مروری بر چالش های تاج در فدراسیون فوتبال

به گزارش مجله باهام، به گزارش خبرنگاران، مهدی تاج یک روز بعد از مرخص شدن از بیمارستان به خاطر آنچه که مسائل قلبی عنوان شده، از سمت خود به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال استعفا داد تا فوتبال ایران با شوک جدیدی روبرو گردد. تاج در تاریخ 18 اردیبهشت 1395 بود که در رقابت با مصطفی آجورلو و عزیزالله محمدی دیگر کاندیداهای ریاست فدراسیون فوتبال توانست با کسب 50 رأی به عنوان ریاست برسد.

مروری بر چالش های تاج در فدراسیون فوتبال

تاج در آن موقع به پشتوانه حضور یکساله اش در سازمان لیگ و پیش از آن سابقه کار در سازمان لیگ در انتخابات ثبت نام کرد و با یاری هیأت های استانی که نقش زیادی در انتخاب وی داشتند، به جایگاه ریاست رسید و جای علی کفاشیان را گرفت.

تاج در مدت سه سال و نیم حضورش در فدراسیون چالش های مختلف و متعددی را تجربه کرد که مرور آن خالی از لطف نیست.

درگیری با عزیزی خادم بر سر انتخاب هیأت رئیسه

یکی از چالش های جدی تاج در فدراسیون بر سر انتخاب عضو هیأت رئیسه شکل گرفت. 29 آذر 96 رأی گیری به منظور انتخاب یک عضو برای اضافه شدن به هیأت رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد و با پیروزی محمود اسلامیان به انتها رسید. تعدادی از اعضای مجمع و جمعی از نماینده های شهاب عزیزی خادم نسبت به نحوه رأی گیری و به خصوص نحوه شمارش آرا که متفاوت با دیگر انتخابات مشابه بود به شدت معترض بودند و فدراسیون را متهم به تقلب در انتخابات کردند. این عده معتقد بودند که نحوه شمارش آرا باید مثل همه مجامع دیگر روی تخته و در مقابل دید همه اعضای مجمع و با حضور نماینده های کاندیداها صورت می گرفت.حتی زمانی که مهدی تاج قصد ترک سالن مجمع را داشت با نمایندگان عزیزی خادم برخورد کرد.

چالش با کی روش و تهدید به شکایت به فیفا

صرفنظر از تمام حملاتی که کارلوس کی روش پیش از جام جهانی و جام ملت های آسیا به فدراسیون فوتبال داشت، درگیری او بعد از پیوستن به تیم ملی کلمبیا رنگ و بوی دیگری به خود گرفت. کی روش به خاطر مطالباتش فدراسیون فوتبال را تحت فشار می گذاشت و حتی بحث شکایت به فیفا را هم مطرح نموده بود. مهدی تاج هم بارها اظهار داشت که قرار است فیفا مطالبات کی روش را بدهد و مسئله ای در این زمینه متوجه فدراسیون نیست. البته ناراحتی های کی روش از تاج به خاطر مطالبات و پاداش ها و نحوه آماده سازی تیم ملی در مقاطع مختلف از جمله پیش از جام ملت های آسیا بر هیچکس پوشیده نیست.

فشار برای کنار گذاشتن بازنشسته ها

یکی از اتفاقات ویژه دوران کاری مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال، فشار به این فدراسیون برای کنار گذاشتن بازنشسته ها بود. هرچند فدراسیون فوتبال جلسات متعددی برای برون رفت از این فشار برگزار کرد و بحث را به مدت طولانی معلق نگه داشت اما انتها علی کفاشیان نایب رئیس فدراسیون فوتبال، محمدرضا ساکت دبیر فدراسیون و غلامرضا بهروان مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ از پست های خود کنار رفتند. البته ساکت و بهروان به شکل های دیگری به فدراسیون برگشتند اما فریدون اصفهانیان و حیدر بهاروند دو عضو هیأت رئیسه مقابل این قانون مقاومت کردند.

دست به دامن فیفا و AFC برای ماندن

مهدی تاج خودش هم شامل قانون بازنشسته ها می شد اما تمام تلاشش را به کار برد تا از فدراسیون کنار نرود. در آن مقطع زمانی حتی این شائبه وجود داشت که فدراسیون فوتبال در نامه نگاری با فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا، آنها را به حمایت از اعضای فدراسیون تحریک کرد. همین موضوع تهدید AFC و فیفا را مبنی بر تعلیق فوتبال ایران در صورت برکناری رئیس فدراسیون در پی داشت.

لیگ با تأخیر برگزار گردید اما اتفاقی نیفتاد

یکی از برنامه های مهدی تاج و سازمان لیگ پیش از آغاز لیگ نوزدهم، استانداردسازی استادیوم ها و کاهش آسیب ها و حواشی مسابقات فوتبال بود. فدراسیون به همین بهانه، باشگاه ها را تحت فشار قرار داد و زمان آغاز لیگ برتر را تا 31 مرداد به تعویق انداخت اما در عمل نه تنها برخی از استادیوم ها به استاندارد مدنظر نرسیدند بلکه حاشیه ها هم به روال قبل در لیگ جریان داشت.

پروژه عجیب انتخاب مارک ویلموتس برای تیم ملی

یکی دیگر از چالش های قابل توجه فدراسیون فوتبال، قطع همکاری با کارلوس کی روش و انتخاب جانشین او بود. در حالی که مهدی تاج و دیگر اعضای فدراسیون تمایل به انتخاب هروه رنار سرمربی مراکش داشتند اما به یکباره فدراسیون مارک ویلموتس سرمربی بلژیکی را انتخاب کرد. ویلموتس باوجود آغاز خوب در ایران، بعد از بازی با عراق و بحرین زیر شدیدترین نقدها نهاده شد و قراردادی که قرار بود تا انتها جام جهانی 2022 اعتبار داشته باشد، بعد از 6 ماه فسخ شد! جالب اینجاست که ویلموتس به فیفا هم شکایت نموده و خواهان غرامت شده است.

ابهامات اقتصادی از درآمدها و یاری های فیفا

درآمدهای ایران در فیفا به خاطر حضور در جام جهانی و نحوه هزینه کردن آنها هم ابهام دیگری از زمان ریاست تاج در فدراسیون است. تاج همیشه تاکید می کرد ایران درآمدهایش را از فیفا نگرفته در حالی که استعلام رسانه های ایران از فیفا موضوع دیگری را نشان می داد.

رفت و آمدهای متعدد در تیم فوتبال امید

اردیبهشت ماه 1397، حمید استیلی مدیر تیم فوتبال امید خبر از انتخاب زلاتکو کرانچار به عنوان سرمربی تیم فوتبال امید داد. بحث درباره اتفاقات تیم امید زیاد است اما در زمان ریاست تاج، سرمربیگری این تیم در عرض یک سال و نیم دستخوش اتفاقات عجیبی شد. کرانچار بعد از بازی های آسیایی، از سمتش برکنار شد. فدراسیون فوتبال بعد از مدتی طولانی، فرهاد مجیدی را سرمربی کرد و این مربی هم بعد از گذشت چند ماه همکاری، استعفا کرد تا سکان راهنمایی تیم امید در سال حساس انتخابی المپیک به حمید استیلی برسد.

به این موارد، می توان اتفاقات دیگری را هم اضافه نمود. حضور به هر قیمتی محمدرضا ساکت در فدراسیون و کنار مهدی تاج، انتخاب جانشین کفاشیان در کمیته فوتسال، کناره گیری محمدحسن انصاریفرد از ریاست کمیته فنی فوتسال، نامشخص بودن شرایط ویلموتس، مذاکره با برانکو ایوانکوویچ برای راهنمایی تیم ملی و … هم در زمره چالش هایی بود که تاج با آن دست به گریبان بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 763

به "مروری بر چالش های تاج در فدراسیون فوتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر چالش های تاج در فدراسیون فوتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید