اعلام نتایج بورسیه ها تا 2روز آینده، جزئیات آماری بورس داخل و خارج

به گزارش مجله باهام، دکتر مجتبی صدیقی صبح امروز در نشست خبری درخصوص بورسیه های دوره قبل گفت: درخواست تجدیدنظر برای بورسیه های قبلی آنالیز و رسیدگی شد، جمع بندی نتایج به شورای مرکزی بورس و از آخر فروردین ماه به تدریج به دانشگاه ها اعلام شده است اما جزئیات نتایج طبق بیانیه ای ظرف یکی دو روز آینده توسط وزارت علوم اعلام می گردد.

اعلام نتایج بورسیه ها تا 2روز آینده، جزئیات آماری بورس داخل و خارج

پاسخ به کمیسیون اصل 90

وی ادامه داد: همچنین پاسخ حقوقی کمیسیون اصل 90 نیز آماده شده است و تا فردا به تایید وزیر علوم رسیده و به کمیسیون اصل 90 ارسال می گردد.

رئیس سازمان امور دانشجویان همچنین درخصوص اینکه آیا کمیته مصادیق بورسیه ها نباید به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی می رسید، گفت: این کمیته استقلال تصمیم گیری نداشته و نتیجه آنالیز ها را به شورای مرکزی بورس ارائه داده ، و این شورا به مسائل رسیدگی نموده و سپس وزیر علوم آن را تنفیذ نموده و در نهایت به دانشگاه ها اعلام شده است.

صدور 600حکم جدید بورس داخل در سال 93

وی در ادامه با اشاره به بورس داخل در سال 93 گفت: در سال گذشته 600حکم جدید در این رابطه صادر شد که بیشتر احکام صادره مربوط به تعهدات دوره های قبل بود. در حوزه بورس خارج نیز روند نزولی سال 92 در سال 93 ادامه یافت و 28 حکم بورس خارج در سال 93 صادر شد. گرچه شهریورماه سال گذشته 115 نفر به وسیله آزمون دکتری پذیرفته شدند که این افراد مشغول آماده کردن فعالیت های مربوط اعزام خود هستند، مشکلاتی در جهت اعزام وجود دارد که با یاری سازمان امور دانشجویان برطرف خواهد شد.

رئیس سازمان امور دانشجویان یادآور شد: 115 دانشجویی که به وسیله آزمون دکتری برای بورس خارج کشور پذیرفته شده اند، همه جزو رتبه های 1 تا 4 کنکور دکتری هستند، که میانگین معدل آنها در مقطع کارشناسی 16.7 درصد و در مقطع کارشناسی ارشد 17.7 درصد است.

ایجاد 100 ظرفیت بورس خارج از کشور در آزمون دکتری 94

وی ادامه داد: کنکور دکتری 94 نیز برگزار گردید نتایج اولیه آن اعلام شده و 100 ظرفیت بورس دکتری خارج از کشور در این کنکور پیش بینی شده که گرچه رشته ها و کدرشته هایی که برای این دانشجویان پیش بینی شده همه در دفترچه کنکور قرار گرفته است ولی گرایش های آن همه گرایش های جدیدی است و نتایج آن شهریورماه اعلام می گردد.

صدیقی با اشاره به فرصت مطالعاتی دوره دکتری گفت: زمانی که بورس خارج کاهش یابد مطمئنا فرصت مطالعاتی دکتری زیاد می گردد در سال گذشته 809 دانشجو از فرصت مطالعاتی استفاده کردند که 715 نفر از این فرصت در دانشگاه های خارج کشور و 93 نفر از این فرصت در دانشگاه های داخل کشور استفاده کردند و برنامه ما این است که این تعداد را به یک هزار و 200 مورد در سال جدید افزایش دهیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه به تسهیلات ارزی که دانشجویان خارج از کشور در سال گذشته استفاده نموده بودند اشاره نمود و گفت: سال گذشته 26 هزار دانشجو از این تسهیلات استفاده نموده اند که 8 هزار مورد آن مربوط به شهریه بود.

کاهش ظرفیت بورس داخل

صدیقی در ادامه به بورس داخل در سال 93 اشاره نمود و گفت: سیاست وزارت علوم در این زمینه کاهش بورس داخل است و سال 93 نیز به همین صورت بود ، دانشگاه های ما نیازشان به دانشجوی بورسیه داخل کم است. در حال حاضر درصد قابل توجهی از فارغ التحصیلان و دانشجویان دکترای برای استخدام در دانشگاه ها آماده هستند و با توجه به آمار مرکز جذب وزارت علوم شاید بیش از 100 هزار نفر فارغ التحصیل دکتری داشته باشیم که علاقه مند هستند در دانشگاه ها فعالیت نمایند.

صدیقی یادآور شد: بر همین اساس در امسال ظرفیت بورس داخل کمتر از 200 نفر خواهد بود که مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم آن را مشخص نموده و به دانشگاه ها ابلاغ خواهد نمود.

وی در ادامه با اشاره به سیاست های سازمان امور دانشجویان در رابطه با دانشجویان غیرایرانی گفت: سیاست وزارت علوم توسعه و پذیرش دانشجویان غیرایرانی است که در سال 93، هزار و 133 دانشجوی غیرایرانی بورسیه همچنین 3 هزار دانشجوی غیربورسیه خارجی نیز به تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه ها در سال 93 اضافه شد، در واقع در حوزه دانشجویان غیرایرانی 50 درصد نسبت به سال 92 با رشد روبرو بودیم که و این جهت در سال 94 نیز ادامه خواهد یافت.

وی ادامه داد: 50 درصد از این دانشجویان غیرایرانی در گروه علوم انسانی، 30 درصد در گروه فنی و مهندسی، 17 درصد در گروه علوم پزشکی و پایه، 3 درصد در گروه هنر قرار دارند، و از تعداد ، یک هزار و 133 دانشجوی بورسیه غیرایرانی 358 نفر در مقطع ارشد، 509 نفر در مقطع کارشناسی، 127 نفر در مقطع دکتری مشغول تحصیل هستند و در حوزه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز 34 نفر در مقطع کارشناسی، 3 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 138 نفر در مقطع دکتری عمومی و 43 نفر در مقطع دکتری تخصصی فعال هستند.

حضور بیش از 21 هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاهها

رئیس سازمان امور دانشجویان یادآور شد: به طور کلی بیش از 21 هزار دانشجوی غیرایرانی بورسیه و غیربورسیه از 102 کشور در دانشگاه ها پذیرفته شده اند، همچنین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان غیرایرانی روز مبعث پیغامبر (ص) در دانشگاه شیراز برگزار می گردد.

وی اعلام نمود: برنامه سازمان امور دانشجویان در سال 94 در رابطه با دانشجویان بورسیه غیرایرانی، افزایش تعداد آنها به هزار و 500 نفر و افزایش تعداد دانشجویان غیربورسیه خارجی از 3 هزار نفر به 5 هزار نفراست.

صدیقی با اشاره به آمار دانشجویانی که در سال 93 به دانشگاه های داخل منتقل شده اند، اضافه کرد: سال گذشته 112 نفر از دانشجویانی که خارج از کشور تحصیل می کردند به وسیله شورای پذیرش به دانشگاه های داخل منتقل شدند، تعدادی نیز خود به صورت مستقیم به دانشگاه ها مراجعه نموده و پذیرفته شدند.

ثبت 20 هزار درخواست نقل و انتقال دانشجویی در سال 93

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به نقل و انتقال دانشجویان در سال 93 نیز گفت: حدود 20 هزار درخواست نقل و انتقال سال گذشته از سوی دانشجویان ارائه شد که در نهایت 7 هزار و 800 نفر پیروز شدند نقل و انتقال را انجام دهند یعنی به 38 درصد تقاضاها جواب مثبت داده شد.

ثبت نام نقل و انتقال دانشجویی در ماه جاری

وی ادامه داد: ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان اردیبهشت ماه انجام می گردد، ثبت نام توسط دانشگاه های مبداء از اول خرداد تا 15 تیر اجرا شده و از 15 تیر تا سرانجام مرداد دانشگاه های مقصد فرصت دارند پاسخ خود را ارائه دهند و نتایج نهایی نیز هفته اول شهریور اعلام می گردد.

صدیقی با اشاره به برنامه های حوزه شاهد و ایثارگر گفت: در این حوزه 845 نقل و انتقال داشتیم و همچنین تعداد کانون های علمی و فرهنگی ایثار در سال گذشته به 61 مورد رسید که 7 هزار نفر از دانشجویان شاهد و ایثارگر در این کانون ها فعال هستند و در مجموع می توان گفت 63 هزار و 830 نفر از دانشجویان شاهد ایثارگر در درون دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که 28 هزار نفر از آنان مربوط به دوره روزانه و شبانه و مابقی در دانشگاه های پیغام نور، علمی کاربردی و فنی حرفه ای تحصیل می نمایند.

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به حوزه ورزش دانشجویی گفت: در سال گذشته 12 المپیاد دانشجویی دختر و پسر برگزار گردید که 9 رشته آن مربوط به پسران و 8 رشته آن مربوط به دختران بود که با حضور 4 هزار و 500 ورزشکار و مربی در سال 93 اجرایی شد، سرانه ورزشی دانشگاه ها 98 صدم متر مربع فضای سرپوشیده است که اگر فضای باز به آن اضافه گردد این سرانه یک و 24 صدم متر مربع می گردد، و در حال حاضر فضاهای سرپوشیده دانشگاه ها حدود 600 هزار متر مربع بوده ولی نیازها خیلی بیشتر از این است.

وی یادآور شد: در سال 93 ما مقام نایب قهرمانی دانشجویان دنیا را در کاراته دختران و پسران کسب کردیم و همچنین توانستیم مجوز حضور تیم ملی دانشجویان دختر را در ورزش کاراته با پوشش اسلامی بگیریم.

تدوین و تصویب سند چشم انداز توسعه ورزش دانشگاهی با تاکید ورزش همگانی

وی ادامه داد: در سال 94 نیز اولین المپیاد ورزش همگانی دانشجویان را در بخش دختران و پسران را در تابستان امسال خواهیم داشت همچنین اعزام تیم دانشجویی ورزشی را به کشور کره جنوبی در 8 رشته ورزشی را خواهیم داشت و سند چشم انداز توسعه ورزش دانشگاهی با تاکید ورزش همگانی سال 94 به جمع بندی و تصویب خواهد رسید.

پرداخت وام دکتری نیمه دوم سال 93 ، ظرف یکماه آینده

رئیس سازمان امور دانشجویان به برنامه های صندوق رفاه دانشجویان در سال 93 اشاره نمود و گفت: در سال 93 شاهد نظم و انضباط خوب اداری در صندوق رفاه دانشجویان بودیم. بعضی از نارسایی ها در سال 93 شناسایی و پیگیری شد. 340 میلیارد تومان انواع تسهیلات دانشجویی به دانشجویان پرداخت و ابلاغ شد. همچنین وام دکتری که نیمه دوم سال 93 آغاز شده بود به حدود 900 نفر از دانشجویان ارائه شد و با توجه به تاخیری که دانشگاه ها در ارائه لیست دانشجویان دکتری داشتند، وام این دانشجویان ظرف یک ماه آینده پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین دستورالعمل خوابگاه های غیردولتی و شیوه نامه انضباطی آن تهیه و تدوین و جهت تصویب به وزیر علوم ارائه شد که ابلاغ می گردد که این مسئله مورد درخواست شورای اسلامی شدن دانشگاه ها نیز بود.

تبدیل یارانه تغذیه به تسهیلات

صدیقی به برنامه های صندوق رفاه دانشجویان در سال 94 اشاره نمود و گفت: وام دکتری در سال 94 نیز به رغم اینکه اعتبارات دولتی صندوق رشد قابل توجهی نداشته ادامه خواهد یافت، درآمد صندوق از محل بازگشت وام ها در سال 93 صددرصد محقق شد.

صدیقی یادآور شد: در سال 94 آماده می شویم که یارانه تغذیه را به تسهیلات تبدیل کنیم و مقدمات اجرایی آن در امسال اجرایی می گردد و در برنامه ششم طرح شده و در سال 95 اجرایی خواهد شد.

وی در ادامه به برنامه دفتر مشاوره سازمان امور دانشجویان در دانشگاه ها اشاره نمود و گفت: دفاتر مشاوره در دانشگاه ها 36 هزار مورد برنامه آموزشی در سال گذشته داشتند، همچنین 420 هزار دانشجو تحت پوشش برنامه های مشاوره قرار گرفتند. همچنین برنامه کشوری ارتقای مهارت های مشاوره ای و درمانگری شاغلین مراکز مشاوره، برنامه کشوری ترسیم مقیاس سیمای زندگی روانی اجتماعی دانشجویان و طرح انطباق پذیری جهت شغلی و تحصیلی دانشجویان، در سال 94 اجرا خواهد شد و تفاهمنامه ای نیز با وزارت بهداشت در طرح پیشگیری ایدز منعقد شده که به زودی اجرایی می گردد.

صدیقی در ادامه به برنامه های حوزه ارزش یابی اداره کل فارغ التحصیلان اشاره نمود و گفت: در سال 93 این حوزه 3 هزار و 807 مدرک فارغ التحصیلان خارج کشور را ارزیابی نموده است که 31 درصد آن مربوط به فارغ التحصیلان دکتری، 47 درصد کارشناسی ارشد و 22 درصد مربوط به فارغ التحصیلان کاردانی و کارشناسی است.

مالزی در صدر ارزیابی مدارک دانشجویان

وی یادآور شد: بیشترین مدارکی که آنالیز شده مربوط به فارغ التحصیلان از کشور مالزی است و در رتبه های بعدی کشورهای هندوستان، انگلستان، آمریکا و کانادا قرار دارند، ترکیه، قبرس و آلمان نیز در مراتب بعدی قرار می گیرند.

صدیقی همچنین یادآور شد: در سال گذشته 15 هزار دانشنامه مربوط به دانش آموخته های داخل ارزشیابی و صادر شد و برنامه این حوزه مکانیزه تر کردن روند ارزشیابی است تا ارباب رجوع حداقل حضور را داشته باشد و سیاست سازمان امور دانشجویان در سال های اخیر این بوده که مراجعات حضوری را به حداقل برساند به طوری که سال گذشته مراجعه ارباب رجوع 30 درصد کاهش یافت.

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به مراسم معرفی و تقدیر از دانشجویان نمونه نیز گفت: سال گذشته این برنامه در خردادماه برگزار گردید، امسال انتخابات دانشجویان نمونه تغییراتی داشت اول در سطح دانشگاه ها دانشجویان نمونه انتخاب بعد به وزارت علوم معرفی شدند. این مراسم خرداد یا تیرماه انجام می گردد و تاکنون هزار و 200 نفر از اسامی این دانشجویان از طرف دانشگاه ها به سازمان امور دانشجویان ارسال شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 19 آبان 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 511

به "اعلام نتایج بورسیه ها تا 2روز آینده، جزئیات آماری بورس داخل و خارج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نتایج بورسیه ها تا 2روز آینده، جزئیات آماری بورس داخل و خارج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید