سهمیه بنزین بهمن چه کسانی واریز نشد؟، سهمیه نو بنزین چه زمانی توزیع می گردد؟

به گزارش مجله باهام، به گزارش خبرنگاران، سهمیه بنزین بهمن ماه 1400، ساعت 24 روز 30 دی ماه، واریز شد.

سهمیه بنزین بهمن چه کسانی واریز نشد؟، سهمیه نو بنزین چه زمانی توزیع می گردد؟

سهمیه بنزین بهمن ماه خودروهای شخصی، بنا بر روال همیشگی، 60 لیتر و سهمیه موتورسیکلت ها هم همچنان 25 لیتر بنزین 1500 تومانی است.

سهمیه بنزین خودروهای عمومی و خدماتی نیز مانند همواره، مطابق جدول سهمیه طرح مدیریت مصرف سوخت واریز شد.

اگرچه سهمیه سوخت خودروها واریز شده، اما پیگیری های خبرنگاران نشان می دهد که هنوز سهمیه سوخت رانندگان تاکسی های اینترنتی واریز نشده است. أنگونه که بعضی از رانندگان اسنپ و تپسی می گویند حدود 5 ماه است که این رانندگان سهمیه بنزین خود را دریافت ننموده اند و هنوز هم پاسخ روشنی به آنها داده نشده است.

با وجود واریز سهمیه بهمن ماه، باید دید آیا این ماه سهمیه بنزین رانندگان اسنپ و تپسی واریز شده یا این هم ماه هم خبری از سهمیه سوخت بهمن این خودروها نیست.

سهمیه نو بنزین، بهمن ماه واریز نمی گردد؟

از طرف دیگر، حدود یک و نیم ماه از طرح تغییر سهمیه سوخت می گذرد. طرحی که قرار بود بر اساس آن سهمیه سوخت به جای خودرو به افراد تعلق بگیرد. اگرچه قرار بود این طرح به زودی در کیش و قشم اجرا گردد، اما به نظر می رسد که اجرای آن فعلا مسکوت مانده است.

طبق آخرین اخبار جواد اوجی، وزیر نفت، طرح نو بنزین برای همه یا همان تخصیص سهمیه به افراد به جای خودروها، هنوز تایید نهایی نگرفته و در دست آنالیز است.

اوجی، وعده داده بود: طرح تخصیص سهمیه بنزین به همه مردم در حال آنالیز کارشناسی و انجام کارهای آزمایشی است و هر زمان ابهام هایش رفع گردد از سمت دولت برای اجرای آن تصمیم گیری می گردد.

حالا حدودا یک ماه و دو هفته از انتشار معاونت مالی دولت سیزدهم درباره تغییر سهمیه بنزین می گذرد اما به نظر می رسد این طرح حالا حالاها در دستور قرار نمی گیرد.

فریدون عباسی دوانی، رییس کمیسون انرژی مجلس به خبرنگاران گفته بود که طرح بنزین برای افراد هنوز به صورت لایحه به مجلس ارائه نشده است.

البته وزیر نفت چند هفته پیش برای ارائه توضیحاتی درباره طرح بازتوزیع سهمیه بنزین به مجلس رفت اما توضیحات او، اعضای کمیسیون انرژی را قانع نکرد. مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلسکه درباره این طرح اظهار نگرانی نموده بود، به خبرنگاران گفته بود: با حذف ارز 4200 تومانی، شرایط مالی کشور نابسامان شده و حالا اجرای همزمان این طرح با طرح حذف 4200 تومانی، نگرانی از به وجود آمدن تورم در کشور را بیشتر می نماید.

با این همه به نظر می رسد حتی دولت سیزدهم که برای اولین بار اجرای این طرح را در دستور کار خود قرار داده است، هنوز جزئیات آن را نمی داند. هادی سبحانیان، معاون وزیر اقتصاد، اعلام نموده بود که این سهمیه، 20 لیتر است اما وزیر نفت سهمیه نو بنزین را 15 لیتر می دانست.

در نهایت، جواد اوجی، وزیر نفت، دو هفته پیش در مجلس گفت که هنوز تعیین نیست که قرار است سهمیه بنزین هر فرد 15 لیتر باشد یا 20 لیتر. آن طور که از گفته های وزیر برمی آید، قرار است مردم بنزین 1500 تومانی را در کارت ملی خود دریافت نمایند و آن را با قیمت آزاد بفروشند.

با این همه ناهماهنگی های اعضای دولت و بعلاوه هشدارهای کارشناسان درباره تبعات تورمی طرح واریز سهمیه به همه افراد جامعه و فروش آن در بازار، نگرانی از تغییر قیمت این حامل انرژی را افزایش می دهد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 فروردین 1401 بروزرسانی: 6 فروردین 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2108

به "سهمیه بنزین بهمن چه کسانی واریز نشد؟، سهمیه نو بنزین چه زمانی توزیع می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهمیه بنزین بهمن چه کسانی واریز نشد؟، سهمیه نو بنزین چه زمانی توزیع می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید