بمب های هوشمند بالابان، قائم و یاسین چه مشخصاتی دارند؟

به گزارش مجله باهام، بمب های هوشمند راهنمایی شونده بالابان و یاسین و نیز بمب هوشمند اپتیکی نسل جدید نقطه زن خانواده قائم، سه محصولی هستند که توسط وزارت دفاع طراحی و فراوری شده است و از ویژگی های منحصربه فردی بهره می برند.

بمب های هوشمند بالابان، قائم و یاسین چه مشخصاتی دارند؟

به گزارش خبرنگار حوزه امنیتی و دفاعی گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران، کمتر کسی فکر می کرد جمهوری اسلامی ایران بتواند با وجود تحریم ها و انواع محدودیت ها، امروز به میزانی از پیشرفت در حوزه ساخت تجهیزات دفاعی دست یابد که زبانزد جهانیان باشد. بخش دفاعی کشور به درجه ای از پیشرفت دست یافته که امروز دشمنان در این تفکر هستند چه نمایند مانع پیشرفت دفاعی ایران شوند؟ درواقع تمامی سیاست های خبرنگارانن و فشارهایشان بی نتیجه باقی مانده و در جستجوی راهکاری جدید برای تقابل با ایران هستند.

موشک ها نقش مهمی در ناکارآمد نشان دادن تحریم های بخش نظامی از سوی دشمنان داشته، بنابراین به جرئت می توان گفت که امروز کشورمان به یک قدرت موشکی در منطقه تبدیل شده و اگر هم تغییری در رفتار بازیگران جهانی نسبت به ایران مشاهده می گردد و یا با احترام بیشتری با ما رفتار می نمایند، موشک ها نقش مهمی در این خصوص ایفا نموده اند.

بمب های هوشمند راهنمایی شونده بالابان و یاسین و نیز بمب هوشمند اپتیکی نسل جدید نقطه زن خانواده قائم، سه محصولی هستند که در این گزارش مشخصاتشان تشریح خواهد شد.

مشخصات فنی بمب هوشمند بالابان

بمب هوشمند بالابان دارای بال های تاشوست تا بُرد آن افزایش یابد و همچنین از سیستم راهنمایی مبتنی بر INS و GPS جهت افزایش دقت بهره می برد.

بمب بالابان مجهز به مکانیزم بال های تاشونده جهت نصب در زیر هواپیمای حامل کرار در نظر گرفته شده است. مشخصات هدف قبل از پرواز، طرح ریزی و به مجموعه راهنمایی و کنترل منتقل می گردد. پس از رهایش بال های تاشو باز شده و با یاری سیستم راهنمایی، به سمت هدف حرکت می نماید.

یاسین؛ راهنمایی شونده و قابل نصب بر روی هواپیماهای بدون سرنشین

اما یاسین دومین محصولی بوده که در زمره بمب های هوشمند راهنمایی شونده قابل تعریف است. این بمب راهنمایی شونده بُرد بلند قادر است از فاصله بیش از 50 کیلومتر رها شده و به سمت هدف راهنمایی و آن را مورد اصابت قرار دهد.

امکان استفاده در تمام شرایط آب و هوایی در روز و شب، قابلیت نصب روی هواپیماهای سرنشین دار و بدون سرنشین، افزایش امنیت و ایمنی سامانه و قابلیت انجام عملیات در بُرد کوتاه و بلند از دیگر ویژگی های این بمب هوشمند است.

نحوه عملکرد بمب هوشمند راهنمایی شونده یاسین به این صورت است که ابتدا مختصات نقطه هدف بر روی کامپیوتر پرواز بمب توسط کاربر بارگزاری می گردد و سپس با توجه به بُرد مورد نظر و با توجه به جدول تیر بمب، نقطه رهایش، سرعت و ارتفاع رهایش در اختیار خلبان قرار می گیرد و پس از رهایش بمب از هواپیمای حامل، بال های تاشو باز شده و بمب به سمت نقطه هدف پرواز می نماید و بمب در طول راستا با استفاده از سطوح کنترلی تعبیه شده روی بال ها و بالک های افقی، راستا خود را اصلاح نموده تا به نقطه هدف اصابت کند.

قائم؛ سنگرشکن تروریست ها

بمب هوشمند نقطه زن اپتیکی نسل قائم سومین محصول رونمایی شده در حوزه بمب های هوشمند است که به انواع سیکرهای مرئی، حرارتی و سیلندری مجهز بوده و با دقت نقطه زنی بهتر از نیم متر قابل نصب بر روی انواع پرنده های بدون سرنشین، بالگرد و جنگنده ها است. از این بمب به منظور تخریب استحکامات، انهدام تجمع و انهدام اهداف متحرک از آن بهره برداری می گردد.

نقطه زن هوشمند قائم از محدوده عملکرد وسیعی در ارتفاع بین چهار هزار تا 10 هزار پا و قابلیت نصب سرجنگی مختلف نفوذی و ترکشی برخوردار است

این بمب با وزن و بردهای متفاوت و قدرت تخریب متنوع، قابلیت نصب بر روی انواع پهپاد ازجمله شاهد 129، حماسه و مهاجر-6 را دارد.

لازم به ذکر است در عملیات تابستان سال گذشته نیروی زمینی سپاه علیه مواضع تروریست ها در شمال غرب کشور، این بمب از طریق پهپاد مهاجر-6 مقر تروریست ها را مورد اصابت قرار داد.

4079/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1150

به "بمب های هوشمند بالابان، قائم و یاسین چه مشخصاتی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بمب های هوشمند بالابان، قائم و یاسین چه مشخصاتی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید