تغییرات اقلیم منجر به افزایش روزهای آلوده در شهرهای ایران می گردد

به گزارش مجله باهام، به گزارش خبرنگاران، دکتر مجید حبیبی نوخندان عضو کارگروه تغییرات اقلیم فرهنگستان علوم امروز در گردهمایی موزه های علوم و دانشگاهی و تغییرات اقلیمی که در موزه علم و فناوری برگزار گردید گفت: از زمانی که بشر اقدام به توسعه فعالیت ها و محیط زندگی خود نموده، مقوله تغییر اقلیم شروع شد؛ چرا که در این زمان اقدام به اهلی سازی و پرورش حیوانات، مهاجرت با استفاده از حیوانات رام شده، توسعه قلمرو خود، ساخت سرپناه و مسکن نموده است.

تغییرات اقلیم منجر به افزایش روزهای آلوده در شهرهای ایران می گردد

نوخندان، احتیاج به آب را از دیگر اقدامات بشر برای تغییر اقلیم دانست و یادآور شد: بشر برای برطرف احتیاج دایمی خود به آب اقدام به حفر چاه ها و قنوات کرد و متعاقب آن کشت محصولات کشاورزی را توسعه داد. توسعه شهرها و تغییر کاربری از اقدامات بشر است.

عضو کارگروه تغییر اقلیم فرهنگستان علوم با اشاره به عوامل موثر در تغییر اقلیم را عوامل طبیعی و انسانی گفت: از 200 سال قبل روند افزایش دمای کره زمین و به ویژه از سال 1850 تا 2020 رخ داد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه هواشناسی گفت: بر اساس مطالعات جهانی، با توجه به روند رشد جمعیت، دمای کره زمین تا سال 2100 تا 6 درجه سانتی گراد افزایش خواهد داشت.

وی با بیان اینکه حتی اگر همه مردمان کره زمین از هم اکنون بر اساس پروتکل های جهانی مصوب اقدام به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نمایند، دمای کره زمین 2 درجه سانتی گراد افزایش دما خواهد داشت گفت: گرمایش زمین در قطبین ذوب یخچال ها را در پی دارد که این امر بر اقتصاد کشورهایی که مبتنی بر جریان های آب و هوایی است تاثیر گذار است.

نوخندان با اشاره به مطالعات جهانی در مورد تغییر اقلیم در ایران اضافه کرد: تا سال 2090 در شمال و شمال غرب کشور کاهش بارش حاکم خواهد شد. بعلاوه سطح گرمایش جهانی بیشتر منجر به بارش بیشتر می گردد از این رو نیمه شمالی و غرب ایران در سطوح مختلف گرمایش جهانی، تغییرات بارشی گرایش به کمتر از نرمال را تجربه خواهد نمود و بخش های جنوب و جنوب شرقی کشور گرایش به بارش های بیشتر از نرمال را دارد.

نوخندان به شرایط وزش باد در کشور در شرایط افزایش دما تا سال 2100 اشاره نمود و گفت: میانگین سرعت باد در چند شهر بزرگ کشور، علاوه بر نوسانات شدید دارای روند کاهشی بوده است. جزایر حرارتی، توسعه شهرها و تغییرات ساختاری در محیط اطراف آنها، تغییرات الگوهای بارش و دیگر عناصر جوی از جمله عوامل موثر بر این تغییر به شمار می رود.

عضو کارگروه تغییرات اقلیم فرهنگستان علوم با بیان اینکه روند کاهشی وزش باد منجر به افزایش روزهای آلوده در شهرها در ایران می گردد، گفت: بر اساس مطالعات اجرا شده، از سال 1366 تا 1395 خشکسالی شدیدی بر کشور حاکم بوده ضمن آنکه در سال های 1368 تا 1397 به ازای هر سال یک میلی متر از اندازه بارش های کشور کاسته شده است.

نوخندان با بیان اینکه این تغییرات اقلیمی باعث افزایش 4 دهم درجه سانتی گراد دمای کشور می گردد، گفت: یکی از چالش های ایران در شرایط تغییر اقلیم، افزایش دمای حداقلی است یعنی از تعداد روزهای سرد و شب های خنک کاسته خواهد شد.

به گفته وی، بعلاوه محصولات کشاورزی ایران احتیاج به خواب زمستانی دارد و اگر دمای حداقلی روند کاهشی داشته باشد، محصولات کشاورزی، خواب زمستانی نخواهند داشت که این امر کاهش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی را در پی دارد. کاهش دمای حداقلی بعلاوه موجب خواهد شد که دیگر کولرهای آبی موثر نخواهد بود و مردم به سمت فناوری های دیگری چون کولرهای گازی خواهند رفت.

وی کاهش منابع آبی در حوضه های آبریز زاگرس را از دیگر رهاوردهای تغییر اقلیم دانست.

نوخندان تاکید نمود: افزایش رخدادهای سخت امواج گرمایی در منطقه غرب آسیای مرکزی از جمله ایران را در بر می گیرد و میزان اطمینان از نقش انسان در رخدادهای سخت گرمایی در غرب آسیا، بسیار زیاد برآورد شده است.

عضو کارگروه تغییرات اقلیم فرهنگستان علوم گفت: در شمال شرق استان خراسان شاهد جابه جایی بارش ها خواهیم بود به این معنا که بارش های تابستانی خواهیم داشت که منجر به سیل می گردد. بعلاوه بارش های پاییزه به زمستان منتقل شده که این امر کشت پاییزه را مختل می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 اسفند 1401 بروزرسانی: 15 اسفند 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2324

به "تغییرات اقلیم منجر به افزایش روزهای آلوده در شهرهای ایران می گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "تغییرات اقلیم منجر به افزایش روزهای آلوده در شهرهای ایران می گردد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات اقلیم منجر به افزایش روزهای آلوده در شهرهای ایران می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید