انتشار نخستین عکس جیمز وب از یک سیاره فراخورشیدی ، 6 تا 12 برابر بزرگ تر از مشتری

به گزارش مجله باهام، تلسکوپ فضایی جیمز وب برای نخستین بار به عنوان رصدخانه فضایی برتر دنیا، تصاویر جدیدی از یک سیاره دور گرفت.

انتشار نخستین عکس جیمز وب از یک سیاره فراخورشیدی ، 6 تا 12 برابر بزرگ تر از مشتری

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روزنامه سان، این تصاویر اولین عکس های این تلسکوپ از سیاره ای خارج از منظومه شمسی محسوب می گردد.

عکاسی از سیارات دور بسیار سخت است، زیرا نور ستاره میزبان این سیاره ها، تصاویر را آلوده می نماید.

برای حل این مشکل، تلسکوپ فضایی جیمز وب با ابزارهایی به نام تاج نگار برای مسدود کردن نور ستاره ها مجهز شده است.

ناسا با استفاده از فناوری تصویربرداری در اعماق فضا، از HIP 65426 b، یک سیاره فراخورشیدی با میزان 6 تا 12 برابر مشتری، عکس گرفت.

آرین کارته، محقق فوق دکتری در دانشگاه سانتا کروز و رهبر تیمی که این عکس ها را تجزیه و تحلیل نموده است، می گوید: به دست آوردن این تصویر مانند حفاری برای یافتن گنج فضایی بود.

HIP 65426 b کاندیدای خوبی برای تصویربرداری است، زیرا از ستاره میزبان خود بسیار دور است؛ حدود 100 برابر دورتر از فاصله زمین از خورشید ما.

یک وبلاگ ناسا شرح می دهد که با این حال، نور در ابتدا تصویر را فرا گرفت، زیرا HIP 65426 b ده هزار بار ضعیف تر از ستاره میزبان خود است.

کارته ادامه داد: در ابتدا تنها چیزی که می توانستم ببینم نور ستاره بود، اما با پردازش دقیق تصویر توانستم آن نور را حذف کنم و سیاره را کشف کنم.

ساشا هینکلی، دانشیار فیزیک و نجوم در دانشگاه اکستر و رهبر تیم رصد نیز می گوید: واقعا تأثیرگذار بود که تاج نگارهای وب چقدر برای سرکوب نور ستاره میزبان کار می کردند.

ناسا در یک توییت اشاره می نماید که تصاویر تازه این سیاره فراخورشیدی ممکن است برای افراد عادی مانند لکه های پرزرق و برق به نظر برسد.

HIP 65426 b اولین بار در سال 2017 با استفاده از تلسکوپ زمینی در شیلی کشف شد، اما آن قدر کوچک بود که نمی شد، مطالعه خاصی روی آن انجام گیرد. تصاویر سیارات فراخورشیدی از زمین تنها نقاطی از نور را نشان می دهند. طبیعتا تلسکوپ فضایی جیمز وب برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا از فضای دور بهتر است.

بیشتر بخوانید:

  • تصویر خیره کننده دیگری که جیمز وب ثبت کرد | ستاره های دوتایی را ببینید

اما این اولین بار نیست که یک تلسکوپ مداری از یک سیاره فراخورشیدی عکس می گیرد. این تمایز ابتدا متعلق به تلسکوپ فضایی هابل است که سیاره فراخورشیدی HD 209458 b را در سال 2000 مشاهده کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 شهریور 1401 بروزرسانی: 12 شهریور 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2237

به "انتشار نخستین عکس جیمز وب از یک سیاره فراخورشیدی ، 6 تا 12 برابر بزرگ تر از مشتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار نخستین عکس جیمز وب از یک سیاره فراخورشیدی ، 6 تا 12 برابر بزرگ تر از مشتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید