3 دسته شال ستون کتیبه دار در موزه تخت جمشید است

به گزارش مجله باهام، سهیل دلشاد، مشاور بخش زبان شناسی و کتیبه ها در توضیحاتی مختصر در رابطه با کتیبه های نقر شده بر بعضی از شال ستون های تخت جمشید، گفت: در آنالیز هایی که در طول مستندنگاری، ساماندهی و مطالعه اسناد نوشتاری و کتیبه های تخت جمشید انجام شد، متوجه شدیم تعداد زیادی قطعه از شال ستون های مختلف در مخزن وجود دارد. زمانی که این قطعات را ساماندهی کردیم متوجه شدیم 3 دسته شال ستون کتیبه دار در مخزن موزه موجود است.

3 دسته شال ستون کتیبه دار در موزه تخت جمشید است

او ادامه داد: این دسته بندی بر اساس شکل، زبان و خطوطی که در شال ستون ها استفاده شده صورت گرفته است. چنان که دسته نخست، شال ستون هایی هستند که تک خطی و به یک زبان و خط نوشته شده اند. زبان به کار رفته در این قطعات فارسی باستان است.

دلشاد با اشاره به دسته دوم شال ستون هایی که در مخزن موزه تخت جمشید نگهداری می شوند، گفت: این شال ستون ها از نظر شکل، خط و زبان با گروه های دیگر فرق دارد. مانند گروه اول تک خطی هستند ولی برخلاف گروه اول و شبیه به گروه سوم در قالب 3 خط و 3 زبان نوشته شده است.

ایلنا نوشت، مشاور بخش زبان شناسی و کتیبه ها توضیح داد: گروه سوم از شال ستون ها که قطعات زیادی از آن ها پیدا کردیم، به 3 خط و 3 زبان و در 3 سطر نوشته شده. این قطعه در طول حفاری های موسسه شرق شناسی شیکاگو پیدا شده و متنی که در آن نوشته شده به زبان های ایلامی، اکدی و فارسی باستان است.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1837

به "3 دسته شال ستون کتیبه دار در موزه تخت جمشید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 دسته شال ستون کتیبه دار در موزه تخت جمشید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید