سنگ اتمی واشنگتن برای مسکو

به گزارش مجله باهام، فارس نوشت: عقب ماندگی هسته ای آمریکا، واشنگتن را مجبور به جلوگیری از اجرای برنامه های اتمی روسیه در آسیای مرکزی با هر وسیله و بهانه ای نموده است.

سنگ اتمی واشنگتن برای مسکو

به گزارش خبرگزاری استانرادار، عقب ماندگی هسته ای آمریکا، واشنگتن را مجبور به جلوگیری از اجرای برنامه های اتمی روسیه در آسیای مرکزی نموده است.

به همین دلیل بود که در قزاقستان تجمع های اعتراضی علیه ساخت نیروگاه اتمی و در قرقیزستان تجمع های اعتراضی علیه استخراج اروانیوم برگزار شدند.

همچنین در روسیه رسانه های منطقه با هدف گسترش ترس از تکنولوژی های هسته ای مطالب انتقادی را چاپ کردند.

در تمام موارد گسترش ترس بی اساس از تجهیزات هسته ای صلح آمیز دیده می گردد.

انجمن سوروس از اعتراضات مردم نسبت به ساخت نیروگاه های هسته ای حمایت می نماید و کارشناسان مختلف که از سازمان های غربی حقوق می گیرند از نیروگاه های هسته ای به شدت انتقاد می نمایند.

معترضان پیشنهاداتی برای جلوگیری از کمبود انرژی مطرح نمی نمایند و تنها به گسترش شایعات درباره نیروگاه های هسته ای و حرارتی می پردازند.

این اقدامات همچنین به دلیل رقابت شرکت دولت روسی موسوم به روس اتم و Westinghouse متعلق به آمریکا صورت می گیرد.

بر اساس آمار سال 2014 در بازار شرکت های فعال در زمینه ساخت نیروگاه های هسته ای 2 مؤسسه قوی از جمله روس اتم و Westinghouse قرار داشتند و 41 درصد از فراوریات این بازار متعلق به روس اتم و 23 درصد به Westinghouse متعلق بود.

در سال 2018 سهم روس اتم در این بازار به 67 درصد رسید و نگرانی های جدی واشنگتن را در پی داشت و با توجه به سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تنش ها بین شرکت های مذکور افزایش یافت.

دولت روسیه در این زمینه سرمایه گذاری نموده و تجهیزات نوینی دارد در حالی که بخش صنعت هسته ای آمریکا عقب مانده و نیازمند هزینه های بالا برای افزایش ظرفیت رقابتی خود در بازار جهانی می باشد.

به این دلیل آمریکا استراتژی فشار به روس اتم در فضای کشورهای پساشوروی را انتخاب کرد.

در این زمینه سریال موسوم به چرنوبیل فراوری شبکه تلویزیونی HBO آمریکا سال گذشته پخش شد و نقش بزرگی در گسترش اتم هراسی داشت و پس از آن معلوم شد که Westinghouse سفارش دهنده سریال بود و این سریال با سرمایه رقیب اصلی روس اتم فراوری شد.

همزمان سازمان های غیردولتی غربی موسوم به اینتر نیوز و انجمن سوروس مشغول گسترش شایعات هسته ای شدند و این اقدامات با هدف جلوگیری از اجرای پروژه های روسیه در منطقه انجام شد.

در فضای پساشوروی سازمان های غیردولتی آمریکایی شعارهایی مانند دفاع از محیط زیست و کاهش آلودگی هوا را مطرح می نمایند.

غرب نگران توسعه صنعت در فضای پساشوروی است و خواهان رقابت با شرکت های کشورهای این منطقه در بازارهای جهانی نیست.

عقب ماندگی این منطقه در چارچوب منافع غرب است و به نظر آنان استفاده از اورانیوم و تکنولوژی های هسته ای باید در دستان کشورهای غربی بماند.

روسیه برعکس از توسعه صنعتی آسیای مرکزی حمایت می نماید زیرا مسکو با این منطقه هم مرز است و ارزش واقعی ثبات و صلح در فضای پساشوروی را به خوبی می داند.

آمریکا از نابود کردن زیرساخت های صنعتی منطقه سود می برد و به این دلیل واشنگتن گسترش ترس از تکنولوژی های نوین و تخریب اعتماد به نفس مردم این منطقه را هدف گذاری نموده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 10 دی 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 630

به "سنگ اتمی واشنگتن برای مسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ اتمی واشنگتن برای مسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید