ستادی برای ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه

به گزارش مجله باهام، نسا خلخالی- ارومیه - خبرنگار:دریاچه ارومیه به عنوان بزرگ ترین دریاچه داخلی کشور، بزرگ ترین دریاچه شور خاور میانه و ششمین دریاچه آب شور دنیا پیش از دوران بحرانی خشکسالی، میزبان هزاران گردشگر بوده و این اتفاق امسال با توجه به محقق شدن طرح های احیا و به لطف بارش های خوب با استقبال ویژه تری روبه رو شده است.

ستادی برای ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه

به همین دلیل، طی سال های اخیر پلاژها، اتاقک ها و هتل هایی در سواحل این دریاچه برای گردشگران ساخته شده بود و افراد باید از مدت ها قبل این مراکز اقامتی را رزرو می کردند، اما با آغاز شدن روند خشک شدن این دریاچه تمام این امکانات زیرساختی به دلیل کاهش ورود گردشگری به مرور زمان تخریب و به کلی از بین رفت؛ اتفاقی که سال جاری با پرآب شدن دریاچه ارومیه و افزایش دوباره حضور گردشگران به چشم آمده و ذوق گردشگرانی را که به امید تجربه دوباره آن خاطرات به دریاچه ارومیه می آیند کور کرده است.

  • تشکیل ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه

با بهبود وضعیت دریاچه ارومیه از ابتدای سال جاری پیش بینی می شد این تالاب تابستان پذیرای خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی باشد، اما نکته تاسف بار نبود تدبیر برای زیرساخت های گردشگری با وجود چنین پیش بینی هایی بود. مسئولان استان با غفلت از این ظرفیت تاکنون هیچ تدبیری برای زمینه سازی ایجاد زیرساخت های گردشگری در سواحل دریاچه ارومیه منطقه نیندیشیده اند. حضور میلیونی گردشگران در تالاب بین المللی دریاچه ارومیه در اواسط تعطیلات تابستان تازه مسئولان آذربایجان غربی را به فکر تشکیل ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه انداخته است؛ ستادی که بی شک مصوبات و تصمیمات آن سال جاری هیچ مزیتی برای گردشگران این زیست بوم ارزشمند نداشت.

نبود سایه بان، سرویس های بهداشتی، تانکر آب شیرین و جاده دسترسی نامناسب بخشی از گلایه های گردشگران از کمبودهای زیرساختی رفاهی و گردشگری دریاچه ارومیه است. همچنین، عوارضی زیاد، صف طولانی در عوارضی، عدم حضور راهنمایان گردشگری در سواحل دریاچه ارومیه، بی توجهی به نظافت سواحل و انباشت زیاد زباله از دیگر گلایه های گردشگران حاضر در سواحل دریاچه ارومیه است، آن هم در حالی که دریاچه ارومیه در اکثر روزهای هفته شاهد حضور جمعیت قابل توجه گردشگرانی است که از سراسر کشور مهمان این تالاب شده اند. البته قوت این ماجرا در جایی است که هر قدر کمبود حداقلی زیرساخت های گردشگری در سواحل دریاچه صدای همه گردشگران را درآورده، این مساله باعث عدم حضور هزاران گردشگر نقاط مختلف کشور به دریاچه ارومیه نشده و سال جاری این دریاچه بعد از دو دهه خشکسالی، میزبان بیشترین گردشگر در مقایسه با سال های اخیر است.

  • شرمنده گردشگران هستیم

رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفت وگو با مجله باهام با بیان این که این روزها حال دریاچه ارومیه خوب است، اما تنها پرآب بودن نمی تواند باعث جذب گردشگر شود اظهار می کند: نیازمند ایجاد زیرساخت های گردشگری در سواحل دریاچه هستیم. فرهاد سرخوش ادامه می دهد: دریاچه ارومیه در حال احیاست و روزهای خوشی در انتظارش است. روزبه روز شاهد جاری شدن سیلی از گردشگران به این منطقه برای بازدید و شنا در دریاچه ارومیه هستیم و باید این گردشگران را حفظ کنیم و به فکر جذب گردشگران بیشتری باشیم. البته این امر نیازمند ایجاد زیرساخت های گردشگری است که در این زمینه دچار ضعف هستیم.

وی با بیان این که دریاچه ارومیه یکی از بزرگ ترین جاذبه های گردشگری شمال غرب کشور است و باید از این ظرفیت نهایت استفاده را ببریم، اظهار می کند: سال جاری گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور به این منطقه می آیند و شاهد افزایش چندین برابری گردشگری از دریاچه ارومیه هستیم، اما هیچ خدماتی به این گردشگران ارائه نمی شود و از این بابت شرمنده گردشگران هستیم. رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکید می کند: حتی کمترین امکانات از جمله دوش آب شیرین و سرویس بهداشتی نیز به گردشگران داده نمی شود و این امر باعث سرافکندگی ما مقابل گردشگران شده است. لطفا مسئولان هرچه سریع تر برای ایجاد زیرساخت های لازم اقدام کنند.

  • ورود 3 میلیون گردشگر به استان

استاندار آذربایجان غربی از ورود 3 میلیون گردشگر به سواحل این دریاچه از ابتدای سال جاری تاکنون خبر می دهد و می گوید: گردشگری یکی از صنایع مهم است و می توان درآمد زیادی از این صنعت کسب کرد، اما آذربایجان غربی از این صنعت آن طور که باید بهره نبرده و هنوز جای کار زیادی دارد. محمدمهدی شهریاری ادامه می دهد: آذربایجان غربی جزو 10 استان تاریخی برتر کشور است که می تواند از این ظرفیت به نحو احسن برای جذب گردشگر استفاده کند. با این که سال جاری 3 میلیون گردشگر وارد استان شده اند و این بسیار جای خرسندی دارد و نشان دهنده بهبود وضعیت گردشگری است باید برای جذب حداکثری گردشگری نهایت تلاش خود را به کار ببریم.

وی با بیان این که آذربایجان غربی در تمامی زمینه های گردشگری حرفی برای گفتن دارد که در راس آنها بهره مندی از طبیعت بکر و آثار تاریخی قرار دارند اظهار می کند: دریاچه ارومیه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی و فرصتی بی نظیر برای جذب گردشگر است. همان طور که از آمارها پیداست، بیشتر گردشگران مقصدشان این دریاچه است، اما باید زیرساخت های لازم برای پذیرایی از گردشگران و جذب آنها فراهم شود. استاندار با بیان این که سال جاری ضریب اشغال هتل های ارومیه به 100 درصد رسیده است، تاکید می کند: بهبود وضعیت دریاچه ارومیه بیشترین تاثیر را در این افزایش چشمگیر جذب گردشگر داشته است، چراکه بر اثر بارندگی های مناسب و محقق شدن برخی طرح های ستاد احیا، دریاچه ارومیه سال جاری از وضعیت خوبی برخوردار شده و آمار سفر گردشگران به آذربایجان غربی برای دیدن دریاچه احیاشده با افزایش روبه رو بوده است.

  • برنامه ریزی برای ایجاد زیرساخت های گردشگری

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به افزایش 60 درصدی اقامت 15 روزه اول مرداد در هتل ها، مهمان پذیرها و هتل آپارتمان های استان نسبت به سال گذشته می گوید: مقصد بیشتر این گردشگران شهرستان ارومیه و دریاچه ارومیه بوده است. جلیل جباری ادامه می دهد: تمامی تلاش خود را برای بهره گیری از ظرفیت های گردشگری دریاچه ارومیه به کار گرفته ایم، به طوری که جلسات متعدد برگزارشده در ستاد ساماندهی دریاچه ارومیه دستگاه های معین برای ارائه خدمات به گردشگران معین شده اند و این خدمات در 6 محور مهم ارائه خواهند شد.

وی درباره این محورها بیان می کند: ساماندهی و تامین زیرساخت های محور تفرجگاه شهید کلانتری بر عهده شهرداری ارومیه و اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی و محور گورچین قلعه بر عهده فرمانداری گذاشته شده است. این تامین زیرساخت و ساماندهی شامل بهسازی راه دسترسی به دریاچه ارومیه، احداث سرویس بهداشتی، دوش آب شیرین و جانمایی سطل زباله است.

این مسئول با اشاره به این که سازمان ما و فرمانداری ملزم به ساخت زیرساخت های گردشگری در گورچین قلعه شده اند عنوان می کند: برای ساماندهی و ایجاد زیرساخت های این محور 2 کیلومتر راه دسترسی از داخل روستا تا بستر دریاچه ساخته شده و 30 سرویس بهداشتی و حمام در مرحله اجرای فنداسیون است که به زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

جباری تاکید می کند: برای سرمایه گذاری در مناطق ساحلی دریاچه ارومیه و جذب حداکثری گردشگر به سرمایه گذاران و علاقه مندان به سرمایه گذاری در این زمینه فراخوان داده شده است. وی محورهای گورچین قلعه، چیچست، قالقاچی، رشکان، کانی برازان و محور شهید کلانتری ارومیه را به عنوان مناطق هشت گانه مستعد سرمایه گذاری معرفی می کند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اظهار می کند: علاوه بر فراخوان و دعوت از سرمایه گذاران اعلام می کنیم این امکان نیز برای سرمایه گذارانی که می خواهند در این مناطق سرمایه گذاری کنند فراهم شده است تا بتوانند تجهیزات پرتال و قابل جابه جایی را در حریم بستر دریاچه ارومیه فراهم کنند، اما به دلیل ساحلی بودن منطقه مورد سرمایه گذاری، احداث بناهای ثابت امکان پذیر نیست.

  • تمهیدات ویژه برای بانوان

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی هم معتقد است در روزهای آینده با تامین برخی زیرساخت های گردشگری می توان از باقی مانده تعطیلات تابستان برای گردشگران دریاچه ارومیه خاطره ای خوب ساخت. رضا حسینی تشکیل ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه را اتفاق خوبی در روزهای منتهی به خاتمه تابستان عنوان می کند و می گوید: این ستاد از اوایل مرداد تشکیل شده و اقدامات خوبی برای تامین برخی زیرساخت های گردشگری صورت داده است. گردشگران می توانند در هفته های باقی مانده تعطیلات تابستانی از این زیرساخت ها استفاده بهینه را ببرند.

وی با بیان این که با تشکیل این ستاد دستگاه های مسئول به سرعت وارد عمل شده اند تاکید می کند: جاده شهید کلانتری پذیرای بیشترین مسافران تابستانی دریاچه ارومیه بوده است. تمهیداتی اندیشیده شده تا دهکده ساحلی چیچست، منطقه قالقاچی، منطقه کاظم داشی و دیگر مناطق حاشیه ای نیز برای جذب گردشگر مهیا شوند. حسینی راه اندازی سرویس بهداشتی و حمام در محل های حضور گردشگران دریاچه ارومیه را ضروری می داند و می گوید: گلایه های بسیاری در این خصوص وجود دارد. بر این اساس، اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در 3 نقطه اقدام به ایجاد 30 باب سرویس بهداشتی کرده است. وی درباره گلایه گردشگران برای فراهم نبودن زمینه حضور مناسب بانوان در دریاچه ارومیه عنوان می کند: با تمهیدات اجرا شده زمینه ای فراهم شده تا علاوه بر رعایت شئون اسلامی برای استفاده بانوان از دریاچه ارومیه، به راحتی از ظرفیت گردشگری دریاچه استفاده کنند.

  • اختصاص اعتبار ویژه استان های ساحلی به آذربایجان غربی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر این که ایجاد زیرساخت های گردشگری و رفاهی در سواحل دریاچه عاملی برای تخریب محیط زیست نشود بیان می کند: آذربایجان غربی تا پیش از این اعتباری از بابت ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه دریافت نمی کرد که با پیگیری های مقام عالی استان مقرر شده از سال آینده آذربایجان غربی نیز همانند استان های ساحلی از اعتبارات این حوزه برخوردار شود. علی مصطفوی با تاکید بر لزوم ایجاد زیرساخت های گردشگری و امکانات رفاهی در سواحل دریاچه ارومیه می افزاید: اقدامات دستگاه های ذی ربط در این خصوص باید کارشناسی شده باشد و طوری عمل نشود که تخریب محیط زیست را به دنبال داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1398 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 421

به "ستادی برای ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستادی برای ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید