تماشایی ترین معابد مالزی را بشناسید

به گزارش مجله باهام، مالزی، میزبان مردمی از سراسر جهان با فرهنگ ها و مذهب های گوناگون است. در مالزی می توانید از معبدهای آیین های مختلفی چون بودایی و هندو، دیدن کنید.

تماشایی ترین معابد مالزی را بشناسید

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

در مالزی، پیروان مذاهب گوناگون بودایی و هندو هنوز مراسم و آداب مذهبی روزانه خود را در معابد به جا می آورند. هر معبد، تاریخچه و معماری خاص خود را دارد و به خدایان و بزرگان هر مذهب، تقدیم شده است.

اگر از علاقه مندان به جاذبه های تاریخی و فرهنگی هستید، بازدید از معابد می تواند تجربه جذابی در سفر به مالزی باشد. مالزی معابد متعددی از مذاهب گوناگون دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

اگر دوست دارید برای دیدن این معبدها به مالزی سفر کنید، می توانید با یاری خبرنگاران، بهترین و ارزان ترین تور مالزی را انتخاب کنید. در خبرنگاران امکانی برای شما فراهم شده تا بتوانید تورهای معتبرترین آژانس های گردشگری را جست و جو و مقایسه کنید و بهترین و ارزان ترین تور را انتخاب کنید.

آفر تور مالزی

در ادامه تعدادی از تماشایی ترین و جذاب ترین معابد مالزی را معرفی می کنیم که در سفر به مالزی نباید فرصت بازدید از آن ها را از دست بدهید. برخی از این معابد، جزو محبوب ترین و پربازدیدترین جاهای دیدنی مالزی هستند.

معبد غارهای باتو

پیروان آیین هندو به طور مرتب از معبد غارهای باتو یا باتو کیو دیدن می نمایند تا اعمال مذهبی خود را به جای بیاورند. همچنین، آن ها جشن تایپوسام را در این معبد مقدس برگزار می نمایند. این معبد در تپه های سنگ آهکی Gombak واقع شده است و با قطار حدودا 40 دقیقه تا کوالالامپور فاصله دارد. به همین دلیل یکی از مهم ترین جاذبه هایی است که گردشگران کوالالامپور حتما از آن دیدن می نمایند.

در این معبد یک تندیس بزرگ و طلایی که تندیس لرد موروگان است قرار گرفته است. این تندیس در ورودی معبد قرار گرفته است و در کنار آن 272 پله تعبیه شده است که به غارها منتهی می گردد.

این مکان مقدس از مجموع سه غار اصلی تشکیل شده است و چند غار کوچک تر هم دارد. اصلی ترین غار، غار معبد نام دارد. هر غار دارای آرامگاه های مزین شده هندو، تندیس ها و نقاشی هایی است که داستان هایی در خصوص لرد موروگان نقل می نمایند.

هر سال بیشتر از 1.5 میلیون نفر از این معبد دیدن می نمایند و به همین دلیل، این معبد یکی از پربازدیدترین اماکن مذهبی جهان است. از نظر زمین شناسی، قدمت تشکیل این غارها به 400 میلیون سال پیش می رسد.

این معبد، زیارتگاهی نه تنها برای پیروان آیین هندو در مالزی بلکه برای همه پیروان هندو است که در هند، استرالیا و سنگاپور زندگی می نمایند. مهم ترین مراسم مذهبی که در این معبد برگزار می گردد مراسم سالانه تایپوسام است.

از سال 1892، فستیوال تایپوسام در ماه تامیل تایلندی، که مصادف با آخر ژانویه و اوایل فوریه است، در این معبد برگزار می گردد.

پله های چوبی ای که به غار معبد منتهی می شدند، در سال 1920 ساخته شد که با 272 پله بتنی جایگزین شده اند. از بین معابد غاری متعددی که این مجموعه را تشکیل می دهند، بزرگ ترین و شناخته شده ترین آن ها، غار معبد نام دارد. به این دلیل غار معبد نام گرفته است چون میزبان چندین زیارتگاه هندو است.

در آگوست سال 2018، این 272 پله با رنگ های جذابی رنگ آمیزی شدند.

معبد Kek Lok Si

این معبد، یک معبد بودایی مزین شده و زیبا متعلق به قرن نوزدهم است که بر فراز تپه های جزیره پنانگ قرار گرفته است. فضای داخلی، نماهای بیرونی تالارهای معبد، پاگوداها و گذرگاه های طاقدار این معبد با میلیون ها تصویر زیبا از بودا مزین شده است. حکاکی های جزیی و بی نظیر، تندیس های متعدد و نقاشی های دیواری، تنها گوشه ای از زیبایی های این معبد دیدنی است.

طراحی معماری دقیق و با جزییات این معبد، نمادی از فرهنگ چینی و آموزه های بودایی است. یک باغ در فضای باز معبد قرار گرفته است که فرصت خوبی برای قدم زدن و تماشای زیبایی های معبد است.

این معبد بزرگ ترین معبد بودایی در مالزی است و همین طور یک مرکز زیارتی بسیار مهم برای بودایی های هنگ کنگ، فیلیپین، سنگاپور و سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا به شمار می رود. کل این معبد در بازه زمانی سال های 1890 تا 1930 ساخته شده است.

این جاذبه، برای یک گشت و گذار خانوادگی مناسب است. علاقه مندان به لندمارک های معماری نیز از دیدنی زیبایی های معبد لذت می برند.

معبد Sri Mahamariamman

این معبد، زیارتگاهی مقدس برای پیروان آیین هندو است. ورودی زیبای این معبد با 228 تندیس خدایان هندو مزین شده است. موتیف های هندو که بازگونماینده داستان هایی از شکل گیری آیین هندو هستند این معبد را مزین نموده اند.

تالار اصلی این معبد با سقف مزین و زیبا، دارای سه زیارتگاه اصلی است. چهار زیارتگاه کوچک تر در اطراف تالار اصلی معبد قرار گرفته است. این زیارتگاه ها به خدایان هندو اختصاص یافته اند.

این معبد از ابتدای پایه گذاری، یک مکان مذهبی و عبادی مهم برای اولین مهاجران هندی این منطقه بود و اکنون به یکی از میراث ارزشمند فرهنگی و ملی این کشور تبدیل شده است.

یک ارابه نقره ای در این معبد وجود دارد که یکی از مهم ترین بخش های مراسم سالانه تایپوسام است. از این ارابه برای چرخاندن تندیس های موروگان در سرتاسر شهر استفاده می نمایند. این ارابه در سال 1893 و با استفاده از 350 کیلوگرم نقره ساخته شده است.

معبد Thean Hou

این معبد یک معبد بودایی است که آن را با نام معبد الهه بهشت هم می شناسند. علاوه بر این، این معبد زیارتگاهی برای عبادت نمایندگان گوان یین، الهه بخشش است.

این معبد، المان هایی جزیی از آیین های بودایی، تائوئیسم و کنفوسیانیسم دارد. حکاکی های تزیینی سنتی و جزییات معماری مدرن هم در آن دیده می گردد. ورودی باشکوه این معبد با ستون های سرخ و ستون هایی که از ظاهر اژدها الهام گرفته اند و سقف های پاگوداها، بسیار دیدنی و زیبا است. پاگوداهای مدرن بودایی و تالار بزرگ هشت ضلعی با تصاویری از بودا، تنها گوشه ای از زیبایی های معبد است.

یک باغ گیاهان دارویی چینی در کنار معبد قرار گرفته است که می توانید در آن قدم بزنید و از گشت و گذار لذت برید.

این معبد در کوالالامپور قرار گرفته است و در زمینی به وسعت 6758 مترمربع قرار گرفته است. ساخت معبد در سال 1987 به سرانجام رسید؛ ولی رسما در سال 1989 افتتاح شد.

معبد Khoo Kongsi

معبد Khoo Kongsi یکی از میراث ارزشمند و جاهای دیدنی پنانگ است. این معبد در قرن نوزدهم ساخته شده است. با نقاشی های دیواری و حکاکی روی سنگ، گوشه و کنار معبد را با تصاویری از اژدها، خدایان و محافظان الهی، تزیین نموده اند.

این معبد محلی برای جمع شدن خانواده های چینی است تا اجداد مقدس خود را زیارت نمایند. این معبد در میدان Canon در مرکز منطقه جرج تاون قرار گرفته است.

معبد مار

این معبد در سال 1950 ساخته شده است. این معبد بودایی به افتخار مبلغ بودایی چو سو کونگ، ساخته شده است. طبق افسانه ها، این مبلغ بودایی سرپناهی برای مارهای جنگلی ساخته است که بعد ها ملازمان و شاگردان وی تبدیل شدند.

بعد از مرگ او، این مارها معبد را به عنوان خانه خود انتخاب کردند.

بعد از گذر از ورودی معبد به تالار اصلی آن می رسید که یک عودسوز بزرگ در مرکز آن قرار گرفته است. حکاکی ها و تندیس ها مزین نماینده این مجموعه دیدنی است.

این معبد در پنانگ مالزی قرار گرفته است. پیروان آیین بودا از سنگاپور، تایوان و چین برای عبادت و زیارت یه این معبد سر می زنند. معمولا روز تولد این راهب یعنی در روز ششم اولین ماه قمری، زائران به این معبد سر می زنند.

معبد Arulmigu Balathandayuthapani

این معبد با نام معبد تپه آبشار هم شناخته می گردد. این معبد در جرج تاون پنانگ قرار گرفته است. طبق یک عقیده قدیمی، یک مرد مقدس این نقطه را در نزدیکی آبشار برای ساخت زیارتگاهی برای لرد موروگان انتخاب نموده است.

بازدیدنمایندگان معبد باید برای دسترسی به آن از 513 پله بالا بروند.

این معبد یکی از زیارتگاه های مقدسی است که پیروان آیین هندو برای اجرای مراسم مذهبی و عبادت روزانه خود در آن جمع می شوند و مراسم مذهبی مختلف مثل تایپوسام را در آن برگزار می نمایند.

این معبد از قسمت های مختلفی تشکیل شده است و دارای چند تالار و زیارتگاه است. تندیس بزرگی از لرد شیوا به ارتفاع 8.23 متر در در این مجموعه قرار گرفته است.

معبد Sam Poh Tong

این معبد در یک تپه سنگ آهکی در ایپوه قرار گرفته است. این معبد هم از نظر مذهبی و هم از نظر هنری، اهمیت زیادی دارد. تندیس های مختلف بودایی در بین استالاکتیت و استالاگمیت های طبیعی این معبد قرار گرفته است. عمارت معبد به زیبایی تمام مزین شده است و یک باغ زیبا با استخرهای ماهی در بیرون آن قرار گرفته است.

در سال 1993، این فضای سبز آرام و زیبا به عنوان بهترین باغ منظره مالزی انتخاب شد. می توانید از 246 پله معبد بالا بروید تا از آن بالا چشم انداز زیبایی از نواحی اطراف معبد را تماشا کنید.

این معبد پنج کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد.

غاری که امروز به دروازه و مدخل معبد تبدیل شده است توسط راهبی از چین در سال 1890 پایه گذاری شد. این راهب چینی از ایپوه به این منطقه راه پیدا نموده بود. این راهب تصمیم گرفت که غار را به خانه خود و مکانی برای مراقبه تبدیل کند. او تا آخر زندگی اش همین جا زندگی کرد. بعدا این کار توسط راهبان و راهبه های دیگر هم ادامه پیدا کرد؛ کسانی که زندگی خود را وقف بودا نموده بودند. در نهایت در دهه 1950 میلادی، این معبد اینجا ساخته شد.

معبد Ling Sen Tong

این معبد یک معبد غاری تائوئیست است و در دامنه یک تپه سنگ آهکی در ایپوه قرار گرفته است. نام این معبد را اگر کلمه به کلمه ترجمه کنیم به معنای صخره ارواح بهشتی است. این معبد در نزدیکی معبد Sam Poh Tong قرار گرفته است. بخش های مختلف این معبد با طراحی های مختلفی تزیین شده است که شامل حیوانات، خدایان و سایر کاراکترهای فولکلور چینی است.

تندیس های رنگارنگی از اسطوره های چینی هم در این معبد نگهداری می گردد.

ورودی این معبد رایگان است. هر روز از ساعت 9 صبح تا 6 بعدازظهر فرصت دارید تا به این معبد سر بزنید.

معبد غاری Chin Swee

این معبد در دامنه های صخره ای در نزدیکی قله ریزورت های مرتفع Genting قرار گرفته است. این معبد یک مکان مقدس برای پیروان آیین بودا و الهه بخشش است.

سنت ها و اعتقادات چینی را می توانید در این معبد مذهبی از نزدیک تماشا کنید و با آن آشنا شوید. یک پاگودای 9 طبقه ای نمادین در این معبد وجود دارد که با ده هزار لامپ کوچک روشن می شده است که امروزه 2 هزارتای آن باقی مانده است. این لامپ ها و تندیس های کوچک بودا توسط پیروان و زائران، در این پاگودا نصب شده است.

در سکوی بازدید می توانید چشم اندازهای بسیار زیبایی از ارتفاعات Genting را ببینید و از وزش نسیم خنک و ملایم، لذت ببرید.

پیروان این آیین از کشورهای مختلفی برای زیارت به این معبد سفر می نمایند. از سنگاپور و تایوان و ویتنام گرفته تا چین و تایلند و اندونزی، مردم از کشورهای اطراف و سراسر جهان به این معبد سر می زنند. این معبد به طور رسمی در سال 1994 افتتاح شده است. ساخت این معبد به خاطر موقعیت جغرافیایی آن و قرار دریافت در صخره ها، کار سختی بود و با ماشین آلات مدرن، امکان پذیر نبود. در مجموع، ساخت این معبد 18 سال طول کشیده است.

با وجود سختی مراحل ساخت این معبد و قرار دریافت در یک موقعیت جغرافیایی خاص و استفاده کردن از ابزارها و روش های دستی، در طول دوره ساخت این معبد، هیچ حادثه ای که مرتبط با کار کردن در این شرایط سخت باشد، گزارش نشده است.

منبع: کجارو / theculturetrip.com
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 483

به "تماشایی ترین معابد مالزی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشایی ترین معابد مالزی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید