گرمای داخل خودرو باعث ضدعفونی می گردد؟

به گزارش مجله باهام، محققان می گویند گرمای داخل خودرو عاملی برای از بین بردن ویروس کرونا شده است. جزئیات نتیجه تحقیقات پژوهشگران را در این مطلب بخوانید.

گرمای داخل خودرو باعث ضدعفونی می گردد؟

به گزارش مجله باهام به نقل از خراسان، هر سال با گرم شدن هوا و ایجاد گرمای زیاد داخل خودرو با اتفاقات جانی و اقتصادی بسیاری روبه رو هستیم، اما سال جاری نه تنها از گرمای ایجاد شده از نور خورشید بر خودرو ناراحت نیستیم، بلکه این گرما عاملی در از بین بردن ویروس کرونا عامل بیماری کووید19 شده است.

بیشتر بخوانید: بالاخره کدام سطوح را ضدعفونی کنیم؟ | جدیدترین دیدگاه سازمان بهداشت جهانی

به گزارش فوربس، بر اساس نتایج تحقیق منتشر شده در نشریه نیوانگلند، مدت زنده ماندن ویروس کرونا بر سطوح متفاوت است و گفته شده روی سطوح مقوایی 24 ساعت و سطوح پلاستیک و استیل نیز بیش از 3 روز زنده می ماند. اما باید توجه داشت این نتایج بر اساس دمای تقریبا 21 درجه سانتیگراد ارائه شده است.

پروفسور تراویس گلن که در این تحقیقات نقشی ندارد، نتایج آنالیز های دانشگاه جورجیای ایالات متحده را تفسیر کرد و گفت: ویروس کرونا در دمای اتاق چند روز باقی می ماند، اما در دمای بالاتر زودتر از بین می رود. دمای 54 درجه سانتیگراد 20 دقیقه زمان برای از بین بردن 99.99 درصد ویروس ها لازم دارد. این میزان در دمای 65 درجه سانتیگراد و بالاتر فقط 5 دقیقه است. برای لباس ها می توان این میزان را با خشک کن ها تنظیم کرد، اما برای دیگر موارد باید از چه وسیله ای استفاده کرد؟

محقق هواشناسی، جان نول از گلدن گیت کالیفرنیا پیشنهاد می نماید که خودروها می توانند عامل مفیدی برای کشتن ویروس روی بعضی مواد باشند. دانشمندانی مانند نول و اندی گروندشتاین از دانشگاه جورجیا سال ها درباره رها نکردن بچه ها، حیوانات خانگی یا لوازم الکترونیکی در خودروها هشدار دادند، اما هم اکنون آن را روشی برای از بین بردن ویروس کرونای جدید می دانند.

پنجره های شفاف خودرو در برابر اشعه خورشید کمی گرم می شوند و در صورت باقی ماندن طولانی مدت در آفتاب مواد به رنگ تیره خودرو (داشبورد، جایگاه ها و اشیای دیگر) به طور قابل توجهی گرم و سپس هوا به وسیله فرایندهای انتقال همرفت راهنمایی می گردد، این اشیا اشعه مادون قرمز (انرژی گرمایی) ساطع می نمایند و این اثر گلخانه ای خودرو در از بین بردن ویروس کرونا مفید است.

بر اساس نتایج این تحقیق، بهترین روش برای ضدعفونی کردن ماسک، قرار دادن آن داخل خودروی قرارگرفته شده در آفتاب است. البته محققان هشدار دادند این روش فقط برای ابزارهایی که به گرما حساس نیستند کاربردی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 1130

به "گرمای داخل خودرو باعث ضدعفونی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرمای داخل خودرو باعث ضدعفونی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید