چرا نام بیشتر بچه های این محله غلامرضاست؟

به گزارش مجله باهام، مرحوم غلامرضا تختی اهل محله خانی آباد بود، اما دنیا پهلوان مدتی در محله باغ فردوس تهران زندگی کرد. حضور او در این محله چنان مایه افتخار اهالی شد که آن ها تا سال ها نام بچه ها تازه متولدشده خود را به افتخار آن پهلوان نامی، غلامرضا می گذاشتند.

چرا نام بیشتر بچه های این محله غلامرضاست؟

روز پنجم شهریور سالروز تولد غلامرضا تختی است. تختی اگر هنوز در بین ما بود امروز 92 ساله می شد. جهان پهلوان در محله خانی آباد تهران به جهان آمد؛ در خانه ای که هنوز پابرجاست و آجر به آجرش شاهد تراش خوردن پیکره یکی از بزرگ ترین و پرافتخارترین ورزشکاران تاریخ ایران بوده است.

تختی اگرچه در خانی آباد و در همان محله ای که پدربزرگش حاج قلی روی تخت بلندی می نشست و با فروش یخ روزی حلال برای خانواده اش مهیا می کرد، به جهان آمد، اما پس از قهرمانی در المپیک خانه ای در محله باغ فردوس خرید. به افتخار حضور مرحوم تختی، خیابانی که خانه او در آن واقع شده بود، خیابان تختی نام گرفت. اگرچه اکنون این خیابان چند سالی است که به خیابان استاد جلیل شهناز تغییر نام داده، اما اهالی محله باغ فردوس هنوز خیابانی که جهان پهلوان در آن سکونت داشت را به نام خیابان تختی می شناسند.

سید عباس صالحی، پژوهشگر تاریخ شمیران، در این باره می گوید: خانه تختی یکی از آن خانه های باصفای شمیران بود. حوضی داشت که با آب قنات باغ فردوس پر می شد و به حیاط خانه جلوه ای خاص می بخشید. وقتی آقاتختی اولین طلای المپیک را گرفت، مرحوم احمد اصغری که از لوطی های خوشنام شمیران بود دست به کار شد تا خانه ای برای مرحوم تختی در این منطقه پیدا کند. او این خانه زیبا را در نزدیکی باغ فردوس پیدا کرد و طولی نکشید که تختی خانه را خرید و شد همسایه ما در شمیران. او همراه با مادر و برادران و خواهرانش در این خانه زندگی کرد و چنان تاثیری روی جوان های شمیران گذاشت که کشتی تا مدت ها به ورزش اول و مورد علاقه این جوان ها تبدیل شد.

وقتی اهالی یک محله شیفته تختی شدند

امروز دیگر در خیابان استاد جلیل شهناز کنونی یا همان خیابان تختی سابق در محله باغ فردوس، نشانی از خانه تختی وجود ندارد. جای آن خانه باصفا را که آب زلال قنات باغ فردوس در آن جاری بود آپارتمان ها گرفته اند. با وجود این، خاطرات همسایگی با تختی هنوز در فکر اهالی شمیران زنده است. صالحی می گوید: تختی چنان محبوب بود که وقتی قهرمان جهان شد جوانان شمیران برای او در خیابان ولیعصر (ع) طاق نصرت بستند و از او به گرمی استقبال کردند. جوان های شمیران با تماشای مسابقات کشتی او به این ورزش علاقه مند شدند و باشگاه های کشتی پر از استعداد های جوان شده بود. خاطره یاری های مرحوم تختی به خانواده های نیازمند این منطقه هم بسیار است. اما جالب است بدانید هر وقت میان طایفه های مختلف شمیران مسئله ای پیش می آمد، این مرحوم تختی بود که بزرگان آن طایفه ها را جمع و میان آن ها آشتی برقرار می کرد.

صالحی اضافه می نماید: جالب است بدانید پس از سکونت تختی در باغ فردوس، خیلی ها که شیفته این پهلوان نامی بودند، نام بچه ها تازه متولد شده خود را غلامرضا گذاشتند. آنقدر که آن سال ها شمار بچه هایی که نامشان غلامرضا بود در محله باغ فردوس به شکل محسوسی بیشتر شد.

منبع:همشهری آنلاین

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1402 بروزرسانی: 6 شهریور 1402 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2391

به "چرا نام بیشتر بچه های این محله غلامرضاست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا نام بیشتر بچه های این محله غلامرضاست؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نام بیشتر بچه های این محله غلامرضاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید