آثار عاج موزه مخصوص کاخ گلستان آسیب شناسی و آسیب نگاری شد

به گزارش مجله باهام، میراث آریا/ براساس سخنان مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، آثار عاج موزه مخصوص کاخ گلستان آسیب شناسی و آسیب نگاری شد.

آثار عاج موزه مخصوص کاخ گلستان آسیب شناسی و آسیب نگاری شد

آفرین امامی گفت: آثار عاج موجود در کاخ گلستان یکی از شاخص ترین مجموعه های عاج دوران قاجار است. در سال 1398 طرح پژوهشی با عنوان ساختار شناسی آثار عاج موجود در موزه مخصوص کاخ گلستان انجام شد و با انجام مطالعات میکروسکوپی شواهدی مبنی بر آسیب و تخریب در این آثار شناسایی شد. بر این اساس پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار، طرحی با عنوان آسیب شناسی و آسیب نگاری و ارائه راهکارهای حفاظتی برای آثار عاج در موزه مخصوص کاخ گلستان را در مدت شش ماه اجرا کرد.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افزود: با توجه به اینکه تا به امروز هیچگونه بررسی و مطالعه ای در راستای حفاظت بر روی این مجموعه انجام نشده، آسیب شناسی و آسیب نگاری آثار عاج برای ارائه راهکارهای مناسب به منظور حفاظت همراه با بررسی عوامل آسیب رسان با دیدگاه حفاظت پیشگیرانه الزامی بود.

او شرح داد: در هر پروژه استاندارد علمی، مستندنگاری و گردآوری اطلاعات پایه جایگاه ویژه ای دارد که از طرف متخصصان انجام می شود. مستندنگاری جز مراحل پایه و اولیه در هر پژوهش است و برای برنامه ریزی موثر و بلند مدت برای حفظ و نگهداری آثار تاریخی و فرهنگی، دستیابی به این اطلاعات امری مهم است.

امامی گفت: با توجه به محدودیت در امکان نمونه برداری، بیشترین بررسی برای انجام مطالعات میکروسکوپی و بررسی عوامل زوال، چگونگی تاثیر عوامل مخرب، پایش محیطی، آسیب شناسی و ارائه راهکارهای حفاظتی آثار عاج موجود در این مجموعه بود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان اظهار کرد: برای انجام این طرح پژوهشی تمامی مطالعات در محل و روی نمونه اصلی بدون هرگونه تخریب فیزیکی و شیمیایی متمرکز بوده است.

منبع: همگردی
انتشار: 2 تیر 1401 بروزرسانی: 2 تیر 1401 گردآورنده: baham1.ir شناسه مطلب: 2179

به "آثار عاج موزه مخصوص کاخ گلستان آسیب شناسی و آسیب نگاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار عاج موزه مخصوص کاخ گلستان آسیب شناسی و آسیب نگاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید