مهران مدیری: باید واقعیت را به بیننده گفت

به گزارش مجله باهام، مهران مدیری با تاکید بر اصل احترام به مخاطب، درباره اظهارات بحث برانگیزش درباره کپی بودن سری تازه دورهمی، شرح داد: در جهانی زندگی می کنیم که شما به هرچه استناد کنید، کمتر از دو دقیقه می توان اصلش را درآورد؛ بنابراین باید به بیننده احترام گذاشت و باید واقعیت را به بیننده گفت.

مهران مدیری: باید واقعیت را به بیننده گفت

به گزارش خبرنگاران، مهران مدیری ـ بازیگر و کارگردان ـ شامگاه آدینه مهمان برنامه پرانتز باز رادیو بود و شرحاتی را درباره پارامترهای خلق شخصیت های ماندگار نمایشی مطرح نمود.

او بعلاوه با دفاع از دورهمی شبکه نسیم، درباره این برنامه گفت: در کنار سریال هایی که ساختم، اما آنچه مرا به مردم نزدیک تر کرد، دورهمی بود. به این علت که در این برنامه مسائل روز فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مطرح می شد و به همین علت احساس کردم به مردم نزدیک تر شدم؛ بنابراین سعی کردم بیشتر حرف های مردم را بزنم و منعکس نماینده صدای آنها باشم.

در ابتدای این گفت وگو، مجید واشقانی ـ مجری ـ با اشاره به پرسش معروف دورهمی مبنی بر اینکه آیا تا به حال عاشق شده اید ـ این سوال را به طنز از خود مهران مدیری پرسید که مجری دورهمی هم متقابلا با پاسخی طنز، جواب آن را به زمان دیگری موکول کرد.

مجید واشقانی سپس با یادآوری حضورش به نام مهمان در برنامه دورهمی مهران مدیری، گفت: تا قبل از روزی که مهمان شما بودم، فکر می کردم اوج استرسی که در یک برنامه تلویزیونی داشته باشم، نهایتا 30 ثانیه است، اما این استرس در دورهمی به 30 دقیقه کشیده شد؛ و قطعا به علت حضور شما بود.

مجری پرانتز باز سپس با در میان گذاشتن پرسش این برنامه در آدینه شب، 11 تیرماه مبنی بر اینکه برای خلق شخصیت هایی تاثیرگذار در مدیوم های مختلف و کاراکترهایی که به اصطلاح رگ خواب تماشاگر را بلدند، به چه پارامترهایی احتیاج است؟، منتظر پاسخ مهران مدیری شد.

مدیری با تاکید بر اینکه پاسخ به این پرسش احتیاجمند بحث مفصلی است که شاید نتوان در یک تایم کوتاه آن را باز کرد، در عین حال به اختصار شرح داد: به نظر شخص بنده، اگر آدم هر کاری را به درست ترین شکل ممکن، با وجدان و شریف انجام دهد، این اتفاق به خودی خود، محقق می گردد.

این کارگردان و بازیگر بار دیگر تاکید نمود: اگر بدون اینکه فکر کنیم برنامه مان می گیرد و مردم از آن استقبال می نمایند، کارمان را درست انجام دهیم و تمرکز لازم را داشته باشیم، در هر کاری، حتی غیرهنری حتما دیده خواهیم شد.

در این برنامه بعلاوه نغمه دانش آشتیانی، یکی از کارشناسان پرانتز باز مطالبی را درباره مهران مدیری و نگاه انتقادی او در ساخته هایش مطرح نمود و اینکه در خلق متونی که از دل آنها فیلم و سریال های مهران مدیری درمی آمدند، هرگز شخصیت های خنثی و یا طنزهای سخیف دیده نمی شد. او از مهران مدیری به نام فردی منتقد یاد کرد که می توانست آینده را در فضای فرهنگی و هنری پیش بینی کند.

مجید واشقانی در ادامه، این پرسش را خطاب به مهران مدیری مطرح نمود که برای خلق شخصیت های ماندگار کدام مدیوم (سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی) از نگاه او راحت تر بوده است؟

مدیری پاسخ داد: واقعا نمی توان انتخاب کرد که بین مدیوم ها کدام راحت تر است؛ من زمانی در رادیو کار می کردم و می توان گفت حتی مدیوم هایی مانند رادیو و تئاتر، هر کدام محسنات و نفوذ خودشان را در جامعه دارند و نمی توان تفکیک کرد. خیلی حرف ها را در تئاتر با مخاطب خاص تر و در تلویزیون با مخاطب عام تر می توان مطرح نمود. حتی از زمانی که این پلتفرم های نمایش فیلم و سریال آمدند، کارهایی را می توان در آنجا انجام داد که در مدیوم های دیگر نمی شد. با این حال باید گفت تلویزیون نفوذ بیشتری بر مخاطب دارد و طرح این موضوع علتی بر ترجیح این مدیوم نیست؛ این در حقیقت اشاره به ویژگی تلویزیون است.

سازنده برنامه دورهمی بعلاوه در پاسخ به پرسشی درباره لزوم احترام به تماشاگر و قدر بییننده را دانستن و شرحات بحث برانگیزی که او به مخاطبانش درباره کپی بودن مسابقه دورهمی داده بود، چنین نام کرد: ما در دنیای زندگی می کنیم که شما به هرچه استناد کنید، کمتر از دو دقیقه می توان اصلش را درآورد. زمانی می شد ادعا کرد که این کار از خودمان است ولی در این دنیای که همه چیز باز و مشهود است، باید به بیننده احترام گذاشت و باید همه چیز را به بیننده گفت.

مهران مدیری به حرف هایش اضافه کرد: باید به بیننده شرح داد که یک برنامه کپی است و از مخاطب خواست که حتی اگر می گردد، اصلش را هم ببیند و اینکه ما کوشش کردیم که کپی تمیزی را دربیاریم. مگر اینکه خودمان برنامه ای را طراحی نموده باشیم، وگرنه چاره ای جز احترام به مخاطب وجود ندارد و این رفتار قطعا زیباتر است.

در ادامه این برنامه علیرضا بهرامی، کارشناس پرانتز باز با استناد به مقاله ای درباره اهمیت شخصیت پردازی در سینما و آثار نمایشی، اینکه در آن نام شده بود، نحوه شخصیت پردازی ها نه تنها بر آینده سینما، بلکه بر ساحت های اجتماعی، سیاسی و مالی جوامع هم تاثیرگذار بوده است و بعلاوه با اشاره به اظهارنظری از مهران مدیری که نام نموده بود از میان کارگردانی، بازیگری و اجرا، بدون شک کارگردانی را ترجیح می دهد، پرسشی درباره اهمیت شخصیت پردازی و دلایل ضعف سینمای ایران در این حوزه را مطرح نمود.

مدیری در پاسخ گفت: همان طور که اشاره کردید، سخت ترین کار در آثار نمایشی، شخصیت پردازی است و اینکه بتوان کاری انجام داد تا جهت صفر تا صد یک شخصیت درست طی بگردد. حتی در آثار مطرح نمایشی دنیا هم می بینیم که صد درصد پیروز نیستند و این کار سختی است.

این کارگردان گفت: سخت ترین بخش کارگردانی، شخصیت پردازی است که قدم اول در این راه، سناریو و فیلمنامه است و اساسا ما این مشکل را در سینمایمان داریم. به قول مسعود فراستی که می گوید درنیامده است، و منظور او هم همین است که شخصیت درنیامده است. ما همواره این مشکل را در سینما و تلویزیون مان داریم.

مریم نراقی دیگر کارشناس پرانتز باز هم در بخشی از این گفت وگو، با تاکید بر بِرند شدن مهران مدیری در کنار بحث نویسندگی و کارگردانی به وسیله او، تعداد این افراد با چنین قابلیت هایی را در کشورمان اندک خواند.

در این برنامه مهران مدیری سپس با پرسش دیگری از سوی بهرامی روبرو شد که با یادآوری ایفای نقش این بازیگر در فیلمی مانند ملاقات و در ادامه خلق شخصیت هایی برای جواد عرتی و هادی کاظمی در قهوه تلخ (به نام کارگردان) و بعلاوه بازی در کاراکتر مسعود شصت چی در سریال های مرد هزارچهره و مرد دوهزارچهره، از تنوع نقش ها و بعلاوه تاثیر روانکاوانه ارتباط با مخاطب بهره برده است.

مهران مدیری در پاسخ به این اظهار نظر گفت: درست می فرمایید؛ این ها شخصیت هایی هستند که مردم با آنها احساس نزدیکی کردند. در طول این سال ها از آیتم های کوتاه گرفته تا شخصیت های مرد هزارچهره، قهوه تلخ و شبهای برره و کارهای دیگر، شخصیت هایی خلق شد که مردم توانستند ارتباط نزدیکی با آنها برقرار نمایند. و البته بخشی از این پیروزیت مدیون نویسنده ها و گروه سازنده است.

او در عین حال گفت: آنچه مرا به مردم نزدیک تر کرد، دورهمی بود. چراکه در این برنامه مسائل روز فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مطرح شد و احساس کردم به مردم نزدیک تر شدم و سعی کردم بیشتر حرف های مردم را بزنم و منعکس نماینده صدای آنها باشم. اگر تاثیر آن سریال ها، 50 درصد بوده است، تاثیر دورهمی 30 ـ 40 درصد بیشتر بود.

مهران مدیری با اشاره به سری تازه دورهمی که در قالب مسابقه اطلاعات عمومی ساخته و پخش می گردد، در این زمینه هم اظهار کرد: در مسابقه دورهمی سعی کردم این نزدیکی بیشتر گردد؛ با هدف دیگری که آگاهی بخشی فرهنگی و اجتماعی است که لازمه امروز جامعه است. من این کار را خیلی دوست دارم و فکر می کنم خیلی مفید است و ارتباط با مردم را خاص می نماید. فیدبک خوبی از این کار دارم؛ خیلی ها رفتند موسیقی کلاسیک ایرانی و خارجی را که در این مسابقه پخش شد، گوش دادند و کتابهایی را خواندند که درباره آنها سوال طرح کردیم؛ اینها برای جامعه امروز ما بیش از مسائل سیاسی ضروری است؛ چارکه من معتقدم مشکل ما بیشتر فرهنگی است تا سیاسی.

به گزارش خبرنگاران، پرانتز باز که در گروه برنامه های مستند و ترکیبی نمایشی رادیو نمایش فراوری می گردد، به تهیه نمایندگی و سردبیری مارال دوستی، با حضور روزنامه نگاران، خبرنگاران، منتقدان و مخاطبان رادیو نمایش از موزه سینما به صورت زنده و هفتگی ساعت 21:00 تا 23:00 از آنتن رادیو نمایش پخش می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1849

به "مهران مدیری: باید واقعیت را به بیننده گفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهران مدیری: باید واقعیت را به بیننده گفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید