مهارت ساخت کیسه چِکَن دوزی خراسان جنوبی در لیست میراث معنوی کشور جای گرفت

به گزارش مجله باهام، خبرنگاران/خراسان جنوبی مسئول واحد پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی اظهار کرد: مهارت ساخت کیسه چِکَن دوزی متعلق به شهر سه قلعه سرایان در فهرست میراث معنوی (ناملموس) کشور ثبت شد.

مهارت ساخت کیسه چِکَن دوزی خراسان جنوبی در لیست میراث معنوی کشور جای گرفت

سید احمد برآبادی، امروز شنبه 20 دی به خبرنگاران گفت: چکن، واژه ای ترکی و به معنای کشیدن است؛ به دلیل استفاده از نخ های گلابتون که دور تا دور نقوش اصلی زمینه­ کیسه کشیده شده و با نخ های مشکی روی پارچه با روش بست دوزی دوخته شده است، از گذشته به این نام معروف شده است.

به گزارش خبرنگاران، وی اضافه نمود: نوارها و یراق های دوخته شده بر روی کیسه سوزن دوزی، اشکال و طرح ها و حاشیه­های مختلف، بند به کار رفته در ساخت کیسه برای بسته شدن در کیسه و تزیینات زیبای بند با گره سرشتی (شَمسَک) و منگوله های رنگی و تزئینات نخ های رنگی و گلابتون از مشخصات این کیسه ها است.

مسئول واحد پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی با بیان اینکه تمامی تزئینات با یاری نخ های ابریشمی و پنبه­ای اجرا می­گردد، توضیح داد: سبقه تاریخی این کیسه ها در سه قلعه با بیش از 150 سال می رسد.

برآبادی در شرح طرح درخت زندگی 7 شاخه، ادامه داد: به دلیل تقدس عدد هفت و نمادین بودن این عدد و نقوش نمادین انسان در اطراف این درخت جهت تقدیس آن(ردیف نمادین انسانها دور تا دور نقش درخت مقدس و چسبیده به حاشیه) و نقوش نمادین طبیعت(کوه و آب) در حاشیه آن دیده می گردد.

وی با بیان اینکه تبحر و مهارت زنان سه قلعه در به کارگیری انواع دوخت های متناسب و بسیار ظریف برای تزیین رویه­ کیسه ها قابل ذکر و تحسین است، یادآور شد: کیسه چِکَن دوزی برای توتون و تنباکو استفاده می شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1545

به "مهارت ساخت کیسه چِکَن دوزی خراسان جنوبی در لیست میراث معنوی کشور جای گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهارت ساخت کیسه چِکَن دوزی خراسان جنوبی در لیست میراث معنوی کشور جای گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید