چرا استارتاپ ها پیوت می نمایند؟ ، 4 کسب و کاری که حاصل تغییرات شجاعانه هستند

به گزارش مجله باهام، وقتی سرمایه نیست یا کم است، شرایط رشد مطلوب نیست، محصول را بازار پس زده، کیفیت لازم ایجاد نشده و حیات استارتاپ در معرض خطر قرار گرفته، ضروری است که تغییر مسیر یا پیوت صورت بگیرد. کمپانی های بزرگی مثل یوتیوب، اینستاگرام، پینترست و اسلک با ارزش های میلیارد دلاری، حاصل تغییر مسیر شجاعانه هستند.

چرا استارتاپ ها پیوت می نمایند؟ ، 4 کسب و کاری که حاصل تغییرات شجاعانه هستند

به گزارش تجارت نیوز، پیوت در معنای لغوی به تغییر کامل در روش انجام کاری گفته می گردد. در بافت کسب وکار، پیوت تغییری قابل توجه است در مدل یا استراتژی کسب وکار یک شرکت با توجه به شرایط بازار یا عوامل دیگر. این مسئله مربوط به زمانی است که یک استارتاپ مسیر خود را به شکلی بنیادین تغییر می دهد.

گاهی اوقات تغییر مسیر در ابتدای حیات شرکت رخ می دهد، گاهی نیز پس از یک یا چند دور جذب سرمایه. معنای این کار می تواند از رده خارج کردن یک محصول کلیدی یا ورود به یک بازار کاملا تازه باشد، شاید هم هر دو. ایجاد تغییرات در صنعت، اولویت های مشتری یا هر عامل تأثیرگذار دیگر برای سودآوری نیز نوعی تغییر مسیر است. هر پیوتی به معنای ایجاد تغییر بنیادین در کلیت شرکت نیست. چون استارتاپ ها همواره منابع لازم برای چنین تغییری را ندارند.

زمان پیوت کردن یک استارتاپ

دانستن زمان مناسب برای پیوت کردن مدل کسب وکار می تواند کاری سخت باشد. اما چه دلایلی برای ارزیابی این کار وجود دارد؟ برخی از آن ها را مرور می کنیم.

گاهی اوقات، یک ویژگی خاص از محصول، خدمات یا مدل کسب وکار شما عملکردی به مراتب بهتر از بقیه دارد. اگر این مورد برای شرکت شما صدق می نماید، اگر آنالیز کنید می توانید به سمت حمایت از آن ویژگی خاص به شکل انحصاری پیوت کنید. هدف شما این است که برترین خود باشید، هوشمندانه کار کنید و برترین عواید را از کوشش خود کسب کنید.

گاهی اوقات، اوضاع از لحاظ مالی بر وفق مراد نیست. تأسیس یک استارتاپ هم بحث داشتن یک ایده تازه و هم داشتن انگیزه برای آنالیز تحقق یافتن آن است. اگر می بینید که شرکت پولی در بساط ندارد، باید ایده و فرآیند پشت آن را کنار بگذارید و به سمت چیزی تغییر مسیر بدهید که شرایط مالی مطلوب تری را برای شما رقم می زند.

برخی اوقات، بازار آن طور که انتظار دارید به محصولات و خدمات شما پاسخ نمی دهد. شاید مشکل از تبلیغات شما باشد، یا مقیاس مسئله ای که محصول یا خدمات شما قرار است به آن پاسخ دهد. یا شاید مخاطب شما با هزینه محصول یا خدمات کنار نمی آید. علت هر چه باشد، اگر مشتری ساز مخالف بزند، زمان آن است که پیوت کنید.

گاهی هم، رقبا عملکردی به مراتب بهتر از شما دارند. قلمرو استارتاپ قلمرویی شبیه جنگل است و قانون جنگل در آن حکم فرماست. اگر شرکت های دیگر بازار را قبضه نموده اند، احتمالا زمان آن است که به سراغ پیوت بروید.

گاهی اوقات هم این طور است که شما چیز دیگری را می خواستید. استارتاپ شما مدتی است به کار خود ادامه می دهد، اما این چیزی نیست که در نظر داشته اید. اهداف و منظره های شما ممکن است تغییر نموده باشند. یا با رشد کسب وکارتان ارزش های تازهی را برای خود ترسیم نموده اید. علت هر چه باشد، شاید زمان مناسبی باشد که به سراغ پیوت بروید.

انواع و فرایند پیوت که کسب وکار ها تجربه می نمایند

انواع مختلفی از پیوت را استارتاپ ها تجربه می نمایند. به طور کلی سه نوع پیوت می توان در نظر گرفت. به گزارش هاب اسپات، موارد زیر از مهمترین گونه های ایجاد تغییر مسیر در روند کسب و کار هستند.

 • پیوت در بازار موجود
 • جابه جایی در محصول خود
 • انجام کاری کاملا تازه

قبل از پیوت کردن، یک نمونه از آنچه را مدّ نظر دارید، برای خود توسعه دهید. به این صورت که اهدافی را انتخاب کنید که با منظره کسب وکار شما سازگار هستند. اطمینان خاطر پیدا کنید که پیوتی که انجام می دهید فرصت های رشد را برای شما به ارمغان می آورند. فن آوری های جایگزین را آنالیز کنید. سرمایه گذاران را در جریان پیوت قرار دهید. آنالیز کنید رقبای شما مشغول چه کاری هستند و در نهایت، بازار هدف و مسائل را تشخیص دهید.

مزایای تغییر مسیر در کسب وکار

 • هر چیزی با سرعت بالایی در حال تغییر است و دنیای کسب وکار نیز از این قاعده مستثنی نیست.
 • پیوت کردن فرصت هایی برای افزایش عواید می تواند فراهم کند.
 • مفید و قابل استفاده ماندن کار راحت تری است.
 • برخی از برترین ایده ها پس از آزمودن چیز های مختلف به دست می آیند.
 • می تواند نیروی تازه ای به کسب وکار ببخشد.
 • وقتی به صورت علنی پیوت می کنید، شما جنبه های مختلفی از پایگاه مشتری فعلی خود را به خطر می اندازید.
 • افرادی که انتظارات بسیار بالایی از محصولات در بازار دارند، ممکن است فکر نمایند اگر اکنون پیوت کنید، بار دیگر در آینده نیز دست به پیوت می زنید و احتمالا به سراغ محصول و شرکت دیگری می روند.
 • ریسک دیگر، مربوط به گردش نقدینگی است. اگر تغییر مسیر شما به قدری متفاوت باشد که مشتریان فعلی، دیگر محصول شما را خریداری ننمایند، احتمالا قبل از به انتها رسیدن پیوت، نقدینگی شما تمام می گردد.

کسب و کار هایی که تغییر مسیر دادند

اینستاگرام: یکی از بزرگ ترین پلتفرم های رسانه های اجتماعی اینستاگران است. تحت تملک شرکت متا قرار بوده و ارزشی بالغ بر 100 میلیارد دلار دارد. اما پیش از تبدیل شدن به غولی در شبکه های اجتماعی، قالبی به نام بوربن بود یعنی بسیار شبیه برنامه فوراسکوئر. در آن عکس به اشتراک گذاشته می شد و براساس موقعیت کاربر، مکان هایی برای بازدید و رزرو معرفی می شد. بنیانگذاران آن به این نتیجه رسیدند که این برنامه بیش از حد شلوغ و پراکنده است و تصمیم به پیوت گرفتند.

نوع پیوت: تغییر مسیر انجام شده در اینستاگرام به این صورت بود که این پلتفرم، روی کاری که به خوبی انجام می داد و بین کاربران بیشتر از همه محبوب بود تمرکز کرد و آن را تقویت کرد. نتیجه این تمرکز، یک پیوت موفقیت آمیز بود.

پینترست: به عنوان شرکتی به نام توته کار خود را آغاز کرد که اپلیکیشن موبایلی برای تسهیل خرید روی گوشی بود. سال 2009 خرید موبایلی به میزان الان گسترده نبود.

اوضاع چندان به سامان نبود، تا حدودی به این خاطر که فناوری پرداخت موبایلی هنوز کند و پرتاخیر بود، و مانع از این می شد که تجربه خرید موبایلی بهینه ای را ارائه بدهند. با این حال، بنیانگذاران این شرکت بن سیلبرمن، ویکرام باسکاران و پاول سیکارا متوجه شدند مشتریان مجموعه های بزرگی از آیتم های محبوب خود در اینترنت را درست می نمایند و آن را با دوستان شان به اشتراک می گذارند.

در واکنش به این موضوع، آن ها پینترست را ایجاد کردند، رسانه ای که به کاربران امکان می دهد مجموعه عکس هایی از هر چیزی را به صورت آنلاین نمایش دهند و به اشتراک بگذارند. اکنون پینترست چهاردهمین شبکه اجتماعی محبوب دنیاست.

نوع پیوت: با اینکه اولین نسخه برنامه ناامیدنماینده بود، بنیانگذاران پینترست متوجه شدند که چه چیزی به خوبی جواب می دهد و محصول خود را پیوت کردند و بر روی ویژگی ای سرمایه گذاری کردند که کاربران خیلی دوست داشتند.

اسلک: شاید باورش سخت باشد که برنامه چت محبوب اسلک، در ابتدا یک بازی آنلاین به نام گلیتچ بود؛ بازی ماجراجویی که به وسیله استیوارت باترفیلد درست شده بود. این بازی دنبال نمایندگان کم، اما وفاداری داشت و باترفیلد متوجه شد که گیمر ها دائما در طول بازی با همدیگر صحبت می نمایند. فناوری پیغام رسانی داخلی بازی اساس چیزی را که اکنون اسلک نام دارد، بنا نهاد.

اسلک که اکنون یک ابزار پیغام رسانی و سازندگی است، بیش از 10 میلیون کاربر روزانه دارد.

نوع پیوت: اسلک متوجه پتانسیل فناوری پیغام رسانی خود و این که چطور می توان آن را خارج از بازی به کار برد، شد و محصولی را فراوری کرد که میلیون ها نفر از آن استفاده می نمایند.

یوتیوب: این پلتفرم ویدئویی نیازی به معرفی ندارد. هر ماه 2 میلیون کاربر به آن اضافه می شوند و این برند حاکم بازار پلتفرم های اشتراک ویدئو به شمار می رود.

با این حال، یوتیوب به عنوان یک پلتفرم اشتراک ویدئو کار خود را آغاز نکرد. در ابتدا یک وب سایت دوست یابی بود که افراد مجرد می توانستند در آن ویدئو های خود را به اشتراک بگذارند. بگویند که هستند و در پی چه فردی به عنوان شریک زندگی می گردند.

اما مؤسسان آن خیلی زود پیوت کردند و این امکان را برای افراد فراهم کردند تا ویدئو هایی از هر نوع آپلود نمایند. چیزی که باعث تبدیل شدن یوتیوب به چیزی شد که الان می بینید.

نوع پیوت: یوتیوب محصولش را از تک کاربره بودن خارج کرد و آن را به بستری عمومی برای اشتراک هر نوع ویدئویی تبدیل کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 خرداد 1402 بروزرسانی: 29 خرداد 1402 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2365

به "چرا استارتاپ ها پیوت می نمایند؟ ، 4 کسب و کاری که حاصل تغییرات شجاعانه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا استارتاپ ها پیوت می نمایند؟ ، 4 کسب و کاری که حاصل تغییرات شجاعانه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید