بهترین موزه های آذربایجان که در سفر نوروزی باید ببینید

به گزارش مجله باهام، باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، امروزه به یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار تبدیل شده و در این شهر می توانید تلفیق سنت و مدرنیته را ببینید. باکو جاهای دیدنی زیادی دارد و همین امر گردشگران ایرانی را ترغیب می نماید که باکو را به عنوان مقصد سفر نوروزی انتخاب نمایند. باکو بیش از 30 موزه در دل خود جای داده که همه چیز را از تاریخ و قوم نگاری تا کلکسیونی از کتاب های بسیار کوچک، شامل می گردد. با بازدید از موزه های باکو تاریخ و فرهنگ این شهر و کشور را تحسین می کنید. از موزه های باکو دیدن نموده و این تجربه شگفت انگیز را به خاطرات سفرتان بیفزایید.

بهترین موزه های آذربایجان که در سفر نوروزی باید ببینید

لذت بخشترین تجربه سفر را با تور ارزان تجربه کنید. برای یافتن تورهای لحظه آخری، برنامه سفرهای مقرون به صرفه و دریافت راهنمایی از مسافران قدیمی با ما همراه باشید.

در ادامه با ما با معرفی بهترین موزه های باکو همراه باشید.

موزه ملی تاریخ آذربایجان

موزه ملی تاریخ آذربایجان در عمارت رنسانس ایتالیایی سابق واقع شده است و در آن بیش از 300 هزار اشیا به نمایش درآمده است. این موزه، عظیم ترین موزه کشور آذربایجان است. آثار باستانی و مدارک و اسناد اصلی که در این موزه وجود دارد، داستان های زیادی برای گفتن دارند. بازدیدنمایندگان می توانند از آثاری متعلق به اولین زرتشتیان، دولت های قرون وسطایی، اتحاد جماهیر شوروی تا به امروز را در این موزه ها مشاهده نمایند.

موزه دولتی هنر آذربایجان

گسترده ترین کلکسیون هنر در باکو در این موزه به نمایش گذاشته شده است. این موزه در سال 1936 افتتاح شد و امروزه کلکسیون آن شامل بیش از 3 هزار اثر است که در 60 اتاقی که در دو ساختمان وجود دارد، قرار گرفته اند. نمایشگاه هایی که در این موزه برپا هستند، شامل نقاشی ها و مجسمه هایی از هنرمندان آذربایجان، روسی و هنرمندان اروپایی است. البته بخشی از نمایشگاه با عنوان هنر شرقی، آثار هنرمندان ایرانی و ترکیه ای را به نمایش گذاشته است؛ بنابراین اگر در تعطیلات نوروزی پیش رو به باکو سفر می کنید حتما از این بخش موزه دیدن کنید، قطعا تماشای آثار ایرانی برای ما ایرانیان جالب توجه خواهد بود.

شما می توانید بهترین تورهای نوروز 98 را به یاری کجارو پیدا و ازطریق آژانس ها خریداری کنید. ما در کجارو این امکان را فراهم نموده ایم تا بتوانید بهترین و ارزان ترین مقصدها برای تور نوروز را از میان فهرستی متنوع مقایسه و خریداری کنید.

موزه کتاب های مینیاتور باکو

این موزه، موزه کوچکی در ایچری شهر (بخش قدیمی شهر باکو) است که کلکسیونی از کتاب های کوچک و مینیاتوری را به نمایش گذاشته است. این موزه زمانی فقط یک کلکسیون شخصی بود و امروزه به موزه ای تبدیل شده است که بازدید از آن رایگان است و آثاری متعلق به قرن 17 میلادی تا کتاب های دوران شوروی سابق، قفسه های آن را پر نموده اند. از مهم ترین آثاری که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است، می توان به 3 عدد از کوچک ترین کتاب های دنیا اشاره نمود که برای دیدن آن ها باید از ذره بین بهره ببرید. این موزه را شاید بتوان یکی از جذاب ترین موزه های باکو نامید که در سفر به باکو حتما باید از آن بازدید کنید.

موزه استقلال آذربایجان

هر کسی که به موزه های به سبک شوروی سابق علاقه داشته باشد، حتما بازدید از موزه استقلال آذربایجان برایش جذاب خواهد بود. آثار این موزه عناصر تبلیغات سیاسی متعل به اوایل قرن بیستم در دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی تا استقلال آذربایجان در سال 1991 را به تصویر می کشد. بخش های دیگر این موزه مناقشه اخیر قره باغ را توصیف می نماید. بسیاری از این آثار به زبان آذری یا روسی هستند و برای بازدید و فهم آن ها، احتیاج به یک راهنما دارید؛ اما پرداخت چند دلار، ارزش بازدید از این موزه را دارد.

کاخ شیروان شاهان

شیروان شاهان به مدت چندین قرن در شماخی بر بخش هایی از آذربایجان حکومت کردند. یک زلزله باعث شد که حاکمان پایتخت خود را به 123 کیلومتری جنوب شرق باکو، جایی که این کاخ را بنا نموده اند، انتقال دهند. کاخ اصلی، یک آرامگاه عظیم، دو مسجد و یک حمام در این مجموعه قرار دارند. کاخ شیروان شاهان متعلق به قرن 15 میلادی است و در میراث دنیای یونسکو به ثبت رسیده است. برای بازدید از این مجموعه به یک الی 2 ساعت زمان احتیاج دارید.

موزه هنرهای مدرن باکو

هنر آذربایجان در نیمه دوم قرن بیستم پیرو سبک های آوانگارد بود. موزه هنرهای معاصر حدود 800 نقاشی و مجسمه را که آثار هنرمندان آذربایجانی هستند (حدود دهه 60 و 70 میلادی)، به نمایش گذاشته است. در اتاق ها قدم بزنید و ببینید چگونه طراحی معماری، هنر را در بهترین منظر بیان می نماید. از نمایشگاه های دیگری که در این موزه برپا است، می توان از آثار پیکاسو و دالی که توسط مجموعه داران خصوصی اهدا شده است و همچنین بخشی که به نمایش آثار عکاسان محلی اختصاص دارد، اشاره نمود.

برج دختر

نماد ایچری شهر شما را شیفته خود می نماید. به نظر می رسد این برج استوانه ای 29 متری بیش از هزار سال قدمت داشته باشد؛ اما هیچ کس تاریخ دقیق ساخت این بنا را نمی داند. از موزه دیدن کنید تا با داستان و تاریخ قرون وسطای باکو و چگونگی تبدیل این شهر به یک شهر مدرن آشنا شوید.

موزه فرش آذربایجان

قدمت بافندگی فرش در آذربایجان به بیش از 3 هزار سال قبل برمی شود و این صنعت نقشی اساسی در تعریف هویت محلی این کشور دارد. هر منطقه الگوها و طرح های سنتی خاص خود را دارد که به نسل های بعدی انتقال داده است. موزه فرش آذربایجان در بلوار باکو قرار گرفته و از دو جهت، اهمیت زیادی دارد: معماری ساختمان موزه و آثاری که در موزه به نمایش درآمده اند. از بیرون، ساختمان موزه شبیه فرش لوله شده است؛ این طرح در دنیای معماری، طرحی بسیار منحصربه فرد است. آثار این موزه برای بازدیدنمایندگان حکایت از اهمیت بافندگی فرش در این خطه دارد. به علاوه در این موزه بیش از 10 هزار اثر شامل جواهرات و سفال های مربوط به قرون وسطی به نمایش درآمده است.

موزه باستان شناسی و قوم نگاری

این موزه در شرق ایچری شهر واقع شده است و شامل 2 بخش است که به باستان شناسی و قوم نگاری اختصاص یافته است. بخش باستان شناسی موزه تاریخ آذربایجان، از عصر آهن تا قرون وسطی را نمایش می دهد. زندگی مردم محلی و فرهنگ آن ها از قرن 19 تا 20 میلادی نیز در بخش قوم نگاری به نمایش درآمده است. بازدیدنمایندگان می توانند سنت های باستانی و سبک زندگی آن را دوران را ببینند و تجربه نمایند و همچنین بفهمند که باکو و جمهوری آذربایجان کنونی چگونه شکل گرفته است.

معبد آتشگاه

آخرین موزه ای که در باکو معرفی می کنیم، یکی از خاص ترین موزه های این شهر است. تقریبا در 20 کیلومتری شرق باکو، معبد آتشگاه واقع شده است. اینجا به مدت قرن ها است که یک شعله ابدی از ذخایر گاز زیرزمینی در حال سوختن است. معبد مدرن که شامل یک شعله عظیم و چند شعله کوچک آتش است، بیش از 300 سال قدمت دارد. اما مردم بیش از هزار است که در این مکان به عبادت مشغول هستند. در اتاق های اطراف معبد قدم بزنید تا با تاریخچه آیین زرتشتی در آذربایجان و ایران بیشتر آشنا شوید. برای بازدید از این معبد هم می توانید خودتان سوار اتوبوس شوید و هم می توانید در تورهایی که در این مکان اجرا می شوند، شرکت کنید.

برای بازدید از این موزه شگفت انگیز و سایر موزه های باکو، می توانید برای سفر نوروزی کشور آذربایجان را انتخاب کنید. برای انتخاب بهترین و ارزان ترین تور، می توانید به وب سایت کجارو مراجعه نموده با مقایسه قیمت انواع تور آذربایجان و امکانات آن ها، بهترین و ارزان ترین تور را از آژانس های معتبر خریداری کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1000

به "بهترین موزه های آذربایجان که در سفر نوروزی باید ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین موزه های آذربایجان که در سفر نوروزی باید ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید