هیچ مورد مثبتی از کرونا در خراسان جنوبی مشاهده نشد، استقرار آزمایشگاه تخصصی در مرکز استان

به گزارش مجله باهام، خبرنگاران/خراسان جنوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه اینکه تا کنون هیچ گونه فرد مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی مشاهده نشده است، گفت: به زودی آزمایشگاه تخصصی برای تسریع در اعلام نتایج آزمایشات ویروس کرونا در بیمارستان ولی عصر(عج) بیرجند راه اندازی خواهد شد.

هیچ مورد مثبتی از کرونا در خراسان جنوبی مشاهده نشد، استقرار آزمایشگاه تخصصی در مرکز استان

محمد دهقانی فیروزآبادی، امروز یکشنبه 4 اسفند، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: وارد کردن اضطراب و دلهره به مردم و تشویش اذهان عمومی به ضرر کشور است.

به گزارش خبرنگاران، وی با بیان اینکه به جای شایعه پراکنی باید موارد پیشگیری از بیماری کرونا را رعایت کرد، افزود: افرادی که دچار علائمی از بیماری آنفولانزا هستند حتی الامکان سعی کنند به منظور جلوگیری از ابتلاء سایرین و نیز به منظور بهبود سریع تر از منزل خارج نشوند.

وی با بیان اینکه افراد مبتلا به علائم از تماس دست با چشم و دهان خودداری کنند، گفت: اگر کسی سرفه و عطسه می کند با دستمال کاغذی جلوی دهان را بگیرند تا از انتشار ویروس جلوگیری شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: اگر دستمال کاغذی در دسترس نبود افراد می توانند با داخل آرنج خود از انتشار ترشحات جلوگیری کنند.

دهقانی فیروزآبادی اعلام نمود: از بین برندگی ویروس گرونا 2 تا 2.5 درصد است؛ در صورتی که ویروس سارس 10 درصد کشندگی و مرس 30 تا 40 درصد کشندگی دارد.

وی با بیان اینکه 85 درصد افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند علایم خفیف دارند و بیماری با استراحت و درمان های معمولی از بین می رود، شرح داد: 15 درصد افراد دارای علایم شدید و 5 درصد نیاز به مراقبت ویژه دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه تب، تنگی نفس و سرفه علائم این بیماری هستند، اظهار کرد: قدرت سرایت این ویروس بالا است و اگر مردم رعایت نکنند احتمال واگیری زیاد است.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه رفتارهای این ویروس ناشناخته بوده و در نژادهای مختلف متفاوت است، اعلام نمود: براساس آخرین آماری که امروز اعلام شده کل موارد اثبات شده در دنیا 77 هزار و 794 مورد بوده که از این تعداد 599 مورد جدید است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیام اینکه از این تعداد 76 هزار و 392 مورد در چین بوده است، شرح داد: 2348 مرگ بر اثر این بیماری اتفاق افتاده که از این تعداد 11 مرگ خارج از کشور چین بوده است.

دهقانی اعلام نمود: این ویروس در ایران نیز شیوع پیدا کرده و تا امروز 28 نفر در تمام کشور به کرونا مبتلا شدند که پنج نفر فوت کردند.

وی با اشاره به اقدامات دانشگاه برای مقابله با این بیماری، افزود: بیمارستان های سطح استان باتوجه به ابلاغیه ها، از آمادگی لازم برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه بیمارستان ولیعصر(عج) به عنوان مرکز اصلی در صورت وجود بیمار مشکوک، تجهیز شده است، اظهار کرد: آمبولانس های دانشگاه امکانات لازم برای انتقال بیماران مشکوک را دارند.

وی با بیان اینکه بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند به عنوان بیمارستان مادر در استان در نظر گرفته شده و بخش عفونی و ایزوله در این خصوص کاملا مجهز شده است، اظهار کرد: علاوه بر این دو بخش دیگر در مجاورت بخش عفونی و ایزوله را خالی کرده و در برای نگهداری بیماران احتمالی مبتلا به کرونا آماده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: آزمایشگاه تخصصی برای تسریع در اعلام نتایج آزمایشات ویروس کرونا به زودی در بیمارستان ولی عصر(عج) بیرجند راه اندازی می شود، اما اکنون نمونه ها به تهران ارسال می شود.

دهقانی ادامه داد: این ویروس واکسنی نداشته و روش درمانی آن ناشناخته است، شرح داد: شستن مکرر دست ها با مایع های شستشو و مواد ضدعفونی ضروری و به مقدار قابل توجهی از انتقال ویروس جلوگیری می کند.

دهقانی با بیان اینکه افراد مبتلا به علائم از تماس دست با چشم و دهان خودداری کنند، اظهار کرد: افرادی که علایم سرماخوردگی دارند در جمعیت ها حضور پیدا نکنند و در خانه بمانند و باید تبلیغ کنیم که مردم فعلا از دست دادن و روبوسی پرهیز کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند شرح داد: در مرز دو تیم بهداشتی مجزا در پایانه مسافری مرز و تیم دیگر حدود 15 روز است که در بازارچه ماهیرود مستقر است.

دهقانی ادامه داد: تمام افرادی که می خواهند از طریق مرز وارد استان شوند، پایش شده و اگر مشکوک باشند اجازه ورود داده نمی شود.

وی افزود: از همان روزهای نخست، کارگران چینی و اتباع خارجی معادن خوسف و طبس معاینه شدند و اکنون نیز به طور مستمر رصد می شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند شرح داد: جلسات محتلفی با دستگاه های مختلف برگزار کردیم و شرحاتی برای ضدعفونی فضاها داده شده و محتواهای آموزشی از طریق صدا و سیما و بنرها به سمع و نظر مردم رسیده است.

دهقانی با بیان اینکه استفاده از ماسک تاثیری برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا را ندارد، افزود: قرار شده ماسک از طریق وزارت بهداشت در اختیار داروخانه ها قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مردم از سفرهای غیرضروری به خصوص به استان قم بپرهیزند، اظهار کرد: تیم های گشت دانشگاه علوم پزشکی بر داروخانه ها نظارت دارند و مروم می توانند شکایات خود را به سامانه 190 اعلام کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه مردم سعی کنند حداقل تماس را با پرندگان و حیوانات را داشته باشند، شرح داد: مردم برای اقامه نماز در مساجد مُهر، سجاده، تسبیح و چادرهای شخصی خود را به همراه داشته باشند.

دهقانی با تاکید بر اینکه به مساجد ابلاغ شده سجاده های مشترک را ضدعفونی کنند، افزود: چهارشنبه بازار این هفته مرکز استان نیر تعطیل خواهد بود.

وی یادآور شد: مردم به هیچ عنوان شایعات فضای مجازی را باور نکرده و اخبار را تنها از مراجع رسمی وزارت بهداشت دنبال کنند.

وی اعلام نمود: مشاهده نکردن هیچ فردی با این ویروس در استان به این معنا نیست که ویروس وارد نخواهد نشد؛ بلکه باید مراقبت کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 904

به "هیچ مورد مثبتی از کرونا در خراسان جنوبی مشاهده نشد، استقرار آزمایشگاه تخصصی در مرکز استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ مورد مثبتی از کرونا در خراسان جنوبی مشاهده نشد، استقرار آزمایشگاه تخصصی در مرکز استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید