همکاری ایران و چین با تدوین سند همکاری 25 ساله توسعه می یابد

به گزارش مجله باهام به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین، میزبان سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بود.

همکاری ایران و چین با تدوین سند همکاری 25 ساله توسعه می یابد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

ستاری در این مراسم، به پیشینه تاریخی همکاری های ایران و چین به عنوان دو کشوری که ظرفیت هایی برای توسعه همکاری ها در زمینه های گوناگون دارند اشاره نمود و گفت: ایران در غرب و چین در شرق آسیا دو تمدن کهن و غنی آسیایی هستند که گستره فرهنگی و دستاوردهای تمدنی، دو ملت را همسایگان فرهنگی یکدیگر ساخته است.

وی ادامه داد: سابقه دیرینه همکاریها و اشتراکات فراوان فرهنگی و تاریخی و دیدگاه مشترک نسبت به بسیاری از مسائل مهم بین المللی گواهی است به این مهم، چنانچه در طول تاریخ هرگز چالشی سخت بین این دو کشور وجود نداشته و هرچه هست همکاری است و همکاری.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با تبریک هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین، ارتباط راهبردی ایران و چین را مبنایی برای توسعه تعامل ها در حوزه اقتصاد دانش بنیان دانست و گفت: با توجه به راهبردی بودن روابط دو کشور ایران و چین بر توسعه همکاری ها در عرصه های مختلف اعم از سیاسی، مالی، فرهنگی، علمی و فناوری بین دو کشور تأکید می کنم.

ستاری با بیان این که جاده ابریشم در طول تاریخ همیشه دستاوردهای علمی و فرهنگی این دو تمدن آسیایی را برای سایر ملل در قاره های دیگر به ارمغان برده است، اظهار کرد: مزیت های سرزمینی و پیشینه تاریخی تعامل دو تمدن ایران و چین، زمینه ساز همکاری های ویژه مالی به ویژه در حوزه شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها خواهد شد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان وجود دیدگاه های مشترک دو کشور را زمینه ای برای مقابله با تهدیدات دانست و گفت: این دیدگاه های مشترک در مقابله با تهدیدات امنیتی و مالی ناشی از یک جانبه گرایی در عرصه نظام بین الملل، مقابله با زیاده خواهی و تروریسم و جریانات افراطی به روابط دو کشور ماهیت راهبردی بخشیده که در سند مشارکت جامع راهبردی که در سال 1394 طی سفر عالیجناب شی جین پینگ به ایران انتشار یافت، بر آن تأکید شده است.

توسعه همکاری ها با تدوین سند مشترک 25ساله

وی با اشاره به تدوین سند همکاری سند جامع همکاری های بیست و پنج ساله ایران و چین تدوین گفت: براساس بند ششم بیانیه سند مشارکت جامع راهبردی، سند جامع همکاری های بیست و پنج ساله دو کشور تدوین شده است و به زودی نهایی خواهد شد. این سند عرصه همکاری های فراگیر دو جانبه در حوزه های گوناگون می گردد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با اشاره به توسعه همکاری ها بر اساس سند سند جامع همکاری های بیست و پنج ساله ایران و چین گفت: این سند بیانگر نگاه بلند مدت دو کشور در عرصه همکاری های فراگیر دو جانبه است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به این که ابتکار پهنه، راه چشم انداز نوینی از همکاری های مشترک میان شرق و غرب آسیا را فراهم آورده است، اضافه کرد: مزیت های ترانزیتی، موقعیت ژئوپولتیک و ژئواکونومی دو کشور و مکمل بودن اقتصاد این دو جایگاهی ویژه در همکاری های چند جانبه در چارچوب این ایده را فراهم آورده است، از این روی جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از این ایده به عنوان عضوی فعال در آن مشارکت خواهد نمود. بی تردید بسط همکاری ها در حوزه علمی و فناوری و تبادل تجربیات و دستاوردها در این حوزه بر غنای روابط دو کشور خواهد اضافه کرد.

وی اضافه کرد: دو کشور در سطح بین المللی و در نهادها و مجامع بین المللی همکاری نزدیکی برای حفظ صلح و ثبات جهانی داشته و ضمن حمایت از استقلال و منافع ملتها در جهت مقابله با یک جانبه گرایی و پیشبرد رویکردهای چندجانبه گرا اقدام خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 384

به "همکاری ایران و چین با تدوین سند همکاری 25 ساله توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری ایران و چین با تدوین سند همکاری 25 ساله توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید