راهنمای سفر زمینی به استانبول

به گزارش مجله باهام، سفر زمینی می تواند خاطرات مجذوب کننده و فراموش نشدنی را در طول مسیر برای شما رقم بزند. در راهنمای سفر زمینی به استانبول قصد داریم راه های سفر به استانبول با اتوبوس، قطار و خودروی شخصی را برای علاقه مندان به سفر زمینی ارائه دهیم تا بتوانید سفری امن، لذت بخش و پرخاطره را به توریستی ترین شهر دنیا در نزدیکی ایران تجربه کنید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

راهنمای سفر زمینی به استانبول

آنچه در این مطلب می خوانید

 • سفر زمینی به استانبول
 • لذت بیشتر از مسیر
 • هزینه سفر زمینی
 • مرزهای ورود به ترکیه
 • سفر زمینی به استانبول با قطار
 • سفر زمینی به استانبول با اتوبوس
 • سفر زمینی به استانبول با ماشین شخصی
 • سخن آخر
 • سوالات متداول

سفر زمینی به استانبول

سفرهای زمینی به نسبت سفرهای هوایی مهیج و چالش برانگیز هستند و مزایای زیادی دارند. این سفرها اعتمادبه نفس ما را افزایش می دهند و تجربیات سفرهای جاده ای می تواند برای ما بسیار آموزنده باشد. در این بخش از راهنمای سفر زمینی به استانبول قصد داریم شما را با نکات مثبت سفر زمینی به این شهر زیبا آشنا کنیم. (قیمت)

با سفر زمینی به استانبول به خصوص با خودروی شخصی شما می توانید هر جور که دوست دارید، بدون محدودیت برای سفر خود برنامه ریزی کنید. هزینه سفر زمینی نسبتاً ارزان است و می توانید با هزینه کم از یکی از تماشای ترین و توریستی ترین شهرهای دنیا، بازدید کنید.

در طول مسیر از جاده های کوهستانی، جنگلی و سرسبز لذت ببرید و هر جایی را که پسندیدید، در آن توقفی کوتاه نموده و کمی استراحت کنید. ضمن اینکه می توانید در طول مسیر از جاذبه های تماشای شهرهای مختلف ترکیه نیز لذت ببرید و اقامت های شبانه متفاوتی را در شهرهای کوچک در مسیرتان تجربه کنید.

لذت بیشتر از مسیر

یکی از مزایای سفر زمینی به استانبول امکان لذت بردن بیشتر از جاذبه ها و شهرهای تماشای در طول مسیر است. در این بخش از راهنمای سفر زمینی به استانبول نکاتی را برای آنکه سفر زمینی لذت بخش تری را به استانبول تجربه کنید به شما می گوییم.

در طول مسیر می توانید به قزوین مرکز بزرگ خوشنویسی ایران سر بزنید. در خیابان سپه، اولین خیابان مدرن ایران قدم بزنید. یا از سردر عالی قاپو، سرای سعدالسلطنه و عمارت کلاه فرنگی کنید. یا می توانید زنجان گردی را در برنامه سفر خود قرار دهید. از گنبد سلطانیه بزرگ ترین گنبد خشتی دنیا در این شهر بازدید کنید؛ و در بازار بزرگ زنجان گردش کنید.

توقف در تبریز

تبریز نقطه توقف فوق العاده زیبا و توریستی بعدی است که می توانید برای لذت بردن بیشتر از سفرتان در این شهر در طول مسیر اقامت کنید و از ائل گلی یا شاه گلی که از مهم ترین گردشگاه های تبریز است، تماشا کنید. از ارگ علیشاه و مسجد زیبای کبود بازدید کنید و اگر فرصت کردید، تماشا روستای تاریخی کندوان را نیز از دست ندهید.

می توانید به شهر زیبای وان رفته و از دریاچه وان، مهم ترین و مشهورترین جاذبه گردشگری این شهر؛ تماشا کنید. یا زمانی را به گشت زدن در جزایر وان مانند جزیره آختامار، آدیر یا چارپاناک اختصاص دهید. وان با جاذبه های متنوع گردشگری از مکان های تاریخی، مانند قلعه ها و مساجد گرفته تا مراکز خرید و پارک های آبی، هیچ کمبودی در جاهای تماشای مجذوب نماینده ندارد.

در آغری می توانید از منظره زیبای کوه آرارات لذت ببرید و سری به اماکن تاریخی و طبیعی این شهر بزنید و حتماً از کاخ اسحاق پاشا هم تماشا کنید. می توانید بازدید از شهر تاریخی آماسیا را نیز در برنامه سفر خود بگنجانید. از قلعه و موزه باستان شناسی آماسیه تماشا کنید. یا از مسجد محمد پاشا یا از قبرستان سلطنتی کرا کایا بازدید کنید.

این ها تنها گوشه ای تماشای هایی بود که در طول مسیر سفر زمینی به استانبول البته بسته به مسیر انتخابی خود، می توانید برای لذت بردن بیشتر از سفر، از آن ها بازدید کنید. تا برنامه سفر زمینی شما هیجان انگیزتر و پربارتر گردد. اگر فرصت و بودجه کافی برای سفر دارید. به گوشه و کنارهای مسیر، سر بزنید تا نقاط جادویی را بیابید که تصورش را هم نمی کردید، وجود دارند.

هزینه سفر زمینی

سفر زمینی به ترکیه با خودروی شخصی شامل هزینه های مختلفی از انجام اقدامات اداری لازم جهت خروج از کشور و هزینه بنزین می گردد. در این بخش از راهنمای سفر زمینی به استانبول تمامی هزینه های مهم و اصلی سفر را آنالیز می کنیم.

عوارض خروج از کشور در تمامی مرزها در سال 1402 برای اولین سفر خارجی در سال 400 هزار تومان برای سفر دوم 600 هزار تومان و برای سفر سوم خارج از کشور 800 هزار تومان است که پیش از سفر باید به وسیله سامانه عوارض خروج از کشور آن را پرداخت کنید.

هزینه های مربوط به امور اداری برای خروج از کشور با خودروی شخصی، شامل گواهینامه بین المللی یک ساله 390 هزار تومان و سه ساله 830 هزار تومان است. هزینه کاپوتاژ چیزی حدود 400 هزار تومان الی 800 هزار تومان است.

قیمت بنزین یارانه ای در سال 1402 معادل 1500 تومان و قیمت بنزین آزاد نیز معادل 3000 تومان است. بر این اساس بنزین مصرفی مورد احتیاج از تهران تا مرز بازرگان به صورت تقریبی حدود 90 لیتر خواهد بود که هزینه آن بین 135 هزار تومان تا 270 هزار تومان خواهد شد.

اما هزینه بنزین در ترکیه از ایران بسیار بیشتر است. هر لیتر حدود 22 لیر است. ازآنجاکه چیزی حدود 150 لیتر بنزین لازم خواهید داشت، حدبیشتر 3300 لیر هزینه بنزین شما خواهد شد. برای مسیر بازگشت نیز همین اندازه هزینه ها را باید در نظر بگیرید.

برای هزینه خوردوخوراک در بین راه بهتر است مبلغی بین 80 لیر تا 140 لیر برای یک وعده غذایی برای هر نفر در رستوران لحاظ کنید و برای خرید تنقلات، آب معدنی و دیگر خوراکی ها از سوپر حداقل 300 لیر کنار بگذارید. در صورت تمایل به اقامت شبانه در طول مسیر در هتلی معمولی نیز مبلغی بین 500 تا 1000 لیر در نظر بگیرید.

مرزهای ورود به ترکیه

در این بخش از راهنمای سفر زمینی به استانبول، مرزهای ورود به ترکیه را به شما معرفی می کنیم. از سه نقطه مرزی می توانید از ایران به ترکیه سفر کنید که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم:

مرز بازرگان

مرز بازرگان (Gurbulak - Bazargan) در 290 کیلومتری شهر تبریز واقع شده است. این مرز ازآنجایی که 24 ساعته باز است و کوتاه ترین فاصله را از تهران به ترکیه دارد، بعلاوه مسیر کم خطری است بین مسافران ایرانی از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

در سفر زمینی از تهران به مرز بازرگان از شهرهای بزرگی چون کرج، قزوین، زنجان، تبریز و مرند عبور خواهید کرد تا به ماکو برسید. از ماکو با عبور از مرز بازرگان وارد کشور ترکیه خواهید شد. فاصله تهران تا مرز بازرگان تقریباً 900 کیلومتر است که طی کردن آن با ماشین شخصی حدود 11 ساعت طول می کشد.

از مرز بازرگان تا استانبول نیز چیزی حدود 1540 کیلومتر راه در پیش دارید. بعد از عبور از مرز، برای اینکه به شهر استانبول برسید، باید از شهرهای اصلی دغوبایزید، آگری، ارزروم، ارزینجان، آماسیا، بولو و ایزمیت عبور کنید تا به استانبول برسید.

مرز رازی

مرز رازی (Kapikoy - Razi) در 70 کیلومتری شهر خوی در استان آذربایجان غربی ایران واقع شده است. تا پیش از فروردین 1402 گذرگاه مرزی رازی از ساعت 09:00 به وقت ایران تا 17:00 باز بود، به همین علت مورد استقبال کمتری از سوی مسافران قرار می گرفت؛ اما در حال حاضر به صورت 24 ساعته این مرز باز است و دومین مرز محبوب گردشگران است.

از مزایای مرز رازی نزدیک بودن آن به شهر وان است که ازآنجایی که در فاصله حدود 90 کیلومتری وان قرارگرفته، با دو ساعت رانندگی می توانید خود را به این شهر برسانید و در آن به استراحت و تجدیدقوا بپردازید؛ اما از معایب آن جاده کوهستانی پرپیچ وخمی است که از شهر خوی تا مرز رازی وجود دارد.

از خوی با عبور از مرز رازی وارد کشور ترکیه خواهید شد. فاصله تهران تا مرز رازی 849 کیلومتر است؛ که طی کردن آن با ماشین شخصی حدود 10 ساعت طول می کشد.

پارکینگ پایانه مرزی رازی بسیار بزرگ است و از امنیت مطلوبی برخوردار است. اگر از ادامه سفر با ماشین شخصی منصرف شدید، می توانید خودروی خود را با خیال آسوده در اینجا پارک نموده و با ون به سفرتان به استانبول ادامه دهید.

از مرز رازی تا استانبول نیز چیزی حدود 1639 کیلومتر راه در پیش دارید. بعد از عبور از مرز برای رفتن به استانبول، باید از شهرهای اصلی وان، تاتوان، موش، بینگول، الازیگ، مالاتیا، کایسری، گلباشی، بولو، دوزجه، ساکاریا و گِبزه عبور کنید تا به استانبول برسید.

مرز سرو

مرز سرو(Sero-Esendere) در 60 کیلومتری شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی ایران واقع شده است. در اینجا می توانید از بازارچه مرزی سرو نیز تماشا کنید. سرو، نزدیک ترین مرز به ارومیه بوده و فقط 55 کیلومتر با مرکز آذربایجان غربی فاصله دارد. این مرز نیز 24 ساعته باز است.

سرو شهری مرزی است و حالتی گمرکی و ترانزیتی دارد. جاده ای کوهستانی و نه چندان مناسبی دارد و در زمستان برف گیر است. فاصله سرو با تهران 805 کیلومتر است؛ که طی کردن آن با ماشین شخصی حدود 8 تا 9 ساعت طول می کشد.

از مرز سرو تا استانبول نیز چیزی حدود 1926 کیلومتر راه در پیش خواهید داشت. بعد از عبور از مرز برای رفتن به استانبول، باید از شهرهای یوکسِکوا، سواوستو، باشکاله، تاتوان، موش، بینگول، الازیگ، مالاتیا، کایسری، گلباشی، بولو، دوزجه، ساکاریا و گِبزه عبور کنید تا به استانبول برسید.

سفر زمینی به استانبول با قطار

سفر با قطار نه تنها آسان و راحت است بلکه ایمن و کم خطر است و می توانید از تماشای منظره ها و جاذبه های تماشایی مسیر لذت ببرید. اگر علاقه مند به سفر با قطار هستند، این بخش از راهنمای سفر زمینی به استانبول برای شما است.

برای رفتن به استانبول با قطار از تهران، ابتدا باید بلیط قطار تهران- آنکارا را بخرید. وقتی به آنکارا رسیدید، بلیط قطار بعدی خود را به مقصد استانبول بخرید. قطار تهران- آنکارا پس از حرکت از تهران به تبریز رفته سپس به سمت مرز رازی و از آنجا به ایستگاه مرزی کاپیکوی در راه آهن ترکیه می رود. در ادامه مسیر قطار وارد ایستگاه وان می گردد.

پس از رسیدن به وان، مسافرین از دریاچه وان با کشتی عبور می نمایند و در ایستگاه تاتوان سوار قطار به مقصد آنکارا می شوند. مدت زمان سفر از تهران تا آنکارا با قطار حدود 60 ساعت است. از آنکارا می توانید با قطار تندرو آنکارا-استانبول طی 4:15 به استانبول برسید. نرخ کرایه قطار بین المللی تهران-آنکارا و بالعکس به اندازه 51.5 یورو است.

سفر زمینی به استانبول با اتوبوس

سفر با اتوبوس به استانبول مالی ترین راه سفر است که در میان گردشگران بسیار پرطرفدار است. در بخش راهنمای سفر زمینی به استانبول با اتوبوس اطلاعات لازم برای خرید بلیط اتوبوس، پایانه ها و مسیرهای دسترسی اتوبوس های مسیر تهران به استانبول را آنالیز می کنیم.

اتوبوس های VIP و معمولی از پایانه های آرژانتین (بیهقی)، پایانه غرب (آزادی) و پایانه جنوب (خزانه) به مقصد استانبول مرتباً حرکت می نمایند و از مرز بازرگان یا رازی وارد ترکیه می شوند. فاصله تهران تا استانبول 2431 کیلومتر است که با اتوبوس حدود یک روز و نیم معادل 36 ساعت سفر شما طول خواهد کشید.

برای خرید بلیط اتوبوس استانبول می توانید به وسیله سامانه های اینترنتی به صورت آنلاین اقدام کنید. مبلغ بلیط هرچند با توجه به نوع اتوبوس VIP، تخت شو و معمولی فرق دارد اما بلیط اتوبوس تهران-استانبول حدود 2 میلیون تومان است و ساعت حرکت بیشتر اتوبوس ها عموماً در ساعات صبح ها بین 7 تا 9 است.

بعلاوه می توانید از تهران با اتوبوس به تبریز بروید و چند روزی در تبریز گشت وگذار کنید. سپس با اتوبوس از تبریز به استانبول بروید. در این صورت قیمت بلیط اتوبوس تهران-تبریز حدوداً 200 هزار تومان و بهای بلیط اتوبوس تبریز-استانبول، 1.600.00 تومان است. مدت زمان عزیمت از شهر تبریز به استانبول با اتوبوس در حدود 25 ساعت است.

برای مشاهده قیمت و خرید تور استانبول از خبرنگاران کلیک کنید.

خرید تور استانبول

سفر زمینی به استانبول با ماشین شخصی

سفر به ترکیه با ماشین شخصی می تواند یک تجربه طولانی اما سرگرم نماینده باشد. اگر قصد سفر جاده ای به ترکیه را دارید، باید ماشین خود را برای جاده به دقت آماده کنید. در بخش راهنمای سفر زمینی به استانبول با ماشین شخصی همه چیز را درباره اقدامات اداری برای خروج از کشور را برای شما توضیح می دهیم.

در قدم اول ضروری است از کانون دنیاگردی و اتومبیلرانی گواهی نامه بین المللی خود را دریافت کنید. مدت اعتبار گواهی نامه بین المللی یک و سه سال است، مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی به توضیح زیر است:

 • اصل گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز برای گواهینامه بین المللی رانندگی یک ساله و اعتبار حداقل سه سال برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی سه ساله
 • یک قطعه عکس تمام رخ 4*3
 • گواهینامه بین المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
 • اصل یا کپی صفحه اول گذرنامه
 • تکمیل فرم درخواست
 • پرداخت هزینه های اعلام شده

پس از صدور گواهینامه نامه بین المللی با مراجعه به مراکز اصلی و نمایندگی های کانون دنیاگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران در تهران و سایر استان ها و یا به صورت آنلاین (فقط در داخل کشور) می توانید، گواهینامه خود را دریافت کنید.

کاپوتاژ (Cabotage)

در مرحله بعدی باید جهت کاپوتاژ (Cabotage) خودروی خود اقدام کنید. کاپوتاژ به معنای گرفتن مجوزی است که اداره گمرک آن را صادر می نماید و به واسطه این مجوز می توانید پلاک بین المللی دریافت نموده و ماشین شخصی خود را از کشور خارج کنید. مدارک مورداحتیاج برای کاپوتاژ خودرو شامل موارد زیر می گردد:

 • شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه؛ برگ سبز رنگ
 • سند و فاکتور فروش خودرو؛ سند کارخانه
 • کارت ماشین
 • اصل گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز برای گواهینامه بین المللی رانندگی یک ساله و اعتبار حداقل سه سال برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی سه ساله
 • بیمه نامه ایرانی
 • گواهینامه بین المللی قبلی؛ در صورت داشتن اعتبار
 • گذرنامه و کپی صفحه اول آن؛ دارای شش ماه تاریخ انقضاء
 • چهار عدد عکس سه در چهار برای گواهی نامه بین المللی
 • به همراه بردن خود ماشین شخصی به نمایندگی

بعلاوه باید کارت سبز که بیمه شخص ثالثی است که در میان کشورهای مختلف مانند ترکیه دارای اعتبار است را تهیه کنید. حتماً پاسپورت خود را آنالیز کنید که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد و عوارض خروج از کشور تمامی سرنشینان خودرو را پرداخت کنید.

چک فهرست

بعد از تهیه مدارک لازم وقتی راهی سفر شدید و به مرز مورد نظر خود رسیدید. نمایش مدارک در مرز مهم ترین بخش عبور از مرز است و برای اینکه وقت خود را تلف نکنید، توصیه می کنیم تمام موارد چک فهرست زیر را همراه داشته باشید:

 • گواهینامه رانندگی بین المللی
 • پلاک بین المللی یا ترانزیت
 • برگه تردد بین المللی (کاپوتاژ)
 • کارت سبز بین المللی (بیمه شخص ثالث)
 • سند پرداخت عوارض خروج از کشور

در صورت تمایل می توانید بیمه ماشین خود را در مرز بخرید. مأموران مرزی خودروی شما را به صورت رایگان ثبت می نمایند. سپس می توانید با خیال آسوده به سمت استانبول رانندگی نموده و از زیبایی های مسیر لذت ببرید.

سخن آخر

در راهنمای سفر زمینی به استانبول کوشیدیم به صورت جامع و کامل اطلاعاتی را که برای سفر زمینی با وسایل حمل ونقل متنوع مانند قطار، اتوبوس یا خودروی شخصی به این شهر زیبا و تماشایی احتیاج دارید را در اختیارتان قرار دهیم. تا با انتخاب گزینه مناسبی که با سلیقه، بودجه و زمان سفر شما همخوانی داشته باشد، بتوانید از سفر خود به استانبول لذت بیشتری ببرید.

سوالات متداول

ارزان ترین راه سفر زمینی به استانبول چیست؟

سفر با اتوبوس ارزان ترین و ارزان ترین روش برای سفر زمینی به استانبول است.

کوتاه ترین مسیر برای سفر به استانبول با خودروی شخصی کدام است؟

سفر زمینی از تهران به مرز بازرگان و از آنجا به استانبول، کوتاه ترین مسیر سفر زمینی به استانبول با خودروی شخصی است.

برای مشاهده قیمت و خرید تور استانبول از خبرنگاران کلیک کنید.

خرید تور استانبولمنبع: ستاره ونک
انتشار: 10 خرداد 1402 بروزرسانی: 10 خرداد 1402 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2357

به "راهنمای سفر زمینی به استانبول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر زمینی به استانبول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید