جزئیات دریافت مالیات از خانه های خالی

به گزارش مجله باهام، به گزارش خبرنگاران، لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم سال 94 از سوی رئیس جمهوری به مجلس ارائه شد. به موجب اصلاح این قانون، اخذ مالیات از خانه های خالی در دستور کار نهاده شد اما به دلیل اینکه راه اندازی سامانه جامع املاک و مستغلات که باید اطلاعات واحدهای مسکونی کشور در آن ثبت می شد، به کندی پیش رفت و پس از 5 سال، اجرای قانون و دریافت مالیات از مالکان حدود 2.5 میلیون خانه خالی به خاتمه نرسید.

جزئیات دریافت مالیات از خانه های خالی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

البته بعضی تحلیلگران مالی معتقد بودند ضرایب اخذ مالیات از خانه های خالی قدرت بازدارندگی لازم را ندارد و با اجرای آن امکان اینکه خانه های خالی به بازار عرضه گردد کم است. از این رو، روز گذشته اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با اخذ مالیات از خانه های خالی در مجلس به تصویب رسید. آن طور که مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون مالی مجلس شرح داده ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم با هدف تأثیرگذاری بیشتر در اجرا اصلاح شد. براین اساس، ضرایب مربوط به اخذ مالیات از خانه های خالی تغییرکرد تا بازدارندگی بیشتر و خانه های خالی به بازار عرضه گردد.

براساس متنی که روز گذشته در مجلس جایگزین ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم شد، مالکان واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور در هر سال مالیاتی اگر خانه ای بیش از چهار ماه به عنوان خانه خالی شناسایی گردد، به ازای هر ماه بیش از این زمان، بدون لحاظ معافیت های این قانون، به صورت ماهانه مشمول مالیاتی برمبنای مالیات بر درآمد اجاره می گردد. بر این اساس، مالکان خانه های خالی در سال اول معادل شش برابر مالیات معین شده، سال دوم، معادل دوازده برابر و سال سوم به بعد معادل هجده برابر مالیات معین شده، باید مالیات بپردازند.

قانون بازنویسی شده دریافت مالیات از خانه های خالی نشان می دهد واحدهای نوساز پس از دوازده ماه و واحدهای نوساز در پروژه های انبوه سازی پس از هجده ماه از انتها مهلت اتمام عملیات ساختمانی، مشمول مالیات موضوع ماده 54 می شوند. البته سازمان امور مالیاتی موظف است با همکاری وزارت ارتباطات، یک ماه قبل از اتمام مهلت ، اخطار لازم را به مالک واحد ارسال کند.

البته اجرای قانون دریافت مالیات از واحدهای خالی، بدون راه اندازی سامانه املاک که در آن اطلاعات ملکی مربوط به واحدهای مسکونی به ثبت رسیده باشد امکان پذیر نیست. یکی از دلایل تأخیر 5ساله در اجرای این قانون، آماده نبودن سامانه املاک است. اما محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به ایران گفت: سامانه راه اندازی شده و اطلاعات بتدریج در آن بارگذاری می گردد تا به امروز هم بعضی اطلاعات در سامانه درج شده است.

در خصوص زمان اجرای قانون دریافت مالیات از خانه های خالی، از سوی سیاستگذاران تاریخ دقیقی اعلام نشده است اما معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد قانون قطعاً در ماه های باقی مانده اجرا می گردد.

مالیات دوبرابری حقوقی ها

با آغاز به کار سامانه املاک و کسب بعضی اطلاعات در خصوص مالکان واحدهای خالی، در روزهای گذشته اخباری منتشر شد که نشان می دهد بیشترین واحدهای خالی که تا به امروز شناخته شده است مربوط به اشخاص حقوقی و به ویژه متعلق به بعضی بانک هاست. در یک نمونه از این آمار که وزارت راه و شهرسازی آن را خاطرنشان کرد یک بانک حدود 500 واحد خالی را در اختیار دارد. با توجه به اینکه به نظر می رسد مالک بیشترین تعداد خانه خالی اشخاص حقوقی و نهادها و مؤسسات باشند، قانونگذار تصمیم گرفته دریافت مالیات از اشخاص حقوقی صاحب واحد خالی دوبرابر اشخاص حقیقی باشد. بر اساس آنچه که روز گذشته در مجلس به تصویب رسید نرخ های مالیات برای خانه های خالی متعلق به اشخاص حقوقی خصوصی، عمومی و دولتی دو برابر میزان اعلام شده برای اشخاص دیگر است.

مهلت 2 ماهه

با تصویب قانون اخذ مالیات از خانه های خالی و پس از ابلاغ آن، مالکان واحدهای مسکونی در تمام مناطق کشور موظفند اطلاعات املاک مسکونی تحت تملک خود را با مشخص نوع کاربری (مسکونی، اداری، تجاری) حداکثر ظرف مدت دو ماه پس از انتشار دستورالعمل، در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نمایند.

خانه های دوم معاف از مالیات

در کشور، تعدادی از واحدهای خالی به عنوان خانه دوم شناخته می گردد. خانه دوم در شهری غیر از محل اقامت مالک واقع شده و مالک آن ممکن است از آن به عنوان اقامتگاه فرعی در مواقع احتیاج استفاده کند. مثلاً بسیاری از ویلاها مخصوصاً در شهرهای شمالی به عنوان خانه دوم شناحته می گردد که مالکان ممکن است در طول سال یک یا چندبار و به صورت محدود از این واحدها استفاده نمایند. در تدوین دوباره ماده 54 قانون مالیات های مستقیم، خانه های دوم مشمول قانون اخذ مالیات از خانه های خالی نیست. بر این اساس سرپرستان خانوار مکلفند علاوه بر اقامتگاه اصلی، حداکثر یکی از واحدهای تحت تملک خود در شهر غیر از محل اقامتگاه اصلی را به عنوان اقامتگاه فرعی ثبت نماید. اقامتگاه های فرعی معاف از مالیات هستند.

اما دانشجویان مشغول به تحصیل، شاغلان و سایر اشخاص که توسط آیین نامه اجرایی این ماده مشخص می شوند، در صورت اقامت در شهری غیر از اقامتگاه اصلی و فرعی خانوار، تنها با ارائه اسناد قادر ثبت یک واحد مسکونی دیگر معاف از مالیات هستند.

واحدهای مسکونی محل اشتغال

قانونگذار در جریان تصویب قانون اخذ مالیات از خانه های خالی به این موضوع هم اشاره نموده که اگر واحد مسکونی محل اشتغال صاحبان صنوف، مشاغل، مؤسسات یا شرکت های فعال که ممنوعیتی برای فعالیت در واحدهای مسکونی ندارند، به شرط ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان کشور و با تأیید سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی، از مالیات موضوع این ماده معاف است. درصورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات مالکان این واحدها علاوه بر پرداخت مالیات مشمول جریمه ای معادل مالیات معین شده هم می شوند.

ثبت نکنید در حکم واحد خالی حساب می گردد

با راه اندازی سامانه املاک، اگر واحدهای مسکونی که اطلاعات اقامت و مالکیت آنها در سامانه املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی محسوب می شوند. مالکان واحدهای مسکونی مکلف به تأیید اقامت اعلام شده توسط خود یا بهره برداران واحد در سامانه هستند. در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات، واحد مسکونی مشمول جریمه ای معادل مالیات سال اول می گردد.

مالکان موطف هستند حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از هرگونه تغییر در محل اقامت یا خرید و فروش واحد تحت تملک خود، اطلاعات جدید را در سامانه املاک و اسکان کشور ثبت نمایند. در غیراین صورت به ازای هرماه تأخیر، واحد مسکونی جدید، مشمول جریمه ای معادل مالیات سال اول می گردد. همچنین تعرفه آب و برق و گاز و تعرفه خدمات دیگر، برای واحدهایی که در سامانه املاک ثبت نشوند در بالاترین پلکان محاسبه می گردد.

کافی نیست اما اجرای آن ضروری است

سیاستگذاران و بعضی کارشناسان حوزه اقتصاد، بر این باور هستند که اگر دریافت مالیات از خانه های خالی اجرایی گردد و اجرای آن مطابق با قانون باشد، می توان امیدوار بود سوداگری و معاملات مکرر مسکن برای کسب سود بیشتر تا حدودی کنترل گردد و قیمت مسکن براساس احتیاج واقعی و نه براساس سوداگری و خرید و فروش به منظور افزایش سرمایه مشخص گردد.

البته فعالان حوزه مسکن اجرای این قانون را به معنی تبعیت کامل بازار مسکن از عرضه و تقاضای واقعی نمی دانند اما تأکید دارند دریافت مالیات از خانه های خالی عرضه را افزایش می دهد هر چند بسیاری از این واحدها به عنوان واحدهای لوکس شناخته می شوند و متقاضیان مصرفی نمی توانند از آنها بهره ببرند اما دریافت مالیات می تواند میلیاردها تومان سرمایه راکد را وارد چرخه اقتصاد کند.

منبع: روزنامه ایران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1229

به "جزئیات دریافت مالیات از خانه های خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات دریافت مالیات از خانه های خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید