هشدار پزشک قانونی ، تزریق ژل، بوتاکس، لیزر و... در آرایشگاه ها انجام ندهید ، افزایش شکایت در حوزه جراحی پلاستیک و ترمیمی

به گزارش مجله باهام، مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در صورتی که آرایشگر حین ارائه خدمات پزشکی در حوزه زیبایی به فردی آسیب وارد کند مجرم محسوب می گردد و جرم او دخالت در امور پزشکی است که شامل دیه و ارش هم می گردد.

هشدار پزشک قانونی ، تزریق ژل، بوتاکس، لیزر و... در آرایشگاه ها انجام ندهید ، افزایش شکایت در حوزه جراحی پلاستیک و ترمیمی

به گزارش خبرنگاران، بابک سلحشور مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور با تاکید بر اینکه مردم هوشیار باشند، گفت: طی سال های اخیر شاهد افزایش ارائه خدمات پزشکی به ویژه در حوزه زیبایی به وسیله افراد غیر متخصص و فاقد صلاحیت هستیم که همین امر مقدار آسیب و در پی آن شکایات مطرح شده در کمیسیون ها را افزایش داده است.

1025 شکایت در رشته جراحی پلاستیک و ترمیمی در 8 ماهه امسال

وی گفت: مطابق آمارهای موجود و بر اساس پرونده های ارجاعی به کمیسیون های پزشکی قانونی در کل کشور، موضوع جراحی پلاستیک و ترمیمی با هزار و 25 شکایت پس از دندان پزشکی، جراحی عمومی و جراحی زنان و زایمان، در رتبه چهارم مقدار قصور و شکایات در هشت ماهه امسال قرار گرفته است.

مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه از این مقدار شکایت 459 مورد منجر به محکومیت و 567 مورد نیز به تبرئه انجامیده است، گفت: اگرچه حجم خدمات مختلف بهداشتی و درمانی که روزانه در کشور ارائه می گردد بسیار بالاست و مجموع شکایات در این بخش در مقایسه با کل خدمات ارائه شده از نظر آماری قابل توجه نیست، اما باید توجه داشت که هر شکایت در این بخش به معنای درگیر شدن یک بیمار با عوارض و مسائل ناشی از مداخلات درمانی است و طبعا یک یک این موارد حائز اهمیت و نیازمند توجه جدی هستند.

انجام جراحی های پلاستیک، ترمیمی و هرگونه اعمال زیبایی باید به وسیله افراد متخصص انجام گردد

سلحشور در ادامه با تأکید بر اینکه انجام جراحی های پلاستیک، ترمیمی و هر گونه اعمال زیبایی باید به وسیله افراد متخصص انجام گردد، توضیح داد: از تعداد شکایات مطرح شده در حوزه جراحی پلاستیک و ترمیمی در هشت ماهه امسال(1025)، تنها 456 مورد مربوط به متخصصان این رشته بوده و مابقی مربوط به اقداماتی است که به وسیله افرادی غیر از متخصصان جراحی پلاستیک و ترمیمی در این حوزه و یا افرادی که ممکن است اساسا پزشک نباشند، اجرا شده است.

وی مشکل اساسی در موضوع اقدامات زیبایی را ورود افراد غیر متخصص و فاقد صلاحیت به این رشته عنوان نمود و اضافه نمود: خدمات زیبایی گاهی به وسیله افرادی ارائه می گردد که بر اساس پروتکل های وزارت بهداشت مجاز به انجام آن کار نیستند؛ از جمله این افراد آرایشگرها هستند که با ورود به خدمات پزشکی در حوزه زیبایی خساراتی را به بار می آروند و به افراد صدمه می زنند.

سلحشور گفت: گاهی آرایشگران در حیطه وظایف خود و هر آنچه مربوط به حرفه و حوزه کاری خودشان است، آسیبی را به فردی وارد می نمایند که منجر به شکایت و ارجاع پرونده به واحد معاینات پزشکی قانونی می گردد، اینگونه پرونده ها در همان واحد معاینات آنالیز و دیه و ارش آن معین می گردد و ارتباطی به موضوع قصور پزشکی ندارد.

تزریق ژل، بوتاکس، لیزر و... در آرایشگاه ها مجاز نیست

وی ادامه داد: اما گاهی شاهد آن هستیم که آرایشگران پا را فراتر گذاشته و به ارائه خدماتی روی می آورند که در حیطه وظایف خودشان نیست و اصطلاحا دخالت در امور پزشکی محسوب می گردد. مانند تزریق ژل، بوتاکس، لیزر و ... که باید به وسیله پزشک ارائه گردد و ارائه آن در آرایشگاه ها مجاز نیست.

به گفته وی در صورتی که آرایشگر در حین ارائه خدمات پزشکی در حوزه زیبایی به فردی آسیب وارد کند مجرم محسوب می گردد و جرم او دخالت در امور پزشکی است ضمن آنکه باید خسارت آسیب وارده که شامل دیه و ارش می گردد را نیز جبران کند.

سلحشور با اشاره به اینکه اینگونه پرونده ها (دخالت افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی) در کمیسیون های پزشکی قانونی مورد آنالیز قرار می گیرد، یادآوری کرد: دخالت در امور پزشکی تنها به آرایشگاه ها ختم نمی گردد و در بعضی باشگاه های ورزشی نیز شاهد ارائه بعضی از خدمات تخصصی از جمله لیزر هستیم که به وسیله فرد فاقد صلاحیت ارائه شده و ممکن است خساراتی جبران ناپذیر را به بار بیاورد.

مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور، با تأکید بر اینکه در مواردی بعضی خدمات تخصصی پزشکی و زیبایی به وسیله افراد غیر متخصص، پرستاران، تکنسین های فاقد صلاحیت و ... صورت می گیرد و منجر به خسارت و قصور می گردد، گفت: به عنوان مثال گاهی در بعضی کلینیک های زیبایی لیزر پوست با طول موج های خاص به تکنسین ها سپرده می گردد در حالی که استفاده از طول موج نامناسب در افراد ممکن است، ضایعات پوستی و سوختگی و تغییر رنگ مادام العمر ایجاد می نماید.

وی با بیان این توضیحات خواهان معین حدود صلاحیت حرفه ای پزشکان از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد و اضافه نمود: در صورتی که وزارت بهداشت به صورت شفاف و دقیق صلاحیت حرفه ای پزشکان در رشته های مختلف به ویژه رشته هایی که به نوعی خدمات موازی دارند را معین و اعلام کند ضمن آنکه مقدار ارائه خدمات به وسیله افراد غیر متخصص کاهش می یابد، آنالیز شکایت و قضاوت در این مورد نیز دقیق تر انجام می گردد.

متولیان امر نظارت بیشتری بر تخلف های اجرا شده در بعضی آرایشگاه ها داشته باشند

سلحشور در خصوص تذکر به اتحادیه های آرایشگران و یا متولیان باشگاه های ورزشی در خصوص دخالت آنان در امور پزشکی نیز گفت: متولی این امر سازمان پزشکی قانونی نیست. هر چند همیشه هشدار هایی را در این خصوص به مردم ارائه نموده و افراد فاقد صلاحیت را از دخالت در امور پزشکی منع نموده است. ضمن آنکه امیدواریم متولیان امر نظارت بیشتری بر این موضوع و تخلف های اجرا شده در بعضی آرایشگاه ها داشته باشند.

برای دریافت خدمات زیبایی حتما به افراد متخصص و دارای صلاحیت مراجعه گردد

مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور، به مردم هشدار داد برای دریافت خدمات زیبایی حتما به افراد متخصص و دارای صلاحیت مراجعه نمایند و در خصوص ارائه دهندگان آن آنالیز و تحقیقات لازم را به عمل آوردند، زیرا آنچه در صفحات مجازی به عنوان تبلیغ و نمونه کار نمایش داده می گردد در مواردی با واقعیت تفاوت بسیار دارد.

وی تأکید کرد: پرداخت هزینه کمتر و یا تبلیغات صفحات مجازی نباید معیار انتخاب یک مرکز برای دریافت خدمات زیبایی باشد، بلکه ضروری است پس از آنالیز و اطمینان از مهارت، توانایی و تخصص افراد، یک مرکز را برای دریافت خدمات زیبایی انتخاب کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 اسفند 1401 بروزرسانی: 1 اسفند 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2318

به "هشدار پزشک قانونی ، تزریق ژل، بوتاکس، لیزر و... در آرایشگاه ها انجام ندهید ، افزایش شکایت در حوزه جراحی پلاستیک و ترمیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار پزشک قانونی ، تزریق ژل، بوتاکس، لیزر و... در آرایشگاه ها انجام ندهید ، افزایش شکایت در حوزه جراحی پلاستیک و ترمیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید