پوشش 95 درصدی ریسک تاخیر در پرداخت پول کالاهای ایرانی

به گزارش مجله باهام، تهران (پانا) - معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران درباره ریسک های صادراتی کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا، گفت شرایط فعلی، موقعیت های مختلفی را برای بازارهای صادراتی ایجاد کرد تا آنجا که در ماه آوریل، اثرگذاری برای تجارت خارجی به اوج رسید.

پوشش 95 درصدی ریسک تاخیر در پرداخت پول کالاهای ایرانی

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، آرش شهرآیینی با بیان اینکه ریسک های تجاری در شروع شیوع ویروس کرونا به دو دسته تقسیم شدند، گفت: نخست قراردادهای منعقد شده بود، به این معنا که صادرات کالا انجام شده و کالا در کشور مقصد حضور داشت اما خریداری نشده بود و همین امر احتمال آسیب رساندن به محموله های صادراتی را افزایش می داد به همین دلیل، ریسک این ایام، در مواردی حتی منجر به فسخ قراردادها شد.

وی اضافه نمود: از سوی دیگر، بسیاری از کالاهای صادراتی فراوری شده به خصوص در حوزه های دارویی و مواد ضدعفونی نماینده با توقف صادرات از سوی سیاستگذاران روبه رو شد، به این معنا که طرف صادرنماینده قرارداد را منعقد نموده بود اما به دلیل قوانین داخلی کشور، صادرات آنها ممنوع شده بود که این خود صادرنمایندگان را با ضرر و زیان روبه رو کرد.

به گفته وی، این دو ریسک در دوران شیوع کرونا صادرات کشور را با چالش روبرو کرد اما در خصوص دوم که صادرات از سوی کشور خودمان متوقف شده بود، صندوق ضمانت صادرات ایران قادر به پوشش ریسک مربوطه برای صادرنمایندگان نشد.

شهرآیینی درباره ریسک قرارداد از سوی خریدار، گفت: در این میان صادرنماینده در موقعیت کرونا که ممکن است در موارد آینده هم اتفاق بیفتد و بر اساس آن، قراردادی منعقد گردد و قبل از اینکه فراوری آن به ثمر بنشیند، خریداران خارجی، آن را قبل از تحویل کالا فسخ کند؛ پس این نگرانی همواره وجود دارد تا هزینه فراوری صورت گیرد اما مشتری آن را تحویل نگیرد.

وی اضافه نمود: بنابراین این صادرات می تواند تحت پوشش بیمه صندوق قرار گیرد و ما آمادگی داریم که این پوشش را به طور کامل انجام دهیم که نمونه آن، در شرایط تحریم و کرونا رخ داد.

معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران، همچنین کرونا را بزرگترین عامل برای کاهش واردات از سوی کشورهای مختلف دانست و عنوان نمود: در این شرایط، هم اقتصاد جهان و هم تجارت جهانی با کاهش قابل توجهی روبه رو شد که در این شرایط، زمانی که معمولاً رکود اتفاق می افتد اولین اثر آن بر اقتصاد این است که ورشکستگی شرکت ها افزایش پیدا می نماید، پس ورشکستگی یکی از مهمترین ریسک هایی است که توسط صندوق ضمانت صادرات بیمه می گردد.

وی با اشاره به آمارهای ورشکستگی شرکت ها در کشورهای مختلف گفت: بر اساس آماری که از کشورهای مختلف داریم، پس از شیوع کرونا دامنه ورشکستگی شرکتها در کشورهای مختلف گسترش یافته که نمونه آن کشور ترکیه است که سال جاری 45 درصد رشد ورشکستگی شرکت ها را داشته است.

به گفته شهرآیینی، در این میان شرکت هایی که قرارداد بیمه ای داشتند و پس از فروش های اعتباری و مدت دار و پیش از تسویه واردنماینده، ورشکست شده باشند، می توانند از خدمات صندوق ضمانت صادرات استفاده نمایند زیرا این صندوق ورشکستگی و توان اقتصادی خریدار در بازپرداخت را می پذیرد و ما نیز آمادگی داریم ریسک فسخ قرارداد را به عهده بگیریم.

وی تاکید نمود: اقدام دیگر صندوق ضمانت صادرات ایران این بود که در دو تا سه ماه گذشته که اثرات کرونا نمایان شد و بالاخره خیلی از ترددها متوقف شد و ممکن بود به دلیل شرایط کرونا با عدم ایفای تعهدات روبرو شوند بنابراین ما با اعطای امهال تعهدات معوق صادرنمایندگان در حال کاهش فرانشیز یعنی خسارت هستیم.

شهرآیینی تاکید نمود: کاهش فرانشیز به این معنا است که خسارت تاخیر در پرداخت به صورت صد درصد از سوی صندوق های ضمانت صادرات پرداخت نمی گردد بلکه تا 90 درصد آن پوشش داده می گردد که ما این را به حداقل رساندیم و بیش از 95 درصد از آن را در شرایط کرونا تحت پوشش قرار می دهیم.

وی تاکید نمود: در واقع سعی شده تا سقف های اعتباری را فارغ از اینکه گزارش های به روز گردد، تمدید گردد؛ اقداماتی هم درباره بسته ویژه حمایت از صادرنمایندگان در شرایط کرونا مصوبه کردیم و یکسری تسهیلات را برای صادرنمایندگان قائل شدیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1448

به "پوشش 95 درصدی ریسک تاخیر در پرداخت پول کالاهای ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشش 95 درصدی ریسک تاخیر در پرداخت پول کالاهای ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید