به عنوان دوازده وجهی های رومی شناخته شدند، در نواحی اطراف دریای مدیترانه؛ جایی که امپراتوری باستان شروع شد، پیدا نشده اند.

آژانس میراث فرهنگی فلاندرز میخواهد با یاری ردیاب این نواحی را برای یافته های باستان شناسی بیشتر در آینده جستجو کند. با پیدا شدن یافته های تازه تر، این امید وجود دارد که تاریخ 2000 ساله این سایت به طور کامل فاش گردد.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 13 بهمن 1401 بروزرسانی: 13 بهمن 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2310

به "رازهای شیء مرموز باستانی که در بلژیک کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازهای شیء مرموز باستانی که در بلژیک کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید