دود دست دوم سیگار با خطر سرطان دهان و گلو همراه است

به گزارش مجله باهام، نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد زندگی با یک فرد سیگاری و تنفس دود سیگار آنها می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را بیش از 50٪ افزایش دهد.

دود دست دوم سیگار با خطر سرطان دهان و گلو همراه است

به گزارش خبرنگاران، به گفته محققان کالج کینگ لندن، این یافته ها احتیاج به برنامه های مؤثرتر برای جلوگیری از قرارگیری در معرض دود سیگار افراد را برجسته می نماید.

محققان این پژوهش، پنج مطالعه از آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین را که شامل تقریباً 7000 نفر، از جمله بیش از 3400 نفر در معرض دود سیگار، بود را تجزیه و تحلیل کردند.

محققان دریافتند افرادی که در معرض دود سیگار بودند، 51٪ بیشتر در معرض خطر ابتلاء به انواع سرطان های دهان (سرطان های لب، دهان و گلو) قرار داشتند. قرارگیری در معرض دود سیگار به مدت بیش از 10 یا 15 سال، این خطر را بیش از دو برابر افزایش می دهد.

سامان وارناکولاسوریا، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: علاوه بر این، تجزیه و تحلیل واکنش در معرض قرارگیری در معرض دود سیگار، از جمله با مدت زمان قرار دریافت در معرض آن (بیش از 10 یا 15 سال)، این رابطه را پشتیبانی می نماید.

به گفته محققان، سالانه تقریباً 448 هزار مورد جدید سرطان دهان و بیش از 228 هزار مورد مرگ ناشی از سرطان در سراسر دنیا وجود دارد. فاکتورهای پرخطر اصلی عبارتند از استعمال دخانیات، تنباکو و مصرف الکل است.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1753

به "دود دست دوم سیگار با خطر سرطان دهان و گلو همراه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دود دست دوم سیگار با خطر سرطان دهان و گلو همراه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید