آیا فرزندخوانده ارث می برد

به گزارش مجله باهام، تهران (پانا) - فرزند خواندگی یا رابطه ناشی از سرپرستی بچه ها و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست، جزء موجبات ارث نیست، لذا ارث فرزند خوانده از والدین خود، منتفی است.

آیا فرزندخوانده ارث می برد

یکی از نهادهایی که امروزه، در بیشتر کشورهای دنیا پذیرفته شده و امکان فرزند دار شدن بسیاری از خانواده ها را فراهم نموده، نهاد فرزندخواندگی بوده که به وسیله آن، زوجین یا بعضا افراد مجرد، می توانند، بچه ها فاقد سرپرست یا حتی، دارای سرپرست را به عنوان فرزند خود، قبول نمایند.

در کشور ما نیز به منظور حمایت از بچه ها و نوجوانانی که فاقد سرپرست بوده یا اینکه سرپرست آنها، فاقد صلاحیت است، نهادی تحت عنوان سرپرستی، پذیرفته و احکام فرزند خواندگی و شرایط زوجین و داوطلبان سرپرستی، در قانون حمایت از بچه ها و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست مصوب 1392/06/31، مشخص شده است.

یکی از مسائلی که در رابطه با فرزندخواندگی اطفال فاقد سرپرست و بدسرپرست، وجود دارد، بحث ارث و مقدار سهم الارث فرزند خوانده از پدر و مادر یا افرادی است که این بچه ها را به سرپرستی قبول نموده اند.

ماده 861 این قانون، در مشخص موجبات ارث بردن اشخاص از یکدیگر و بهره مندی از سهم الارث، مقرر داشته: موجب ارث دو امر است - نسب و سبب

منظور از نسب، رابطه خونی میان دو شخص است که در آن، یکی از دیگری متولد شده (رابطه میان فرزند و پدر و مادر) یا اینکه هر دو از یک شخص ثالث، متولد شده اند (رابطه میان خواهران و برادران).

سبب نیز هر چند در فقه، دارای چند نوع بوده، در حقوق امروزی کشور ما و در قانون مدنی، صرفا یک نوع آن، مورد پذیرش قرار گرفته که مورد ازدواج و رابطه ارثی میان زن و شوهر است. گفتنی است که غیر از زن و شوهر، بقیه اقوام آنها از عروس یا داماد خود ارث نبرده و عروس یا داماد خانواده نیز از اقوام طرف مقابل ارث نمی برند.

همانطور که ملاحظه می گردد، فرزند خواندگی یا رابطه ناشی از سرپرستی بچه ها و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست، جزء موجبات ارث در حقوق کشور ما نبوده و لذا، ارث فرزند خوانده از والدین خود، منتفی است. در نتیجه به این سوال که آیا فرزند خوانده ارث می برد، باید پاسخ منفی داد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2232

به "آیا فرزندخوانده ارث می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا فرزندخوانده ارث می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید