عرضه مرغ منجمد؛ بلای جان تولیدکنندگان!

به گزارش مجله باهام، مرغ منجمدی که با هدف تنظیم بازار عرضه می شد این روز ها بنا به گفته تولیدکنندگان و بعضی مسئولان مربوطه بلای جان مرغداران شده است.

عرضه مرغ منجمد؛ بلای جان تولیدکنندگان!

به گزارش ایسنا، عرضه مرغ منجمد در بازار یکی از ابزار های دولت برای کنترل قیمت مرغ است. در حقیقت تزریق این مرغ به بازار می تواند کمبود های بازار را جبران و به نوعی عرضه و تقاضا را تنظیم و مانع از افزایش قیمت مرغ گرم در بازار گردد.

معمولا در هر برهه ای که قیمت مرغ گرم بالا می رود مرغ منجمد با قیمت های کمتر وارد بازار می گردد و تا زمانی که قیمت ها به تعادل برسد این عرضه ادامه خواهد داشت و بنابراین این اقدام خیال بسیاری از مصرف نمایندگان را راحت می نماید که افزایش قیمت ها در بازار، مرغ را از سفره آن ها حذف نخواهد کرد.

در کنار تمام مزایای این اقدام، اما بنابر گفته بعضی از فعالان صنعت طیور اگر این توزیع به موقع نباشد می تواند معایب بسیاری خصوصا برای فراورینمایندگان داشته باشد، زیرا مصرف به سمت مرغ منجمد راهنمایی خواهد شد و تقاضای مرغ گرم کم می گردد. مرغداران با انباشت مرغ گرم روبرو خواهند شد و قیمت مرغ گرم نیز کمتر از قیمت تمام شده می گردد که در نهایت فراورینمایندگان متضرر خواهد شد.

اخیرا معاون امور فراوریات دامی وزارت جهادکشاورزی در راستای حمایت از فراورینمایندگان اعلام نموده که فروشگاه های زنجیره ای ماه های پیش مقادیری مرغ منجمد دریافت نموده اند و در سردخانه ها موجود است و به صورت محدود عرضه می گردد. بعلاوه قیمت مرغ منجمد اصلاح شده و افزایش یافته تا تقاضا به مرغ گرم راهنمایی گردد؛ بنابراین هم عرضه این مرغ را محدود کردیم و هم قیمت آن را به 50 هزارتومان افزایش دادیم.

وی بعلاوه اعلام نموده بود که ظرف یکی دو روز آینده تصمیماتی در رابطه با خرید مرغ مازاد گرفته خواهد شد.

حبیب اسدالله نژاد -مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی، نیز با بیان اینکه عرضه مرغ منجمد برای تنظیم بازار است، اظهار کرد: وقتی در بازار کمبودی وجود دارد دولت مکلف به عرضه مرغ منجمد است تا تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد کند، اما در حال حاضر مازاد فراوری داریم و شرکت پشتیبانی امور دام نیز عملا اقدام به جمع آوری مرغ آرین نموده و سویه های دیگر را جمع آوری نمی نماید.

وی ادامه داد: ضمن اینکه مرغداران به ازای هر کیلو مرغ 8000 تا 10 هزار تومان ضرر می نمایند. در نتیجه وقتی هم عرضه زیاد است و هم قیمت مرغ پایین است توزیع مرغ منجمد به هر قیمتی تزریق سم به صنعت است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در پاسخ به اینکه گفته می گردد عرضه مرغ منجمد در بازار محدود شده است، گفت: صرف نظر از مقدار عرضه در بازار اعتقاد ما این است که در شرایط فعلی که فراوری مازاد داریم، نباید هیچ مرغ منجمدی در بازار عرضه گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 آذر 1401 بروزرسانی: 5 آذر 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2275

به "عرضه مرغ منجمد؛ بلای جان تولیدکنندگان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه مرغ منجمد؛ بلای جان تولیدکنندگان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید