مراحل رشد کودک 22 ماهه

به گزارش مجله باهام، آیا با مراحل رشد کودک 22 ماهه خود آشنایی دارید؟ او اکنون تمایل دارد بیرون از منزل بازی کند. راه برود، بدود و با برگ ها و درختان بازی کند. هم چنین تمایل به انجام بازی های خیالی در او شکل می گیرد که نقطه آغاز تفکر انتزاعی است.

مراحل رشد کودک 22 ماهه

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - با آنکه استقلال کودک شما روز به روز بیشتر می شود، اما گاهی با وجود تلاش خود از پس هر کاری بر نمی آید. در این صورت به جای آنکه کار را از دستش بگیرید و تمام کنید، به او پیشنهاد کمک بدهید. حتی اگر نتواست کار را به شکل کامل انجام دهد، تلاش هایش را تحسین کنید.

هر قدر کودک بتواند کار های مربوط به خود را خودش انجام دهد، عزت نفس او بیشتر رشد کرده و خشنودتر خواهد بود.

رشد کودک 22 ماهه از لحاظ جسمی

تا کنون راه رفتن، دویدن، ایستادن و دوباره راه رفتن کودک به خوبی هماهنگ شده است. هم چنین تلاش می کند از کاناپه و تخت خود بالا رود و پایین بیاید. او سعی دارد چهار دست و پا از پله ها بالا برود. اگر پله در خانه دارید، به کودک بیاموزید با استفاده از دست و پایش پایین آمدن از عقب را نیز تمرین کند. این کار به مراتب ایمن تر از پایین آمدن از جلو است. اگر با او از پله ها پایین می آیید، دست های او را بگیرید تا او با پای خود از پله ها پایین بیاید.

استفاده از دست ها

اکنون او می تواند در هنگام راه رفتن، جسمی را با خود حمل کند، حتی در هر یک از دست هایش چیزی داشته باشد.

او در کسب مهارت برای انجام کار های ظریف پیشرفت کرده و می تواند از ابزار به شکل موثرتری استفاده کند. مثلا بیلچه خود را در ظرف ماسه کرده یا روی کاغذ خط خطی می کند یا روی طبل می کوبد.

هم چنین ممکن است سعی کند کار هایی که شما قبلا برای او انجام می دادید به تنهایی انجام دهد، مثلا چکمه اش را بپوشد یا سگک ساده کفش های تازه اش را ببندد.

رشد کودک 22 ماهه از لحاظ شناختی یا ذهنی

کودک نوپا بر اساس آنچه تا به حال فرا گرفته و درک می کند به افزایش فهم خود از پیرامون ادامه می دهد. اکنون اگر فنجانی را بر سرش می گذارد، می داند از فنجان چنین استفاده ای نمی شود.

او با پیش بینی های خود از کاری که در پیش است، فهم خود را به شما نشان می دهد. مثلا وقتی کاپشن او را می پوشانید، ممکن است کنار در برود و آماده بیرون رفتن بشود. یا اگر کتابی را وارونه به دستش بدهید، آن را درست می گیرد و می نشیند و آماده خواندن می شود، یا می خواهد شما برایش بخوانید.

بازی هایی که قبلا به یک روش ساده انجام می داد، به راه های مختلفی انجام می دهد تا ببیند چه اتفاقی ممکن است بیفتد. برای مثال، قبلا اشیا را به داخل جعبه مخصوص خود می انداخت، اما اکنون جعبه را بلند می کند و به زیر آن نگاه می کند تا ببیند چیزی که انداخته کجا رفته است.

بازی های خیالی

با تشویق بازی های خیالی، تخیل کودک به شکل مشخصی رشد می کند. بازی های ساختگی معمولا با تخیل آغاز می شود. برای مثال وقتی در گذشته شما با او دالی موشه بازی می کردید، اکنون کودک از شما تقلید می کند و این عمل را با کار ها و شکل های دیگر انجام می دهد. او شما را در هنگام رانندگی دیده است، پس می نشیند و با چرخاندن یک فرمان خیالی و به صدا در آوردن بوق وانمود می کند که دارد رانندگی می کند. ممکن است تظاهر کند که از یک قوری در فنجان شیر یا چای می ریزد، سپس شکر می ریزد و آن را هم می زند و می نوشد. گاهی یک فنجان چای خیالی نیز به شما می دهد و انتظار دارد آن را بنوشید.

کودک در تمام لحظات بازی در حال فهم بیشتر تفاوت میان واقعیت و تخیل است.

بیشتر بخوانید: بازی با بچه ها، بهترین روش پرورش مغز

آشنایی با طبیعت

بازی های بیرون از منزل این امکان را به کودک می دهد که دنیای واقعی را تجربه کند. بیرون از منزل بازی های جدیدی مانند توپ بازی، پریدن از گودال یا دویدن آزادانه را تجربه می کند. باد را بر صورتش حس می کند، اثر آن را بر درختان می بیند، بر روی برگ های زرد قدم می گذارد و بچه ها دیگر که مشغول دوچرخه سواری و اسکیت بازی هستند را تماشا می کند.

با کودک خود در مورد برگ درختان، فصل های سال و تاثیر دما بر رشد درختان صحبت کنید. در نظر داشته باشید، صحبت های شما ساده باشد، اما موارد و نام آن ها را ذکر کنید.

تمام این موارد به مهارت دیداری و گسترش دایره واژگان او کمک می کند. شما می توانید اشکالی که از طریق ابر ها در آسمان به وجود می آید به او نشان دهید و با او در مورد سایه ها صحبت کنید. اینکه چرا ما سایه داریم و چرا سایه با ما حرکت می کند.

رشد کودک 22 ماهه از لحاظ عاطفی

هنگامی که کودک نسبت به خود و بدنش آگاهی پیدا می کند، به عواطف خود آگاه تر می شود. در این زمان می تواند احساسات دیگران را نیز درک کند. این احساس معمولا نسبت به نزدیکان دیده می شود.

اعضای خانواده می توانند با ایجاد فضای امن عاطفی برای کودک به او بیاموزند که به دیگران توجه و عاطفه نشان دهد. برای مثال اگر کودک غمگینی را دیدید، توجهش را به او جلب کنید. ممکن است کودک شما او را بغل کند و ببوسد. بدین ترتیب او همدردی خودش را نشان می دهد. همدردی از طریق تجربه کسب می شود و نیاز به زمان دارد؛ بنابراین هنوز نمی توانید انتظار داشته باشید که کودک در همه موارد عواطف از خود نشان دهد.

بازی های مناسب کودک 22 ماهه

  • توپ بازی. پرتاب صحیح توپ، همانند لگد زدن به آن با تمرین به دست می آید. کودک در این سن می تواند به توپ لگد بزند. توپ سبکی در اختیار کودک قرار دهید و بیرون از منزل با او توپ بازی کنید.
  • بازی با پازل. چیدن اشکال در پازل تکامل بازی هایی است که کودک قبلا با انداختن اشیا در سوراخ های مخصوص یک جعبه انجام می داد. قبل از آنکه کودک را به بازی تشویق کنید، ابتدا روش بازی را به او نشان دهید.
  • بازی با رنگ. کودک می تواند به روش های گوناگونی از رنگ استفاده کند. او می تواند با انگشتان دست و پا های خود نقاشی کند. برای این کار یک آبرنگ غلیظ و سه رنگ اصلی: زرد، قرمز و آبی نیاز دارید. می توانید هر بار از یک رنگ استفاده کنید یا با مخلوط کردن دو رنگ، یک رنگ جدید بسازید. با ترکیب کردن همه رنگ ها نیز رنگ قهوه ای به دست می آید. از همین جا کودک به ویژگی های متفاوت رنگ پی می برد.

بیشتر بدانید: آموزش نقاشی به بچه ها؛ رویکردها و ابزارهای مناسب

برگرفته از: کودک از یک تا دو سالگی / هریت گریفی

منبع: setare.com
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1580

به "مراحل رشد کودک 22 ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل رشد کودک 22 ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید